برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1393 100 1

دانمارک

/dAnmArk/

معنی دانمارک در لغت نامه دهخدا

دانمارک. (اِخ ) نام کشوری بشمال اروپا. و آن کشوری است پادشاهی و شامل قسمتی از شبه جزیره ٔ ژوتلند (ژیللند) است و تعدادی از جزایر که دریای شمال را از بحر بالتیک مجزا میسازد. سوای جزیره ٔ برن هلم کشور مذکور بین 54 درجه و 33 دقیقه و 57 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی و 8 درجه و 5 دقیقه و 12 درجه و 47 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. در قسمت جنوبی دانمارک شلسویک هلشتاین واقع است که متعلق بکشور آلمان میباشد. و قسمت شمالی آن در واقع جزیره ای است. مجموع مساحت دانمارک 16619 میل مربع است که از آن قسمت ژوتلند 11441 میل مربع و سایر جزایر واقع در بحر بالتیک 5178 میل مربع مساحت دارند. تاریخ مدون و قابل اعتبار دانمارک از دوره وایکینگها (800-1050 م.) به بعد است و مطالب تاریخی قبل از این دوره اغلب جنبه ٔ افسانه ای دارد و فاقدمنابع و مآخذ صحیح میباشد. جمعیت کشور دانمارک بموجب آماریکه در 1955 گرفته شده است مجموعاً 4448401 نفر میباشد و بطور تقریب در هر میل مربع 268 تن ساکنند. و تراکم جمعیت بیشتر در جزایر است بطوری که سکنه ٔ جزایر تقریباً به دو برابر سکنه ٔ شبه جزیره میرسد. تعداد سکنه شهر کپنهاگ (کپنهاگن ) پایتخت کشور 753361 نفر است و شهرهای پرجمعیت دیگر دانمارک عبارتند از:
آارهوس 118943 نفر سکنه. اودنس 105915 تن سکنه. آلبورگ 83210 تن سکنه. اِسبیِرگ 50921 تن سکنه. و جمعیت شهرهای دیگر از 50 هزار نفر کمتر است و 98درصد نفر از اهالی کشور پیرو کلیسای لوتران هستند وشخص پادشاه حتماً بایستی از پیروان لوتر باشد. در 1950 فقط 1013800 نفر از مردم کشور به امر کشاورزی و ماهی گیری اشتغال داشتند و از این طریق امرار معاش می کردند سایر مشاغل سکنه عبارت از کارهای دستی ، کار درکارخانجات ، تصدی امور حمل و نقل و کار در ادارات دولتی است. نکته ٔ قابل تذکر اینکه کارهای اهالی به مقتضای فصل تغییر می کند و در بعضی از فصول کار بیشتر است و مردم بیشتری مشغول بکار می شوند.
کشور دانمارک دارای حکومت مشروطه ٔ سلطنتی میباشد. سیستم حکومت کشور مذکور بر اساس قانون مصوب 1953 استوار گردیده. قانونگزاری بعهده ٔ شخص پادشاه و مجلس و نمایندگان است. تعداد نمایندگان مجلس 179 نفرست و برای مدت چهار سال انتخاب میشوند و حق انتخاب با اشخاصی است که 23 سال داشته باشند. کشوردا ...

معنی دانمارک به فارسی

دانمارک
دانمارک و جزایر اطراف ژن دنباله ایست از شبه جزیره اسکاندیناوی که آب دریای بالتیک و دریای شمال نقاط کم ارتفاع آنرا فرا گرفته و آنرا بوسیله تنگه های : اسکاژراک کاتکا سوند بلت کبیر و بلت صغیر از شبه جزایر ژوتلند جزایر سیلند فیونی لالند میباشد و تنگه های فوق این جزایر را از هم جدا میکنند . دانمارک جلگه ایست پست و کم ارتفاع . غالب اراضی آن از شن و خاک رس پوشیده شده آب و هوای آن بحری و باران آن فراوان است . مساحت دانمارک ۴۳٠٠٠ کیلومتر مربع است و پنج میلیون جمعیت دارد. سکنه آن از نژاد ژرمنی و مذهب آنان پرتستان است . پایتخت دانمارک شهر کپنهاک ( کپنهاون ) است . شهرهای عمده آن (( آرهوس )) در شبه جزیره ژوتلند (( آدانسه )) در جزیره فیونی و آلبرک میباشد.طرز حکومت دانمارک مشروطه سلطنتی است.زراعت گندم جو جوسیاه سیب زمینی چغندر قند کتان و کنف حایز اهمیت میباشد. گله درای و ماهیگیری بسیار متداولست و از این راه در آمد سرشاری عاید مردم میشود.معادن زغال سنگ و فلزات بسیار کم و بهمین سبب صنایع فلزی ترقی نکرده است.صادرات مهم دانمارک دامهالبنیات ماهی واردات آن نفت زغال سنگ فلزات پارچه ماشینهای صنعتی اتومبیل و وسایط نقلیه است . جزیره بزرگ گرینلند در شمال غربی اروپا تحت الحمایه دانمارک است .
نام شاهزاده دانمارکی . مولد سال ۱۶۵۳ در کپن هاگ و وفات بسال ۱۷٠۸ میلادی در کنسیتن . پسر فردریک سوم پادشاه دانمارک .

دانمارک در دانشنامه اسلامی

دانمارک
پادشاهی دانمارک کشوری در شمال اروپا و کوچکترین کشورِ منطقه اسکاندیناوی. پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری و ۳ تا ۴ درصد مسلمانند. شیعیان این کشور بیشتر لبنانی، عراقی، افغان و ایرانی اند. مسجد امام علی (ع) کپنهاگ بزرگترین مرکز تجمع شیعیان در دانمارک است.
دانمارک بخشی از اسکاندیناوی است. دانمارک، ۴۳٫۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از شرق به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک آن را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند.
مردم دانمارک از بازماندگان وایکینگ ها هستند که در طول قرن یازدهم میلادی بر کل اسکاندیناوی و شبه جزیره انگلیس حکمرانی می کردند. به همین دلیل دانمارکی ها از نظر فرهنگ و زبان اشتراکات زیادی با مردم سوئد و نروژ دارند.

دانمارک در دانشنامه ویکی پدیا

دانمارک
مختصات: ۵۶° شمالی ۱۰° شرقی / ۵۶°شمالی ۱۰°شرقی / 56; 10
فیزیکدانان نیلز بور (Niels Bohr|Niels Bohr) و هانس کریستین اورستد (Hans Christian Ørsted).
فیلمسازان بیله آوگوست (Bille August) و لارس ون تریر (Lars von Trier).
ستاره شناس تیکو براهه (Tycho Brahe).
فوتبالیست و مربی فوتبال میکایل لاودروپ (Michael Laudrup).
پیتر اشمایکل (به دانمارکی Peter Schmeichel، تلفظ دانمارکی: پیتر اسمایکل) دروازه بان دانمارکی (زاده ۱۸ نوامبر ۱۹۶۳ در گلادساکس)
طراح جورج ینسن (Georg Jensen).
معمار یورن اوتزون (Jørn Utzon).
طراح مبلمان آرنه یاکوبسن (Arne Jacobsen).
مدل و عکاس هلنا کریستنسن (Helena Christensen).
هنرپیشه و پیانست ویکتور بورگه (Victor Borge).
طبل نواز گروه متالیکا لارس اولریک (Lars Ulrich).
بازیگر مَدس میکلسن (Mads Mikkelsen).
پادشاهی، (به دانمارکی: Danmark) با نام رسمی پادشاهی دانمارک (به دانمارکی: Kongeriget Danmark) کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به منطقه یورو نپیوسته است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.
جزایر فارو و گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک به شمار می آیند اما به ترتیب در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن ها خودگردانی اعطا شده است. دانمارک جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می کند.
دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی ترین» مردم جهان اعلام می شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دانمارک در دانشنامه آزاد پارسی

دانمارک (Denmark)
موقعیت. کشور پادشاهی دانمارک در اروپای غربی و در شبه جزیرۀ ژوتلند قرار دارد. از شمال به پهناب اسکاگراک، از شرق به پهناب کاتگات و تنگۀ اورسوند و دریای بالتیک از جنوب به آلمان و از غرب به دریای شمال محدود است. مساحت این کشور ۴۳,۱۰۰ کیلومتر مربع است و شهر کپنهاگ (کوپنهاگن) پایتخت آن است.سیمای طبیعی. دانمارک، کوچک ترین کشور اسکاندیناویایی، سرزمین پست و همواری است که درازای آن از جنوب (مرز آلمان) تا شمال به ۳۰۰ کیلومتر بالغ می شود. کرانه های شرقی آن از خلیجکها، بریدگی ها، و جزایر ساحلی بسیاری که شمارشان به ۴۸۳ می رسد (۹۷ جزیرۀ آن مسکونی است) تشکیل شده و کرانه های غربی را نیز مرداب های ساحلی متعددی چون آبکندهای رینگ کوبینگ و لیم فیورد (آبدرۀ لیم) تشکیل داده است. آبکند لیم فیورد که از خلیجک نیسوم در غرب شروع می شود، رو به شرق از کنار شهر اولبور می گذرد و پس از طی عرض کشور به پهناب کاتگات می پیوندد، و بخش نوردیلان را از بخش های جنوبی کشور جدا می کند. خلیجک های اولبور و اورهوس و شبه جزیرۀ دیورسلان از عمده ترین عوارض کرانه های شرقی اند و جزیره های شلان، فون، لولان، فالستر، بورنهولم، لسو و بسیاری جزایر دیگر، که در آب های ساحلی دور و نزدیک قرار دارند، جزیی از خاک دانمارک به شمار می آیند. ارتفاع میانگین این کشور حدود ۳۰ متر است و بلندترین نقطۀ آن، یدینگ اسکووهوی، با ۱۷۳ متر ارتفاع در نواحی شرقی شبه جزیرۀ ژوتلند جا دارد. رودخانه های دانمارک کوتاه و پر آب اند و جلگه های سبز و خرم آن از کشتزارها و چراگاه های وسیع پوشیده شده است. دانمارک از نظر اداری به چهارده بخش تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از کپنهاگ هیلرود، نیکوبینگ فالستر، رینگ کوبینگ، اورهوس، ویبورگ، و اولبور (اولبورگ). اقلیم این کشور معتدل مایل به سرد است و جریان های اقیانوس اطلس هوای آن را در اعتدال نگه می دارد. تابستان هایش گرم و پرباران و نواحی شرقی آن از بخش های غربی خشک تر است. میانگین دمای شهر کپنهاگ در دی ماه۰.۵ درجۀ سانتی گراد، و در تیرماه ۱۷ درجه سانتی گراد است، و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۶۵۰ میلی متر می رسد. حدود دوسوم از اراضی دانمارک زیر کشت است و مساحت جنگل های آن به۱۰.۵ درصد از مساحت کشور را بالغ می شود. جنگل های این کشور از نوع درختان سوزنی، بلوط، قان و زبان گ ...

نقل قول های دانمارک

دانمارک کشوری اسکاندیناویایی در اروپا، شمالی ترین و کوچکترینِ کشورهای نوردیک. پادشاهی دانمارک کشوری مستقل است که دانمارک خاص و تشکیل دهندهٔ دو کشور مستقل در اقیانوس اطلس شمالی است: جزایر فارو و گرینلند.
• «پرچم : پرچم دانمارک «داننبروگ» یا «قدرت دانمارک» نامیده می شود. داننبروگ یک آیین شوالیه گری دانمارکی است که ملهم شجاعت و قهرمانی است. گمان می رود که پرچم دانمارک یکی از قدیمی ترین پرچم هایی است که مدواماً مورد استفاده قرار گرفته است. در مورد پرچم دانمارک گفته اند که چون در سال ۱۲۱۹ ولادیمیر دوم از استونی ها شکست خورد، داننبروگ یا پرچم کنونی دانمارک از آسمان به زمین آمد. همچنین گفته اند که ولادیمیر دوم در میدان جنگ صلیب سفیدی را بر زمینهٔ سرخ در آسمان دید و همین امر الهام بخش پرچم دانمارک شد. لازم به تذکر است که ولادیمیر دولم ملقب به فاتح از پادشاهان معروف دانمارک است که در سواحل دریای بالتیک از جمله در استونی فتوحاتی داشته است. این پرچم همانند پرچم انگلستان است ولی رنگ های آن وارونه اند یعنی صلیب سفیدی بر روی یک زمینهٔ قرمز است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با دانمارک

دانمارک در جدول کلمات

معنی دانمارک به انگلیسی

denmark (اسم)
دانمارک

معنی کلمه دانمارک به عربی

دانمارک
دنمارک
دنمارکي

دانمارک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانمارک پناهندگی   • دانمارک چگونه کشوری است   • دانمارک مهاجرت   • کشور دانمارک برای زندگی   • نقشه دانمارک   • آب و هوای دانمارک   • شهرهای دانمارک   • جزیره های دانمارک   • معنی دانمارک   • مفهوم دانمارک   • تعریف دانمارک   • معرفی دانمارک   • دانمارک چیست   • دانمارک یعنی چی   • دانمارک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دانمارک
کلمه : دانمارک
اشتباه تایپی : nhklhv;
آوا : dAnmArk
نقش : اسم
عکس دانمارک : در گوگل

آیا معنی دانمارک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )