برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1622 100 1
شبکه مترجمین ایران

درنا

/dornA/

برابر پارسی: پرنده

معنی اسم درنا

اسم: درنا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: (تلفظ: dornā) (ترکی) پرنده ی آب چرِ بزرگ، وحشی و حلال گوشت، کُلنگ - پرنده ای بزرگ و وحشی با پاهای بلند و گردن دراز شبیه لک لک که به صورت گروهی پرواز می کند، نام یکی از صورتهای فلکی

معنی درنا در لغت نامه دهخدا

درنا. [ دُ ] (اِ) فوطه ٔ بهم پیچیده و تافته که بدان کسی را کتک زنند. (ناظم الاطباء).

درنا. [ دُ] (ترکی ، اِ) اسم ترکی کرکی است. (فهرست مخزن الادویة). یکی از پرندگان وحشی وحلال گوشت ، از راسته ٔ دراز پایان که در حدود 12 گونه از آن در سراسر زمین می زیند، و آن دارای پاهای بلند و گردن دراز و دم کوتاهست و غالباً در کنار آب نشیند. درناها بهنگام پرواز دسته جمعی بشکل مثلث حرکت کنند. غُرنوق. کرکی. کلنگ. و رجوع به کلنگ و کرکی شود.

درنا. [ دَ ] (اِخ ) گویند بابی است از ابواب فارس در طرف پایین و چندمنزلی حیره. (از معجم البلدان ).

درنا. [ دَ ] (اِخ ) نخلستانهای کوچکی است در یمامه و متعلق است به بنی قیس بن ثعلبة. قبر اعشی شاعر در همین جاست ، و آورده اند که نام قدیمی «اثافث » یمن در دوره ٔ جاهلیت درنا بوده است. (از معجم البلدان ).

معنی درنا به فارسی

درنا
پرندهای وحشی وحلال گوشت، گوشت لذیذی دارد
( اسم ) یکی از پرندگان وحشی حلال گوشت از راسته دراز پایان که در حدود ۱۲ گونه از آن در سراسر زمین میزیند . و آن دارای پاهای بلند و گردن دراز و دم کوتاهست و غالبا کنار آب نشیند . درناها به هنگام پرواز دسته جمعی بشکل مثلث حرکت کنند
نخلستانهای کوچکی است در یمامه و متعلق است به بنی قیس بن ثعلبه قبر اعشی شاعر در همین جاست و آورده اند که نام قدیمی اثافث یمن در دوره جاهلیت درنا بوده است
[Grus, Gru, Crane] [نجوم] صورت فلکی آسمان نیمکرۀ جنوبی، در همسایگی صورت بزرگ ققنوس، که قدر پرنورترین ستارۀ آن 1/7 است
[ گویش مازنی ] /dernaa/ شلاقی پارچه ای که به مانند گیسو به هم بافته شده باشد & درنااز پرندگان دریایی

معنی درنا در فرهنگ معین

درنا
(دُ) [ تر. ] (اِ.) پرنده ای وحشی و حلال گوشت ، با پاهای بلند، گردنِ دراز و دُم کوتاه . بیشتر در کنار آب ها می نشیند.
( ~.) (اِ.) فوطه و دستار تافته و به هم پیچیده که بدان کسی را کتک زنند.

معنی درنا در فرهنگ فارسی عمید

درنا
۱. (زیست شناسی) پرنده ای آبچر، وحشی، و حلال گوشت با پاهای بلند، گردن دراز، و دم کوتاه که هنگام پرواز در آسمان دسته دسته به شکل مثلث حرکت می کنند، کلنگ، باتر.
۲. (نجوم) از صورت های فلکی در نیمکرۀ جنوبی آسمان.

درنا در دانشنامه ویکی پدیا

درنا
دُرنا یا کُلَنگ پرنده ای است از خانواده درنایان (Gruidae).
درناهای معمولی (Grus)
درناهای بانو (Anthropoides)
درناهای تاج دار (Balearica)
درناهای غبغب دار (Bugeranus)
درناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتاً کوتاه، بالهای دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک لک، شاهپرهای ثانوی داخلی بالهای آن ها خیلی بلند شده، روی دم را می پوشاند. در پرواز گردن وپاهای خودرا کشیده نگه می دارد. گله های آن ها هنگام مهاجرت دریک خط به شکل هفت پرواز می کنند. نر وماده آن ها همشکل هستند. روی زمین آشیانه می سازند. این پرنده را در هنگام پرواز می توان از مرغ ماهیخوار، حواصیل تشخیص داد. بزرگ ترین درنا در آمریکای شمالی بسر می برد. این پرنده حدود ۵/۱ طول دارد وبلندی قامتش از ۵/۱ تا ۲/۱ می باشد. بالهای گسترده اش از ۸/۱ تا ۲ متر است. بالهایش سفید باخط سیاه می باشد. درناها، زمستانها را در جاهای گرم وتابستانها را در نواحی سرد می گذرانند.
درناها، گیاهان کوچک، حشره، قورباغه ها، کرم ها، خزندگان وماهیان کوچک، وتخم جانوران آبی را می خورند.
گروه های درناها هنگام فصل جفت گیری، گرد می آیند و به رقص می پردازند. درناها هنگام رقص با هیجان می رقصند. در اوقات دیگر درناها روی یک پا می ایستند. این پرنده دربوته زارها یا مردابها بسر می برند. هر درنای ماده در فصل یک تخم می گذارد.
عکس درنا
درنا پرنده ای است از خانواده درنایان. درنا هم چنین می تواند اشاره به یکی از موارد زیر داشته باشد:
درنا (صورت فلکی)، نام یکی از صور فلکی
هسا درنا، یک هواپیمای آموزشی ساخت شرکت صنایع هواپیماسازی ایران در ایران
درنا به عنوان اسم جنس مؤنث
درنا (سرده) (نام علمی: Grus) نام یک سرده از تیره درنا است.
درنای اوراسیایی, Grus grus
درنای شنزار, Grus canadensis
درنای جارچی, Grus americana
درنای س ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

درنا در دانشنامه آزاد پارسی

دُرْنا (crane)
دُرْنا
دُرْنا
پرنده ای بزرگ، درازپا و گروه زی، از تیرۀ درناها، راستۀ درناسانان. پاها و گردنی بلند، بال هایی کوتاه و قوی، سری بدون پر یا با پرهای آویخته، و پاهایی بدون پردۀ بین انگشتان دارد. انگشت عقبی اش خیلی بالا آمده، و دارای ناخن تیزی است. درناها ساکن تالاب ها و دشت هایند و از گیاهان، و نیز حشرات و جانوران کوچک تغذیه می کنند. این پرندگان به خوبی پرواز می کنند و معمولاً مهاجرند. مراسم جفت گیری آن ها شامل رقص های پرهیجانی همراه با جهش است. درناها در همۀ نواحی دنیا، جز امریکای جنوبی، یافت می شوند. درنای معمولی، Grusgrus، هنوز به تعداد زیاد در بسیاری از نقاط اروپا، و زمستان ها در افریقا و هندوستان یافت می شود. قد این پرنده بیش از یک متر است. پر و بال پرندۀ بالغ به رنگ خاکستری است و به تنوع سیاه و سفید، و دارای لکه هایی قرمز روی پوست بدون پوشش سر و گردن اش است. درناها بر اثر شکار و کاهش زمین های باتلاقی آسیب دیده اند. در ۱۹۴۴، جمعیت درنای جیغ کش امریکای شمالی Grus americana در طبیعت به ۲۱ قطعه کاهش یافت. با حفاظت دقیق و حساب شده، اکنون تعداد آن ها به حدود ۲۰۰ قطعه افزایش یافته است. قد درنای تپه شنی (درنای شنی) امریکای شمالی، Grus canadensis، به یک متر می رسد و دارای پر و بال خاکستری فام، با لکه هایی قرمز روی سرش است. این درنا زمستان ها را در مکزیک سپری می کند و تولید مثل آن در منتهی الیه شمال امریکای شمالی صورت می گیرد. درنای افریقایی Anthropoides virgo در اروپای شرقی و شمال آسیا تولید مثل، و زمستان ها را در افریقا و جنوب آسیا سپری می کند. درنای سیبریایی یا درنای سفید، Grus leucogeranus، که درکل فقط دو جمعیت وحشی متشکل از حدود ۳هزار پرنده است، از پرندگان مهاجری است که به شدت در معرض انقراض اند. از جنس Grus در ایران سه گونه شناسایی شده است که عبارت اند از درنای سفید Grus Leucogeranus، درنای کوچک Grus virgo، و درنای معمولی Grus grus.

درنا در جدول کلمات

درنا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ملیکا
دُر نَسُفته /مروارید تراش نخورده و بکر وطبیعی
امیرمهدی
Crane, Grue، صورت فلکی واقع در نیمکره سماوی جنوبی با بعد 22 ساعت و 30 دقیقه و میل جنوبی 45 درجه
شیرین
پرنده ی صبح
بهار
به نظر من در به معنی مروارید هستش و نا پسوند شباهته پس درنا یعنی مثل مروارید
درنا
چه جالب . راجب اسم خودم تحقیق کردم و پرنده درنا رو که میبینم ب وجد میام
درنا خ
درنا در تركي استانبولي به معني دختر دلاور و شجاع هست
درنا
بی باک
درنا
در حال انقراض هستش و تنها یک درنا هر ساله به تیران سفر میکنه و اسمش درنای امیده....خوشحالم که اسمم درناس
حمید
چندین معنا برای درنا وجود داره.
از جمله در (مروارید) نا( تشبیه ) =مانند مروارید
درنا البته نام پرنده هم هست
درنا در ترکی هم استفاده میشه.
درنا در لری به صورت درینا گفته میشه که احتمال دری اشاره و تشبیهی است به مرغ شب خوان و نا هم پشوند تشبیه آن.
درنا
پرنده زیبا با پا های دراز بلند
اردم
لغت‌نامه دهخدا:
درنا. [ دُ] (ترکی، اِ) اسم ترکی کرکی است. (فهرست مخزن الادویة). یکی از پرندگان وحشی وحلال گوشت، از راسته ٔ دراز پایان که در حدود 12 گونه از آن در سراسر زمین می زیند، و آن دارای پاهای بلند و گردن دراز و دم کوتاهست و غالباً در کنار آب نشیند. درناها بهنگام پرواز دسته جمعی بشکل مثلث حرکت کنند. غُرنوق. کرکی. کلنگ. و رجوع به کلنگ و کرکی شود.

دورنا یا تورنا [Turna,Durna]: دیوان لغات الترک صفحه ۵۴۰
از ریشه دور یا تور در ترکی در معنای راست و صاف و قائم و دراز است. واین به خاطر دراز بودن این پرنده است،پاها و گردن درازی دارد.
در زبان ترکی جایگزینی حروف "ت،د" متداول است.مثل: "تشک،دشک/ تگمه،دگمه و..."

یکی هم این بالا نوشته در ترکی هم استفاده میشه خجالت بکشید واقعا، توو روز روشن وقتی دهخدا نوشته ترکی، دارید واژه‌دزدی میکنید.
لطفا " دُر،مُر" ازش نسازید.دُر=(مروارید) یک واژه عربیه و هیچ ربطی به این واژه نداره.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کیک درنا   • درنا کاغذی   • درنا در جدول   • درنا نماد چیست   • معنی درنا   • نام دیگر درنا   • پرنده درنا   • محصولات درنا   • مفهوم درنا   • تعریف درنا   • معرفی درنا   • درنا چیست   • درنا یعنی چی   • درنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی درنا

کلمه : درنا
اشتباه تایپی : nvkh
آوا : dornA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس درنا : در گوگل

آیا معنی درنا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )