برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1359 100 1

دبیر

/dabir/

مترادف دبیر: مدرس، معلم، راقم، کاتب، مترسل، محرر، منشی، نویسنده، باسواد، تحصیلکرده

معنی دبیر در لغت نامه دهخدا

دبیر. [دُ ب َ ] (اِخ ) لقب کعب بن عمرو است. (منتهی الارب ).

دبیر. [دُ ب َ ] (اِخ ) قبیله ای است از اسد. (منتهی الارب ).

دبیر. [ دَ ] (ص ، اِ) نویسنده. (برهان ) (از جهانگیری ) (صحاح الفرس ) (اوبهی ). منشی. (برهان ) (جهانگیری ). پناغ. (سروری ). بناغ. (دهار). کاتب. (مهذب الاسماء). ادیب. کتّاب. قلم زن. باسواد. که خط دارد. که خواندن و نوشتن تواند. که کتابت تواند. دارای هنر نویسندگی. صاحب غیاث اللغات و به تبع او صاحب آنندراج گفته اند که در سراج اللغات نوشته شده است که این لفظ نزد اکثر فارسی است ونزد بعضی عربی و در یکی از رساله های معتبره بنظر آمده که دبیر در اصل «دوبیر» بود بضم دال چه «بیر» به معنی حافظه است و منشی هم صاحب دو حافظه ٔ نظم و نثر میباشد و نزد بعضی دبیر بفتح معرب همین دوبیر است. (غیاث ) (آنندراج ). دبیر و دویر نویسنده ٔ نامه و در اصل دوبیر و دوویر بوده و نیز «ویر» به معنی حافظه است یعنی آنکه حافظه ٔ نظم و نثر دارد و قیل آنکه حافظه ٔتازی و پارسی دارد و مشهور بفتح دال است و «دویر» افصح است از دبیر لکن متأخران عجم که بعرب آمیخته واو را به باء بدل کردند و ضم دال بفتح جهت خفت و نیامدن صیغه ٔ فعیل (بضم فا) در لغت عرب ، و ممکن است که دویر (بضم دال و کسر واو فارسی ) باشد و دبیر (بفتح دال و کسر بای موحده ) معرب آن باشد و در بعضی شروح انوری گفته که دویر در اصل دوویر بوده یعنی صاحب دو ادراک و دو حافظه چه او را دو ادراک باید یکی برای جمع کردن معانی در دل و دیگر برای جمع حروف بقلم ، بخلاف دیگران که یک ادراکشان بسنده است. و نیز صاحب آنندراج از انجمن آرا نقل کند که : در اصل دبیر و دَویر بوده که دُویر تبدیل آن است و به معنی حافظ نظم و نثر و تازی و پارسی ، و ویر به معنی دانش هم گفته اند اصل به پارسی دویر است و شاید دبیر معرب آن باشد چه دبیر به معنی کاتب و نویسنده نیامده و دبور و دابر و تدبیر و دبار هیچیک از این چهار به این معنی نیامده ، و دبربضم و بضمتین پشت و مقعد را گویند و پس هر چیزی را نیز گویند و دبر اللیل و الشهر آخر شب و آخر ماه و تدبیر و ملاحظه ٔ پس کار و در پارسی ویر به معنی فهم و ادراک و حفظ و صاحب این حال را تندویر و تیزویر گفته اند یعنی تیزدانش و تندادراک و زی ...

معنی دبیر به فارسی

دبیر
نویسنده، منشی، کسی که دردبیرستان درس میدهد
( صفت اسم ) ۱ - نویسنده منشی کاتب . ۲ - درس خوانده با سواد مقابل نا دبیر امی . ۳ - کسی که در دبیرستان تدریس کند . معلم متوسطه . ۴ - یکی از کارمندان سفارتخانه که در غیاب سفیر کبیر و وزیر مختار میتواند کاردار شود نایب سفارت . جمع دبیران . یا دبیر انجم عطارد . یا دبیر فلک عطارد
( اسم ) اداره ای که انشائ و تحریرنامه ها در آنجاانجام میگیرد دارالانشائ .
دبیران دولتی در دستگاه شاهنشاهی ساسانی چند گروه مختلف بودند و هر یک قسمتی از کارهای اداری و دفتری را بعهده داشتند .
دبیران امور خیریه در زمان ساسانیان بودند و بنا بقول خوارزمی طبقه هفتم از دبیران عهد ساسانی را تشکیل میدادند
بنا گفته خوارزمی دبیر عواید دولت شاهنشاهی بروزگار ساسانیان .
وی نخست صاحب برید و از خاصان مسعود غزنوی بود و مکانتی بسزا داشت.
دبیری که در نگارش بکمال نرسیده است

معنی دبیر در فرهنگ معین

دبیر
(دَ) [ ع . ] (ص . اِ.) ۱ - نویسنده ، کاتب . ۲ - کسی که در دبیرستان تدریس کند.

معنی دبیر در فرهنگ فارسی عمید

دبیر
۱. کسی که در دبیرستان شاگردان را درس بدهد.
۲. [قدیمی] نویسنده، منشی.
* دبیر فلک: [قدیمی، مجاز] سیارۀ عطارد.
* دبیر آسمان: [قدیمی، مجاز] =* دبیر فلک

دبیر در دانشنامه ویکی پدیا

دبیر
دبیر، از مراتب علمی آموزش و پرورش است. این مرتبه بالاتر از مرتبهٔ آموزگاری و پایین تر از مدرسی است. به آموزگار دبیرستان دبیر گفته می شود.
خلاصه ای از آیین نامه و مقررات استخدامیِ اعضای هیأت علمی
دبیر رسانه ای کاخ سفید (انگلیسی: White House Press Secretary)، یک مقام رسمی کاخ سفید است، که مسئولیت اولیه اش، ایفای نقش سخن گوی دولت ایالات متحد آمریکا، به ویژه با توجه به رییس جمهور، مقامات ارشد اجرایی، و سیاست های آن است.
دبیر رسانه ای، مسئول گردآوری اطلاعات دربارۀ اقدامات و روی دادهایی ست که در صلاحیت رییس جمهور آمریکا قرار دارد، و واکنش های دولت این کشور را به تحولات جهانی صادر می کند. این مقام با رسانه ها تعامل می کند و، به صورت روزانه، معمولاً در یک نشست خبری روزانه، با رستۀ رسانه ای کاخ سفید در ارتباط است.
دبیر رسانه ای به حکم رییس جمهور ایالات متحد منصوب می شود، و در برابر او پاسخ گوست؛ انتصاب شخصی به این مقام نیازی به توصیه و تصویب سنا ندارد، هرچند به دلیل نشست های مکرری که دبیر رسانه ای با رسانه ها برگزار می کند، که به نوبۀ خود موجب اطلاع رسانی می شود، این سمت یک پُست برجستۀ غیرکابینه ای ست.
دبیر شاداب (سپیدان)، روستایی از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان همایجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۶ نفر (۲۶خانوار) بوده است.
دبیر مطبوعاتی کاخ سفید (انگلیسی: White House Press Secretary)، یک مقام رسمی کاخ سفید است، که مسئولیت اولیه اش، ایفای نقش سخنگوی دولت ایالات متحد آمریکا، به ویژه با توجه به رئیس جمهور، مقامات ارشد اجرایی، و سیاست های آن است.
دبیر رسانه ای، م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دبیر در دانشنامه آزاد پارسی

دَبیر
در نظام آموزش و پرورش ایران، معلم مدرسۀ راهنمایی تحصیلی، دبیرستان، و مرکز پیش دانشگاهی. مدرک تحصیلی دبیران مدارس راهنمایی، حداقل، کاردانی (فوق دیپلم) است، و مدرک تحصیلی دبیران دبیرستان و مراکز پیش دانشگاهی، حداقل، کارشناسی (لیسانس) است. همچنین در نظام آموزش عالی ایران، به مدرس دارای مدرک تحصیلی کارشناسی نیز دبیر می گویند، شخص مذکور، به سبب تجربه بسیار، دروس عملی مربوط به دوره های کاردانی و نیز دروس کارگاهی و آزمایشگاهی را تدریس می کند. اکنون به چنین معلمی مربی آموزشیار می گویند. در نظام دانشگاهی قدیم ایران، حدود ۱۳۳۵ش، به مدرّس نخستین مرتبۀ آموزشی دانشگاهی اطلاق می شد که مستلزم داشتن مدرک لیسانس در رشتۀ تخصصی و معادل استادیار کنونی بود.

دبیر در جدول کلمات

دبیر
منشی
دبیر خانه
دارالانشاء
دبیر سلیمان نبی
آصف
دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو

معنی دبیر به انگلیسی

actuary (اسم)
دبیر ، امارگیر ، مامور احصائیه
secretary (اسم)
دبیر ، منشی ، محرم اسرار
teacher (اسم)
دبیر ، مربی ، معلم ، اموزگار ، مدرس ، اموختار

معنی کلمه دبیر به عربی

دبیر
سکرتير , محاسب التامين , معلم
الأمين التنفيذي للمؤتمر
أمين السرللسفارة
الأمين العام
السكرتير العام

دبیر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علیرضا دبیر+همسر   • تحصیلات علیرضا دبیر   • علیرضا دبیر وهمسرش   • سایت علیرضا دبیر   • زندگینامه علیرضا دبیر   • علیرضا دبیر در خندوانه   • علیرضا دبیر المپیک   • معنی دبیر   • مفهوم دبیر   • تعریف دبیر   • معرفی دبیر   • دبیر چیست   • دبیر یعنی چی   • دبیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دبیر
کلمه : دبیر
اشتباه تایپی : nfdv
آوا : dabir
نقش : اسم
عکس دبیر : در گوگل

آیا معنی دبیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )