دانگل

دانشنامه عمومی

دانگل ( به انگلیسی: Dongle ) در اصل در دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد تا از نرم افزارهای کامپیوتری که فقط در صورتی کار می کنند که دانگل وصل شده باشد، حمایت کنند.
این اصطلاح در حال حاضر به طور کلی برای هر نوع دستگاه کوچک یا آداپتور متصل به کامپیوتر، کنسول های بازی، تلویزیون یا سیستم دیگر به طور عمومی استفاده می شود. به عنوان مثال: آداپتورهای WiFi، آداپتورهای بلوتوث و حتی USB flash driveها، اغلب به عنوان دانگل نامگذاری می شوند. دستگاه های دیگر شامل پخش کننده های رسانه ای دیجیتال مانند Amazon Fire TV Stick، کروم کست، Roku Streaming Stick, Chromebit و Intel Compute Stick می باشند.
اولین نرم افزار تحت حفاظت دانگل در سال ۱۹۷۸ توسط گراهام هجی، پیت داوسان و مایک لیک برای حفاظت از پردازش کلمه Wordcraft که در حال اجرا بر روی کمودور پی ای تی بود، نام گذاری و اختراع شد. [ ۱] این شامل یک سوئیچ shift 74LS165 است که به پورت خارجی کاست در پشت PET متصل شده است. ۸ خط داده برای انتقال تغییرات به طور تصادفی به زمین یا 5V متصل شدند و پیت داوزون دستورالعمل های مونتاژ کننده مبهم را برای بارگذاری یک خط ساعت به ثبت رساند و بیت های آن را در خط دیگری نوشت. ۲۵۵ ترکیب تصادفی برای حفاظت کافی در آن زمان در نظر گرفته شدند. همین طراحی بعدها برای محافظت از Wordcraft و سایر محصولات نرم افزاری در ۲۵ پین موازی، ۲۵ پین سریال و ۹ پین سریالهای مختلف بر روی میکرو رایانه های شخصی از جمله IBM PC استفاده شد.
نام ( آویختن dangle ) به وجود آمد زیرا یک نوار Veroboard از سیمهای متصل به پورت کاست یک کمودور پی ای تی بر روی میز آشپزخانه گراهام هجی در هنگام ایجاد اولین دستگاه، آویزان بود. "Dangle" بعد از مدت کوتاهی گفتن جملهٔ "آن را چه بنامیم؟" تبدیل به "Dongle" شد. جلسه[ ۱]
اولین دانگل ها برای استفاده از پورت در اهداف دیگر بسته بندی شدند، بنابراین گذر از طریق دانگل ها برای اتصال به پورت موازی کامپیوتر آی بی ام توسعه داده شد تا عملیات معمول چاپگر ( printer ) امکان پذیر باشد. نکته: آی بی ام از یک اتصال موازی DB - 25 استفاده می کند، نه ۳۶ کانکتور اصلی Centronics، هر چند کلمه " Centronics " تا به حال به عنوان نام عمومی برای پورت های موازی تبدیل شده است.
• CD مبتنی بر قطعات کاتالوگی ( به نام ETKA شناخته می شود ) است که از سال ۲۰۰۰ توسط Volkswagen Group مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به یک دانگل کدگذاری شده دارد تا بتواند به یک پورت از کامپیوتر میزبان وصل شود.
• بعضی از بسته های صوتی دیجیتالی حرفه ای در پلت فرم Atari TOS نیاز به حضور دانگل ارائه شده در پورت کارتریج کامپیوتر داشتند تا اجرا شوند. محدوده Cubase از Steinberg و C - Lab's Creator و بسته های Notator اغلب اطلاعات را به دانگل ارسال می کنند که بعد از آن پاسخی را که توسط الکترونیک داخل کارتریج تعیین شده است، ارسال کند.
عکس دانگلعکس دانگلعکس دانگلعکس دانگل
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

پیشنهاد کاربران

قفل سخت افزاری
احتمالا شما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، واژه دانگل ( Dongle ) که به آن wireless adaptor هم گفته می شود را زیاد شنیده اید. دانگل یک قطعه سخت افزاری کوچک است که به ابزار دیگری همچون رایانه، تلویزیون و.
...
[مشاهده متن کامل]
. . متصل شده و امکانات و قابلیت هایی را به آن اضافه می نماید. دانگل یک وسیله یا دستگاه است که نقش واسط ارتباطی را میان سایر دستگاه ها و سیستم ها در حوزه فناوری بازی می نماید. در کاربردهای متفاوتی در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان از واژه دانگل استفاده کرد. دانگل اغلب به صورت USB طراحی می شود و به اتصال به سیستم مورد نظر، امکان ارتباط وایرلس خاص بین آن سیستم با یک وسیله خاص دیگر را فراهم می نماید.

بپرس