برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

دریاچه

/daryACe/

معنی دریاچه در لغت نامه دهخدا

دریاچه. [ دَرْ چ َ / چ ِ ] (اِمصغر) مصغر دریا. دریای خرد. آبی ایستاده و وسیع محاط به خشکی چون دریاچه ٔ ساوه و دریاچه ٔ زره ، و بحر خزر که دریاچه ای است. (یادداشت مرحوم دهخدا). دریای کوچک و دریای محدود و آبگیر و برکه. (ناظم الاطباء). اُبَیحِر. بحیرة. دریااک. دریاژه. دریاهک. دریایک. دریاهه. پهنه ٔ نسبةً وسیع آب راکد در داخل خشکی. فرورفتگی نسبةً وسیعی مملو از آب در دل خشکی. منشاء بیشتر دریاچه های موجود در عمل یخچالهاست (پر شدن حوضه ها که بوسیله ٔ یخچال ها حفرشده ، یا بسته شدن جریان رودخانه ها بوسیله ٔ یخ ) انواع دیگر دریاچه عبارت است از دریاچه های حادث از انسداد اتفاقی جریان آب رودخانه ، دریاچه های طوقی ، مردابهای ساحلی که در نزدیک مصب رودخانه تشکیل میشوند، قسمتهائی از اقیانوس که بواسطه ٔ عمل آتشفشانی جدا میشوند، و دهانه های آتشفشانهای خاموش که آب در آنها گرد می آید. بیشتر دریاچه ها شور یا تلخند بعضی از این دریاچه ها اعقاب دریاچه های آب شیرین هستند که از تبدیل اقلیم مرطوب به کم آب حادث شده اند (مانند دریاچه ٔ شور بزرگ و بحرالمیت ). برخی از آنها از اقیانوس جدا شده اند(مانند دریای خزر و آرال ). بزرگترین دریاچه های طبیعی زمین عبارتند از خزر، سوپریور، هکتوریا، نیانزا، آرال ، میشیگان و هورون. بلندترین دریاچه های زمین تیتیکاکا و پست ترین آنها بحرالمیت است. (از دائرةالمعارف فارسی ). || مخزن های دریاچه مانند ساخته ٔدست انسان را نیز دریاچه میخوانند (مانند دریاچه ٔ سد کرج ) وسیعترین این دریاچه ها دریاچه ٔ حادث از سد کاریبا بر رود زامبزی در افریقاست. (از دائرةالمعارف فارسی ). || حوض بزرگ که در باغهای بزرگ است. (یادداشت مرحوم دهخدا). مطلق حوض کلان و این از اهل زبان به تحقیق پیوسته است. (آنندراج ) :
دریاچه ای است دست کریمان روزگار
کز رای سایلان بودش آبشارها.
اشرف (از آنندراج ).
|| در تداول مردم گناباد به حوض وسط خانه اطلاق می شود. (یادداشت پروین گنابادی ). || نهر. (از آنندراج ) :
ز دریاچه ٔ گنگ تا آب سند
شدندش زبون تاجداران هند.
هاتفی (از آنندراج ).

دریاچه. [ دَرْ ...

معنی دریاچه به فارسی

دریاچه
دریای کوچک که ازهرطرف خاک بر آن احاطه کرده باشد
دهی است از دهستان سبزواران بخش مرکزی شهرستان جیرفت .
بحیره خوارزم . دریاچه بزرگی در آسیا در ترکستان غربی .
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
دریاچه رضائیه
بحیره ارومیه . دریاچه رضائیه
بحیره اریغ . دنباله دریای مغرب
منسوب به دریاچه . مربوط به دریاچه .
[lacustrine] [زمین شناسی] مربوط به یک یا چند دریاچه یا تولیدشده در دریاچه
بحیره بختگان دریاچه نیریز در فارس .
دریاچه ای در سه فرسخی در مصر سفلی .
بحیره تمساح در مصر سفلی
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
بحیره ارمیه . دریاچه رضائیه
یا دریاچه ساوه یا دریاچه حوض سلطان بطول ۸٠ کیلومتر و عرض ۳٠ کیلومتر میباشد و آن در گودال و پست ترین قسمت دشت تهران قم ساوه قرار دارد. آب آن بعلت هوای متغیر نجد مرکزی اغلب تغیر می کند و سطح دریاچه کم و زیاد میشود.کمترین وسعت این دریاچه ۲۴٠٠ کیلومتر مربع میباشد. آب دریاچه شور و تلخ است.سواحل آن غالبا باتلاقی و تا ...

معنی دریاچه در فرهنگ معین

دریاچه
( ~. چِ) (اِمصغ .) دریای کوچکی که به اقیانوس راه ندارد.

معنی دریاچه در فرهنگ فارسی عمید

دریاچه
دریای کوچک که از هر طرف خاک بر آن احاطه کرده باشد.

دریاچه در دانشنامه اسلامی

بالْخاش، بزرگترین دریاچه آسیای مرکزی پس از آرال، به وسعت ۴۳۲، ۱۸ کیلومترمربع، واقع در بخش شرقی جمهوری قزاقستان قرار دارد.
رود ایلی و چندین رود کم اهمیت تر به این دریاچه می ریزند. رود ایلی از سمت مغرب وارد دریاچه می شود و ۷۵ تا ۸۰ درصد آب آن را تأمین می کند و رودهای کوچکتر از سمت مشرق به آن می ریزند. این وضع جریان دایمی آب را از مغرب به مشرق سبب شده است.

ناشناخته بودن این دریاچه
این دریاچه برای جغرافیدانان مسلمان در قرون پیشین ناشناخته بود. مؤلف گمنام حدود العالم (تاریخ تألیف: ۳۷۲) می نویسد که «ایلا (=ایلی) به دریای ایسی گول افتد».

وصف دریاچه بالخاش توسط محمد حیدر
تا آن جا که اطلاع داریم، از جمله نویسندگان مسلمان، محمد حیدر تنها کسی است که در اواسط قرن دهم به وصف این دریاچه پرداخته است. این نویسنده دریاچه بالخاش را، که در آن زمان مرز میان سرزمین ازبکها (ازبکستان) و مغولها (مغولستان) بود، دریاچه آبی رنگ (کوکچه تنییز ـ تنکیز) نامیده و آن را دریاچه ای با آب شیرین وصف کرده است اما درباره طول و عرض آن به مبالغه گرویده و رود ولگا (اِتِل) را منشعب از آن دانسته است. نوشته او درباره مزه آب این دریاچه اهمیت دارد، زیرا همه جغرافیدانان عصر جدید بالخاش را دریاچه آب شور معرّفی کرده اند.

مزه آب این دریاچه
...
بُرُلُّس، ناحیه و دریاچه ای در شمال مصب نیل در مصر است.
این دریاچه میان مصب دو شعبه از رود نیل ، رشید و دَمیاط، واقع است، و تنها نوار باریکی از تپه های شنی آن را از دریای روم مدیترانه جدا می کند.

برلس معرّب لفظ یونانی
برلس معرّب لفظ یونانی پارالُس (ساحل دریا) است که از زبان قبطی به عربی راه یافته است.
اطلاق پارالس به این ناحیه، مبتنی بر وضع طبیعی آن است.
یاقوت و ابن بطوطه نام این محل را به صورت بَرَلُّس می شناختند، اما این تلفظ متداول نشد.
محل، پیش از تقسیم کشور به نواحی بزرگتر، مرکز اداری یک «کوره» (استان) بود و جزئی از «نَسْتَراویه» به شمار می آمد.
در قرن هشتم /چهاردهم، این ایالت به نام شه ...


دریاچه در دانشنامه ویکی پدیا

دریاچه
دریاچه محدودهٔ آبی بزرگی است که به آب های آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). بعضی از دریاچه ها به قدری بزرگ هستند که در صحبت محاوره از آن ها به عنوان دریا نام برده می شود، مانند دریاچه خزر. دریاچه ها همانند رودها جاری نمی شوند و ساکن هستند. بیشتر دریاچه ها دارای آب تازه هستند و اکثر آن ها در نیمکره شمالی هستند. بیش از ۶۰٪ دریاچه های جهان در کانادا قرار گرفته اند. همچنین فنلاند به عنوان سرزمین هزار دریاچه شناخته می شود (۱۸۷٬۸۸۸ دریاچه در فنلاند وجود دارد که ۶۰٬۰۰۰ از آن ها دریاچه های بزرگ هستند).
دریای خزر،
دریاچه ویکتوریا،
دریاچه خوارزم (آرال)،
دریاچه تانگانیکا،
دریاچه بایکال
دریاچه های بزرگ
دریاچه سوپریور،
دریاچه هیوران،
دریاچه میشیگان،
دریاچه ایری
دریاچه اونتاریو
بعضی از دریاچه ها ساخته دست بشر هستند. این دریاچه ها به منظورهای مختلفی نظیر تولید برق (به عنوان مثال دریاچه پشت سدها)، برای استفاده از آب آن ها برای کشاورزی یا در خانه ها یا برای تفریح ساخته شده اند. شناخته شده ترین دریاچه های جهان عبارتند از:
دریاچه ها را در پژوهش های علمی زیست محیطی به دسته های زیر تقسیم می کنند:
عوامل متعددی باعث پیدایش دریاچه ها می گردند که عمدتاً ناشی از فرایندهای بیرونی (دینامیک های بیرونی) و درونی (دینامیک های درونی) زمین می باشند. بعضی از این عوامل عبارتنداز:
عکس دریاچه
دریاچه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دریاچه (جیرفت)
دریاچه (سبزوار)
دریاچه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جیرفت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان اسلام آباد (جیرفت) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷۷ نفر (۱۶۳خانوار) بوده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دریاچه در دانشنامه آزاد پارسی

دریاچه (lake)
تودۀ آب ساکن در زمینی گود، که مستقیماً به دریا راه ندارد. دریاچه ها در ناحیه هایی که قبلاً یخچالی بوده اند، درامتداد رودخانه های آرام، و در زمین های پست نزدیک دریا فراوان اند. دریاچه ها براساس منشأشان تقسیم بندی می شوند و عبارت اند از دریاچه های یخچالیِ حاصل از سایش یخچالی، دریاچه های سدّیِ حاصل از زمین لغزه ها و یخرُفت های یخچالی، دریاچه های دهانه ای (فنجانه ای) که در آتشفشان ها به وجود می آیند، و دریاچه های زمین ساختی که در شکافه های طبیعی زمین تشکیل می شوند. دریاچه های دهانه ای در گالۀ (فرورفتگی آتشفشانی) آتشفشان های خاموش تشکیل می شوند. از آن جمله است دریاچۀ کراتر در اورگون امریکا. فرونشینی سقف غارهای آهکی در چشم اندازهای کارستی موجب رخنمونِ شبکۀ نهرهای زیرزمینی و ایجاد حفرۀ بزرگی می شود که ممکن است در آن دریاچه ای تشکیل شود. دریاچه های زمین ساختی طی حرکات زمین ساختی، مثلاً هنگام تشکیل درۀ کافتی، ایجاد می شوند. دریاچۀ تانگانیکا همراه با درۀ بزرگ کافتی شرق افریقا ایجاد شده است. یخچال ها نیز چند نوع دریاچه به وجود می آورند. از آن جمله اند دریاچه های اسکاتلند و گریت لیکس (دریاچه های بزرگ) شمال امریکا. آب دریاچه ها معمولاً شیرین است، اما در مناطقی که میزان بارندگی سالیانه و آب های جاری سطحی کم است، دریاچه های شور و تلخ نیز یافت می شود. در این مناطق، میزان تبخیر بیش از ورود آب به دریاچه است و لذا کانی های نمک انباشته می شوند. مثلاً، شوری بَحرُالمِیِّت حدود ۲۵۰ در هزار، و شوری گریت سالت لیک در ایالت یوتای امریکا ۲۲۰ در هزار است. شوری ممکن است حاصل ورود سیالات یا گازهای آتشفشانی نیز باشد. شوری دریاچه های ناترون در تانزانیا از این نوع است. در قرن ۲۰، دریاچه های مصنوعی بزرگی برای تولید برق آبی و مقاصد دیگر ایجاد شد. برخی دریاچه ها براثر فعالیت های بشر آلوده شده اند. گاهی در دریاچه ها فرآیند مُغَذی شدن (حالت فراتغذیه) روی می دهد. در این هنگام، کودهای کشاورزی که به داخل دریاچه آب شویی شده اند، موجب انفجار جمعیت آبزیان دریاچه می شوند، ذخیرۀ اکسیژن دریاچه تمام شده، ادامۀ حیات در آن غیرممکن می شود. دربارۀ دریاچه های مهم ایران و جهان به نام خاص آن ها نگاه کنید، مثل: ارومیه، دریاچه.

دریاچه در جدول کلمات

دریاچه آسیا
ارال
دریاچه آلمان
موریتس
دریاچه اروپا
لمان
دریاچه استرالیا
ار
دریاچه اسیایی
ارال
دریاچه ای در ترکیه
وان
دریاچه ای در آسیا
ارال
دریاچه ای در آفریقا
نیاسا
دریاچه ای در آفریقای جنوبی
نیاسا
دریاچه ای در آلمان
موریتس

معنی دریاچه به انگلیسی

loch (اسم)
شاخابه ، خلیج ، دریاچه
laguna (اسم)
مرداب ، چشمه اب گرم ، دریاچه ، جای کم عمق دریا
pond (اسم)
تالاب ، دریاچه
lake (اسم)
دریاچه ، برکه ، استخر
slew (اسم)
دریاچه
lough (اسم)
دریاچه ، استخر ، اب دریا

معنی کلمه دریاچه به عربی

دریاچه
بحيرة , برکة

دریاچه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دریاچه   • عدد دریاچه در جدول   • نام دیگر دریاچه   • اهمیت دریاچه ها   • دریاچه چیست   • دریاچه چیتگر دریاچه چیتگر   • نام دریاچه های ایران   • عدد دریاچه چیست   • مفهوم دریاچه   • تعریف دریاچه   • معرفی دریاچه   • دریاچه یعنی چی   • دریاچه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دریاچه

کلمه : دریاچه
اشتباه تایپی : nvdh]i
آوا : daryACe
نقش : اسم
عکس دریاچه : در گوگل

آیا معنی دریاچه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )