برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1424 100 1

داش آکل

داش آکل در دانشنامه ویکی پدیا

داش آکل ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
داش آکل (فیلم ۱۳۵۰)
داش آکل (داستان)
«داش آکُل» نام یکی از یازده داستان کوتاه مجموعهٔ سه قطره خون، نوشتهٔ صادق هدایت است که نخستین بار در سال ۱۳۱۱ منتشر شد.
از طرف دیگر داش آکل را همهٔ اهل شیراز دوست داشتند. چه او در همان حال که محله سردزک را قرق میکرد، کاری به کار زن ها و بچه ها نداشت، بلکه بر عکس با مردم به مهربانی رفتار می کرد.
داش آکل مردی سی و پنج ساله، تنومند ولی بدسیما بود. هر کس دفعهٔ اوّل او را می دید قیافه اش توی ذوق می زد، اما اگر یک مجلس پای صحبت او می نشستند یا حکایت هایی که از دورهٔ زندگی او وِرد زبان ها بود می شنیدند، آدم را شیفته او می کرد.
ولی نصف شب، آن وقتی که شهر شیراز با کوچه های پر پیچ و خم؛ باغ های دل گشا و شراب های ارغوانیش به خواب می رفت؛ آن وقتی که ستاره ها آرام و مرموز بالای آسمان قیرگون به هم چشمک می زدند؛ آن وقتی که مرجان با گونه های گل گونش در رختخواب آهسته نفس می کشید و گزارش روزانه از جلوی چشمش می گذشت، همان وقت بود که داش آکل حقیقی، داش آکل طبیعی با تمام احساسات و هوی و هوس، بدون رودربایستی از تو قشری که آداب و رسوم جامعه به دور او بسته بود، از توی افکاری که از بچگی به او تلقین شده بود، بیرون می آمد و آزادانه مرجان را تنگ در آغوش می کشید، تپش آهستهٔ قلب، لب های آتشی و تن نرمش را حس می کرد و از روی گونه هایش بوسه می زد، ولی هنگامی که از خواب می پرید، به خودش دشنام می داد، به زندگی نفرین می فرستاد و مانند دیوانه ها در اتاق به دور خودش می گشت، زیر لب با خودش حرف می زد و باقی روز را هم برای این که فکر عشق را در خودش بکشد به دوندگی و رسیدگی به کارهای حاجی می گذرانید.
داش آکل لوطی مشهور شیرازی است که خصلت های جوانمردانه اش او را محبوب مردم ضعیف و بی پناه شهر کرده است. اما کاکارستم که گردن کلفتی ناجوانمرد است و به همین سبب، بارها ضرب شست داش آکل را چشیده، به شدت از او نفرت دارد و در پی فرصتی است تا زهرش را به داش آکل بریزد و از او انتقام بگیرد.
در همین حین، حاجی صمد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با داش آکل

داش آکل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رها
داش آکل. الف. نام داستان کوتاهی است از نویسندۀ شهیر ایرانی «صادق هدایت» در مجموعه داستان های کوتاهش به نام «سه قطره خون». این مجموعه، که در بین سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۴ ه.ش. نوشته شده است، شامل این داستان ها می باشد: «سه قطره خون»، «گرداب»، «داش آکل»، «آینۀ شکسته»، «طلب آمرزش»، «لاله»، «صورتک ها»، «چنگال»، «مردی که نفسش را کشت»، «محلّل» و «گجسته دژ». داستان «داش آکل» چنین آغاز می گردد: "همۀ اهل شیراز می دانستند که داش آکل و کاکا رستم سایۀ یکدیگر را با تیر می زدند."
برای شرح کوتاهی از زندگی صادق هدایت، رجوع شود به مقالۀ صادق هدایت در دانشنامۀ ویکی پدیای فارسی. دوستداران صادق هدایت می توانند به تارنمای رسمی وی صادق هدایت رجوع نمایند. در بخش «متن کامل داستان ها» در این تارنما، از جمله متن داستان «داش آکل» بطور رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده شده است.
ب. نام شخصیت اصلی داستانِ کوتاهِ «داش آکل».
پ. نام فیلمی است سینمائی، بر اساس داستان کوتاه «صادق هدایت»، به کارگردانی کارگردان شهیر ایرانی «مسعود کیمیائی». این فیلم محصول سال ۱۳۵۰ یا ۱۳۵۱ ه.ش. می باشد. در این فیلم «بهروز وثوقی» بازیگر نقش «داش آکل» است و «بهمن مفید» بازیگر نقش «کاکا رستم». بازیگران دیگر این فیلم «نوری کسرائی»، «ژاله علو» و «آرمان» می باشند.
برای شرح کوتاهی از زندگی مسعود کیمیائی، رجوع شود به مقالۀ مسعود کیمیائی در دانشنامۀ ویکی پدیای فارسی.
محسن قائدی
داش اکل به این دلیل بهش میگفتن که ی دست شو تو ی دعوا از دست داد... به اسم اصلیش اکبر دویی بهش میگفتن بعدی که دستش قطع شد بهش گفت داش اکل یعنی دستش کل شده

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی داش آکل   • مفهوم داش آکل   • تعریف داش آکل   • معرفی داش آکل   • داش آکل چیست   • داش آکل یعنی چی   • داش آکل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی داش آکل
کلمه : داش آکل
اشتباه تایپی : nha H;g
عکس داش آکل : در گوگل

آیا معنی داش آکل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )