برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1364 100 1

درباره گردش افلاک آسمانی

درباره گردش افلاک آسمانی در دانشنامه ویکی پدیا

درباره گردش افلاک آسمانی
دربارهٔ گردش افلاک آسمانی یا انقلاب کرات آسمانی (به لاتین: De revolutionibus orbium coelestium) نام کتابی است که نیکلاس کوپرنیک (۱۹ فوریه ۱۴۷۳ - ۲۴ مه ۱۵۴۳)، ستاره شناس لهستانی عصر رنسانس دربارهٔ نظریه خورشید مرکزی منظومه شمسی نگاشت. در این کتاب نظریهٔ خورشید مرکزی به جای نظریه زمین مرکزی بطلمیوس پیشنهاد شد. این کتاب نخستین بار در سال ۱۵۴۳ در نورنبرگ منتشر شد.
ویکی پدیای انگلیسی
نیکلاس کوپرنیک
برخلاف آنچه در منابع غربی آمده است، کپرنیک اولین کسی نبود که به مدل خورشید-مرکزی اعتقاد داشت. قبل از او دانشمندان بسیاری از شرق به ناکارآمدی مدل بطلمیوسی پی برده بودند و مدل خورشید مرکزی را پیشنهاد داده بودند. آریابهاتا ریاضیدان و منجم بزرگ هندی در اوایل قرن ششم میلادی در کتاب خود که آریابهاتیا نامیده می شود، به تبعیت از اسلاف هندی خود، مدل خورشیدمرکزی را ارائه نمود و تأکید کرد که زمین علاوه بر چرخش به دور خورشید، به دور خود نیز می چرخد. همچنین مشاهده می کنیم که وی حتی به بیضی بودن مدار سیارات به دور خورشید نیز اشاره می نماید.
اگر چه کپرنیک اولین کسی است نظریه مرکزیت خورشید را فرمول بندی دقیق ریاضی و هندسی نمود، ولی سابقه این نظریه به سده ها پیش از وی باز می گردد؛ فیلولائوس فیلسوف یونانی قرن چهارم پیش از میلاد و یکی از شاگردان فیثاغورث نخستین کسی است که قائل به حرکت وضعی زمین (چرخش زمین به دور خود) شد. پس از او هراکلیدس پونتسی فرضیه حرکت انتقالی زمین (چرخش زمین به دور یک کانون مشخص) را مطرح کرد. آریستارخوس ساموسی فیلسوف و منجم قرن سوم پیش از میلاد با ترکیب نظریه های این دو، اولین نظریه خورشید مرکزی را پیشنهاد کرد. در نظر او خورشید به طور ثابت در مرکز عالم جای می گیرد و زمین و سیاره های دیگر در مسیری کاملاً ً مدور به دور آن می چرخند. ولی نظریات خورشید مرکزی قبل از کپرنیک، بدون اینکه به محاسبات ریاضی و هندسی و طراحی مدلهای هر سیاره منجر شود، ارائه شده بود. در نتیجه پذیرش آن اصلاً معقول و منطقی نبود.
کوپرنیک در کتاب «درباره گردش افلاک آسمانی» صادقانه بیان می کند که تحت تأثیر افکار «ابن شاطر» قرار داشته است. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با درباره گردش افلاک آسمانی

درباره گردش افلاک آسمانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی درباره گردش افلاک آسمانی   • مفهوم درباره گردش افلاک آسمانی   • تعریف درباره گردش افلاک آسمانی   • معرفی درباره گردش افلاک آسمانی   • درباره گردش افلاک آسمانی چیست   • درباره گردش افلاک آسمانی یعنی چی   • درباره گردش افلاک آسمانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی درباره گردش افلاک آسمانی
کلمه : درباره گردش افلاک آسمانی
اشتباه تایپی : nvfhvi 'vna htgh; Hslhkd
عکس درباره گردش افلاک آسمانی : در گوگل

آیا معنی درباره گردش افلاک آسمانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )