برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1337 100 1

داوود منشی زاده

داوود منشی زاده در دانشنامه اسلامی

داوود منشی زاده
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
نویسنده، مترجم و استاد دانشگاه در تهران به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در 1310 ش با محصلین اعزامی رهسپار فرانسه شد و در 1316 ش از دانشگاه دیژن موفق به اخذ لیسانس ادبیات گردید.
بعد به آلمان رفت و در 1322 ش دکترای فلسفه و ادبیات خود را از دانشگاه برلن دریافت کرد. پس از خاتمه ی جنگ جهانی دوم و افتتاح دانشگاه مونیخ در 1326 ش، یک قسمت از تدریس ایرانشناسی در آن دانشگاه به وی واگذار شد و در 1328 ش برای تدریس زبان فارسی به دانشگاه اسکندریه ی مصر رفت و در 1330 ش به ایران بازگشت.
پس از مراجعت به ایران جمعیت سیاسی سومکا (مختصر شده ی حزب سوسیالیست ملی کارگران ایران) را تشکیل داد. از آثار وی: «دربدر در پی بهشت»؛ «پیکار با اهریمن»؛ «کمونیسم و لیبرالیسم»؛ «خط سومکا»؛ «پسر گمشده»، ترجمه؛ «داریوش یکم»، پادشاه پارسها، ترجمه؛ «دوراندیشی در تکنیک»، ترجمه؛ «طغیان توده ها»، ترجمه؛ «آسیا در کشمکش با اروپا»، هون ها با ساسانیان، ترجمه.

داوود منشی زاده در دانشنامه ویکی پدیا

داوود منشی زاده
داوود منشی زاده (زاده ۶ شهریور ۱۲۹۴، تهران - درگذشته ۱۳۶۸، سوئد) زبانشناس و کنشگر سیاسی ایرانی بود. او به طور عمده برای مشارکت هایش در زبانشناسی ایران، مخصوصاً مطالعهٔ زبان های ایرانی مدرن و میانه شناخته شده است. به هر روی او در ایران و خارج در زمینهٔ سیاسی نیز فعال بود. او بنیان گذار حزب سومکا و از هواداران ایدئولوژی نازیسم در ایران بود.
جنگ جهانی دوم
• نبرد برلین (جانباز)
داوود منشی زاده نوه «کریم بیک» بود. کریم بیک از اهالی ایروان بود و به دلیل مخالفت با حکام روسی توسط «کاساکوفسکی» رئیس روسی قزاق خانه مسموم شد. پس از کشته شدن کریم بیک فرزندش ابراهیم منشی زاده پدر داوود منشی زاده به فراخوان کاساکوفسکی به خدمت نیروهای قزاق درآمد. میرزا ابراهیم پدر داوود منشی زاده در دوره های بعد از بنیان گذاران کمیته مجازات شد. وی به همراه سرتیپ اسدالله خان ابوالفتح زاده به کلات نادری تبعید شد ولی در میان راه سمنان به دامغان به دستور حسن وثوق الدوله کشته شد. مأموران اینگونه وانمود کردند که هر دو به هنگام فرار از دست آنان تیر خورده اند. آموزش داوود منشی زاده را پس از مرگِ پدر، مادر بزرگش به عهده گرفت. داوود منشی زاده در سال ۱۳۱۰ از سوی دولت برای آموزش به فرانسه رفت و از دانشگاه دیوژن در سال ۱۳۱۶ لیسانس ادبیات گرفت.
منشی زاده در سال ۱۹۳۷ به آلمان رفت و در سال ۱۹۳۸ آموزشش را در رشته های اسلام شناسی و ایران شناسی و هندشناسی ادامه داد. در این سال در مونیخ برای یکپارچگی ایران و افغانستان تلاش می نمود و انجمن ایران و افغان را پشتیبانی و همراهی می کرد. وی پس از سال ۱۹۳۹ با بهرام شاهرخ (فرزند ارباب کیخسرو شاهرخ) در رادیو آلمان (بخش فارسی) همکاری نمود. او همچنین استاد دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ بود.
منشی زاده به آلمان رفت و در دانشگاه مونیخ و سپس دانشگاه برلین نزد والتر ووست از دانشوران آلمانی تحصیل کرد. زمینه های تحصیل او مطالعات ایرانی، هندی و اسلامی بود. فرارسیدن جنگ جهانی دوم تحصیل او را ناگزیر متوقف کرد، ولی او توانست پی اچ دی خود را در سال ۱۹۴۵ از دانشگاه برلین دریافت کند. او پایان نامه اش را با موضوع تعزیه نوشت که بعدها در سال ۱۹۶۷ در سوئد منتشر شد. به نظر می رسد او در ۱۹۴۸ بازدید کوتاهی از ایران داشته، ول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با داوود منشی زاده

داوود منشی زاده را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی داوود منشی زاده   • مفهوم داوود منشی زاده   • تعریف داوود منشی زاده   • معرفی داوود منشی زاده   • داوود منشی زاده چیست   • داوود منشی زاده یعنی چی   • داوود منشی زاده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی داوود منشی زاده
کلمه : داوود منشی زاده
اشتباه تایپی : nh,,n lkad chni
عکس داوود منشی زاده : در گوگل

آیا معنی داوود منشی زاده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )