دالاهو

/dAlAhu/

فرهنگ فارسی

از قله های سلسله جبال پیشکوه در مغرب ایران که همیشه دارای برف میباشد و مشرف به جلگه عراق است و بهمین جهت در تاریخ قدیم شهرت دارد.

دانشنامه عمومی

دالاهو دارای کاربردهای زیر است:
• شهرستان دالاهو، یکی از شهرستان های استان کرمانشاه ایران
دالاهو ( کوهستان ) ، کوهستانی در اطراف استان کرمانشاه
• دالاهو ( فیلم ) ، نام یک فیلم ایرانی
• دالاهو، نامی کردی برای پسران
دالاهو یکی از اماکن مقدس اهل حق و یارسان میباشد

دالاهو (فیلم). دالاهو فیلمی ایرانی محصول سال ۱۳۴۶، به کارگردانی سیامک یاسمی و نویسندگی ابراهیم زمانی آشتیانی است. دالاهو نام کوهستانی در کرمانشاه است هچنین چند سکانس از این فیلم در پای کوه قلاقیران در منطقه شیشدار ایلام فیلمبرداری شده است.
بهروز وثوقی
فروزان
تقی ظهوری
ثریا بهشتی
رفیع حالتی
اکبر خواجوی
آنوش
جهانگیر غفاری
• صابررستمی
• سعید آقا
در خانواده قدیمی و ثروتمند «مدبر» وصیتی اجرا می شود که سبب حوادث خونینی می شود. در این خانواده ارث نباید تقسیم شود و فرزند ذکور عملاً وارث محسوب می شود. پیش از اینکه این شیوه بار دیگر عمل شود، همسر مدبر به وسیلهٔ مردی به نام «سیف» که همسر خواهر مدبر است به قتل می رسد. فرزند مدبر «برزو» با دخالت به موقع یک شکارچی نجات پیدا می کند و با ناپدید شدن برزو وارث ثروت مدبر «آرزو» برادرزاده اش می شود. پس از بیست سال وقتی که سیف قصد دارد با عملی کردن ازدواج پسرش با آرزو ثروت مدبر را بدین ترتیب به خود منتقل سازد، برزو پیدایش می شود. سیف چندبار سعی می کند برزو را به قتل برساند اما پس از یک سلسله عملیات معلوم می شود که پسر مدبر با توطئه سیف نمرده و زنده است و با آشکار شدن این حقیقت سیف گرفتار شده و آرزو و برزو نیز با هم ازدواج می کنند و بار دیگر انتقال ارثیه به همان شیوه قدیمی صورت می گیرد.
عکس دالاهو (فیلم)

دالاهو (کوهستان). دالاهو نام کوهستانی در رشته کوه زاگرس در استان کرمانشاه است. دالاهو از دو واژه دال و هو تشکیل شده که احتمالا دال به معنای عقاب و هو از واژه هووگه به معنای محل و مأوا است، و دالاهو به معنای مأوای عقاب است.
در این کوهستان زیبا جنگل و چشمه های زیادی و جود دارد مثل نره کانی، میری حصار، سراب قورچی واشی و سراب گوراجوب و سراب سفرشاه. همین طور بسیا ی از محل ها و زیارتگاه های مقدس آیین یاری و جامعه یارسان در این کوهستان واقع شده اند، از جمله محموعه زیارتگاه بابایادگار، چشمه غسلان، مر خاموش، تکیه حیدری، زیارتگاه های پیرموسی و پیربنیامین در کرند، خویار، سید درویش و . . . . تعداد پرشماری درختان و چشمه ها و غارهای مقدس برای یارسانیان در دالاهو جای گرفته و به طورکلی می توان کوهستان دالاهو را سرزمین مقدس یارسانان در نظر گرفت.
همچنین در کوهستان دالاهو گیاهان دارویی و خوراکی زیادی در این منطقه یافت می شود مثل چونویر که باعث معروفیت روغن کرمانشاهی شده است؛ این گیاه را داخل روغن ریخته تا مزه و طعم روغن را عوض کند و روغن بسیار خوشمزه و خوشبو شود. گیاهان خوراکی دیگری مثل کنگر، زو، پیرچک و ریواس نیز در این منطقه یافت می شود.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

رجوع شود به:دالهو

پیشنهاد کاربران

دالاهو نام یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه است. دالاهو نام کوهستانی در اطراف کرمانشاهان است. دالاهو نام یک فیلم ایرانی است. دالاهو نام کردی برای پسران است.
دال=مکان ، جایگاه
هو=خدا، جایگاه خدایان
دال=پرنده بازشکاری در قدیم به علت کوهستانی بودن پرنده دال زیاده داشته
آهو=همان آهو که قبل از انقراض در این منطقه به فراوانی یافت میشده
دال و آهو=دالاهو
دال، به مفهوم <چلتن>
هو، یعنی < خدا>
دالاهو :مکان خداوند و هرجا خدا باشد چلتن هم حضور دارد.
اسم پسر خودم دالاهو به معنی
پرقدرت مثل دال ( عقاب به زبان کوردی ) و خوشکل مثل اهو، اسم شهر و. کوه در. کرمانشاه.
اسم پسر عموم دالاهو یعنی . . دال^پرنده شکاری و اهو همان معنی زیرک زیبا میده
من خودم منال دالاهوم سیاوانه جایگاه چلتن
دال پرندهی شکاری که میتواند اهو بگیرد اسم دلنشین است ومعنی فره دارد


دالاهو دال به معنی بلند پروازی وبلند مقامی هو کلمه یارستانی میباشد در قدیم الایام 700 سال پیش جایگاه مردم اهل حق بود وتوسط پیروان اهل حق نام گذاری شده به گفته سران دینی حق حق و هو هو شکرانم وه یزدان وشای دالاهو
از دو واژه دال و اهو ترکیب شده دال به معنای عقاب ، اهو هم همان اهوست .
دال آهو = دالاهو
ئاواته م سَربَرزی گیشت وه لاتی لکستان و کوردستانَ
کوردهَ واری اَم وه لاتی جوانهَ کَم
دال آهو
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما