پارسی باستان : )، ناموَر به داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی ، پسر ویشتاسپ ، همسر آتوسا و داماد کوروش بزرگ بود. ۵۲۱: مرگ کمبوجیه در راه بازگشت"> پارسی باستان : )، ناموَر به داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی ، پسر ویشتاسپ ، همسر آتوسا و داماد کوروش بزرگ بود. ۵۲۱: مرگ کمبوجیه در راه بازگشت" /> پارسی باستان : )، ناموَر به داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی ، پسر ویشتاسپ ، همسر آتوسا و داماد کوروش بزرگ بود. ۵۲۱: مرگ کمبوجیه در راه بازگشت">
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1568 100 1
شبکه مترجمین ایران

داریوش یکم

داریوش یکم در دانشنامه ویکی پدیا

داریوش یکم
داریوش یکم (به پارسی باستان">پارسی باستان: )، ناموَر به داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی، پسر ویشتاسپ، همسر آتوسا و داماد کوروش بزرگ بود.
۵۲۱: مرگ کمبوجیه در راه بازگشت از مصر. فریبکاری و زورستانی تخت پادشاهی توسط گئومات مغ (بردیای دروغین) با طرح معرفی خود با نام بردیا فرزند کوروش بزرگ.
۵۲۱: داریوش یکم از خویشاوندان کوروش با یاری جمعی از نجیب زادگان پارسی، گئومات مغ را کشت و به پادشاهی رسید.
۵۱۹: سرکوب شورش های سراسری در بسیاری از ساتراپی های ایران توسط داریوش.
۵۱۸: آغاز بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه.
۵۱۴: حمله داریوش به سکاها در ناحیه شمال قفقاز و دریای سیاه.
۴۹۴: شورش ایونیان در آسیای صغیر علیه حکومت هخامنشی و به آتش کشیدن سارد.
۴۹۴: حمله داریوش به یونان با عنوان جنگ لاده و شکست یونانیان در نزدیکی جزیره لاده.
۴۹۰: جنگ ماراتن بین ایران و یونان در محلی به نام ماراتن در یونان کنونی و شکست ارتش هخامنشی. نخستین پیروزی یونان بر ایران در خشکی.
۴۸۶: داریوش در سن ۶۳ سالگی درگذشت. (برابر با سال مرگ گوتاما بودا)
۴۸۶: پس از مرگ داریوش، فرزندش خشایارشای یکم بر تخت سلطنت نشست.
وی در سال ۵۲۲ پیش از میلاد، با کمک چندی از بزرگان هفت خانوادهٔ اشرافی پارسی با کشتن گئومات مغ بر تخت نشست. پس از آن به فرونشاندن شورش های درون مرزی پرداخت. فرمانروایی شاهنشاهی را استحکام بخشید و سرزمین هایی چند به شاهنشاهی افزود. آغاز ساخت پارسه (تخت جمشید) در زمان پادشاهی او بود.
از دیگر کارهای او حفر راه آبی بود که دریای سرخ را به رود نیل و از آن سو به دریای مدیترانه پیوند می داد. آرامگاه او در دل کوه رحمت در جایی به نام نقش رستم در مرودشت فارس (نزدیک شیراز) است. پس از جهانگیری کوروش بزرگ و کمبوجیه سراسر آسیا (آسیای کوچک) جزو قلمرو او محسوب می گردید.
دآریَ وَاوُش (D. ā. Ra. ya. va.u. Ša) که در کتیبه بیستون آمده نام داریوش سومین پادشاه سلسله هخامنشی است. این کلمه مرکب است از دو جزء «دآرَیَ» از ریشه «دارَ» یعنی داشتن و «واَ هـ اوُ» به معنی خوب که «هـ» طبق قاعده حذف شده و به اضافه «ش» علامت ضمیر مفرد مذکر در حالت فاعلی.عکس داریوش یکم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های داریوش یکم

داریوش بزرگ یکی از قدرتمندترین پادشاهان تاریخ ایران و امپراتوری هخامنشی است که در سراسر جهان شناخته شده است.

داریوش یکم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Ali
🔰دریک ؛
دریک�را�داریک�هم گفته‌اند، اما آوایش درست آن دَریک است.
بنا بر نظریه ارنست هرتسفلد و تعدادی از محققان برجسته "دریک" از نام دارا که نام داریوش بزرگ است گرفته شده و ضرب این سکه را جزو اصلاحات پولی داریوش یکم هخامنشی شمرده اند، ابراهیم پورداوُد ایران شناس، معتقد بود که یونانیان نام سکه طلا در زمان داریوش بزرگ را چون منسوب به او بود به یونانی "دریکوس" (Dreikos) یا "داربک" یا "دریک" به معنی "داریوشی" مینامیدند (پورداوُد، انتشارات اساطیر تهران ۱۳۸۱) ولی برخی دیگر بر این باورند که "دریک" از واژه ذَریک (زریک) در زبان پارسی باستان به معنی زرین صفت نسبی از ستاک "دَرَنیه" در اوستایی "زَرَنیه" به معنی زر و پیش از دوران داریوش هخامنش هم ضرب میشده. اما آنچه مسلم است اینکه ضرب سکهٔ زر از امتیازات ویژه شاه بوده است .

(دریک یا زریک)
نام اولین سکه زر دوران باستان،
میراث ارزشمند و سندی معتبر از تاریخ کهن، معرف قدمت و ریشه اصلی دو ایل بزرگ زاگرس نشین (دیرک و زیرک)
🔻دیرک وند (دریک وند) مهمترین ایل منطقه بکر و سرسخت رشته کوه زاگرس است، این ایل کهن زاگرس نشین از طوایف فراوانی تشکیل شده و محل سکونتش منطقه ای معروف به "بالاگریوه" که به معنای قامت آتشین است میباشد، منطقه ای که زمانی جایگاه شاهان ساسانی، اشکانی و هخامنشیان بوده و در دل خود یکی از 6 گنجینه بزرگ جهان، همان (گنج بزرگ کلماکره) را جای داده و نشان از ناگفته های بسیار دارد.
●به استناد از منابع تاریخی، مردمان این ایل کهن بجز ایران در استانهای کردنشین (قامیشلو، حسکه و شهرستان دیرک) کشورهای ترکیه و سوریه نیز سکونت دارند .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی داریوش یکم   • مفهوم داریوش یکم   • تعریف داریوش یکم   • معرفی داریوش یکم   • داریوش یکم چیست   • داریوش یکم یعنی چی   • داریوش یکم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی داریوش یکم

کلمه : داریوش یکم
اشتباه تایپی : nhvd,a d;l
عکس داریوش یکم : در گوگل

آیا معنی داریوش یکم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )