برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1519 100 1
شبکه مترجمین ایران

دالایی لاما

معنی دالایی لاما در فرهنگ معین

دالایی لاما
(اِمر.) رییس روحانیان تبت .

معنی دالایی لاما در فرهنگ فارسی عمید

دالایی لاما
رئیس روحانیان بودایی تبت.

دالایی لاما در دانشنامه ویکی پدیا

دالایی لاما
دالایی لاما (به تبتی: ཏ་ཱལའི་བླ་མ་) لقبی است که به رهبر دینی بوداییان تبت داده می شود. در حال حاضر این لقب به تنزین گیاتسو اعطا شده است، در سال ۱۹۳۵ متولد شد دالایی لاما یک لامای والا در گلوگ یا شاخه «کلاه زرد» از بودیسم تبتی می باشد. این نام ترکیبی است از واژه چین و مغولستان (دالای) به معنی «اقیانوس» و کلمه تبتی بلا – ما (با «ب» بی صدا) به معنی «کشیش ارشد» می باشد. در خلال سدهٔ ۱۷ تا سال ۱۹۵۹، دالایی لاما رئیس حکومت تبت بود و از اقامت گاه خود در قصر پوتالا که در شهر لهاسا قرار داشت، بر بخش بزرگی از این سرزمین فرمان روایی می کرد. برای دالایی لاما اغلب پیش از این لقب، عنوان «حضرت مقدس» به کار می رود. پیروان دالایی لاما بر این باورند که بیدارگر (بوداسف) مهرورزی که اولوکیتشوارا نام دارد مانند همه زندگان باززایی دارد و دالایی لاما همان بیدارگر مهرورزی در جسمی جدید است. واژهٔ دالایی در زبان مغولی به معنی «اقیانوس» است و لاما (بلا ما) معادل تبتی واژهٔ «پیر» در معنی مرشد است. اغلب اینطور در نظر گرفته می شود که دالایی لاما رهبر مکتب گلاگ است اما این موقعیت رسماً به گاندن تریپا که یک موقعیت موقت منصوب شده توسط دالایی لاما است تعلق دارد، کسی که در عمل نفوذ زیادی اعمال می کند. خط دالای لاماها به عنوان اصل و نسب معلمان روحانی آغاز شد، پنجمین دالایی لاما قدرت سیاسی تبت را به عهده گرفته بود. برای دوره های خاصی بین قرن هفدهم و سال ۱۹۵۹، دالای لاماها گاهی اوقات دولت تبت را هدایت کردند، که بخش هایی از تبت از لهاسا (پایتخت تبت) اداره شدند. چهاردهمین دالایی لاما رئیس دولت دستگاه حکومت تبت مرکزی (دولت تبت در تبعید) تا زمان بازنشستگی اش در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۱ باقی ماند.
هفته نامه تایم در شماره ۲ مه ۲۰۰۸، پنجمین فهرست سالانه «بانفوذترین زنان و مردان جهان» را منتشر کرد. در این رده بندی، دالایی لاما در مقام اول در ردهٔ «بانفوذترین رهبران کشورها و انقلابیون» جای داشت.
او خاطر نشان کرد که بنیاد دالایی لاما ممکن است در آینده از بین برود، و همچنین دالایی لاما بعدی ممکن است خارج از تبت برپا شود و ممکن است زن باشد.
دولت چین بسیار سریع این موضوع را رد کرد و ادعا کرد که فقط خودش قدرت دارد تا دالایی لاما ی بعدی را انتخاب کند.
در سال ۱ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دالایی لاما در دانشنامه آزاد پارسی

دالایی لاما (۱۹۳۵)(Dalai Lama)
در زبان تبتی به معنی «معلم اقیانوسی» و به عبارتی«اقیانوس علم»، لقب تِنزین گیاتسو راهب بودایی تبتی که از ۱۹۴۰ فرمانروای تبت بود و در ۱۹۵۹ در اعتراض به ستم چینی ها و اقدام آنان به ضمیمه کردن تبت به خاک چین جلای وطن کرد. او مبارزه برای خودمختاری کشورش را تا امروز ادامه داده است و در ۱۹۸۹ به سبب خدمات خود در مقام رهبر سیاسی و روحانی ملتش برندۀ جایزۀ صلح نوبل شد. بوداییان تبتی هر دالایی لاما را تجسد دالایی لامای قبلی و نیز تجسد آوالوکیتس وارا می دانند. قائم مقام او پانچن لاما نامیده می شود. دالایی لاما لقب دومین کاهن بزرگ فرقۀ رهبانی گِلوگپاست. تنزین گیاتسو در ۱۹۳۷ به عنوان چهاردهمین دالایی لاما انتخاب شد و در ۱۹۴۰ در لهاسا تاج گذاری کرد. در ۱۹۵۰ـ۱۹۵۱ به دنبال حملۀ اشغالگرانۀ چین به تبت مدتی از کشور متواری شد و در مارس ۱۹۵۹ پس از سرکوب قیام مردم تبت به دست چینی ها از لهاسا به هند گریخت و در دارماسالای پنجاب رحل اقامت افکند. چینی ها اعلام کردند که حاضرند ممنوعیت اقامت او در تبت را بردارند به شرط آن که دست از ادعای استقلال بردارد. دالایی لاما خواستۀ خود را به خودمختاری در امور داخلی و توقف چینی سازی اجباری تبت تقلیل داده است. او توجه بسیار به وضع زندگی شمار بزرگی از تبتی ها که از کشور گریخته اند نشان می دهد. در قرن ۱۵م که منصب دالایی لاما برقرار شد، صرفاً عنوانی مذهبی بود. دالایی لامای پنجم (۱۶۱۷ـ۱۶۸۲) وحدت سیاسی تبت را متحقق ساخت و افزون بر شأن روحانی صاحب اختیارات سیاسی نیز شد.

نقل قول های دالایی لاما

دالایی لاما (به تبتی: ཏ་ཱལའི་བླ་མ་) لقبی است که به رهبر دینی بوداییان تبت داده می شود. در حال حاضر ابن لقب به تنزین گیاتسو اعطا شده است، در سال ۱۹۳۵ متولد شد. دالایی لاما بر رهبران هر چهار مکتب بودایی برتری دارد.

دالایی لاما را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

زهرا
عنوان پیشوایان بزرگ بوداییان تبت، به معنای دریاگونه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دالایی لاما و کشتار مسلمانان   • قصر دالایی لاما   • دالایی لاما سخنان   • عرفان دالایی لاما   • دالایی لامای چهاردهم   • دالای لاما اپیکور   • اسید دالای لاما   • دالایی لاما ال اس دی   • معنی دالایی لاما   • مفهوم دالایی لاما   • تعریف دالایی لاما   • معرفی دالایی لاما   • دالایی لاما چیست   • دالایی لاما یعنی چی   • دالایی لاما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دالایی لاما

کلمه : دالایی لاما
اشتباه تایپی : nhghdd ghlh
عکس دالایی لاما : در گوگل

آیا معنی دالایی لاما مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )