برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1379 100 1

خیمه شب بازی

/xeymeSabbAzi/

برابر پارسی: تاژ بازی

معنی خیمه شب بازی در لغت نامه دهخدا

خیمه شب بازی. [ خ َ / خ ِ م َ / م ِ ش َ ] (اِ مرکب ) نوعی نمایش است که در آن عروسکهایی بشکل های مختلف می سازند و بروی صحنه می آورند و آن عروسکها به نخهای نازک متصل است که بوسیله ٔ آن نخها عروسکها بحرکات مختلف واداشته میشوند .

معنی خیمه شب بازی به فارسی

خیمه شب بازی
( اسم ) یکی از هنرها نمایش که در آن عروسکها را از پشت پرده یا خیم. کوچکی بوسیل. سیم یا نخ بحرکت در آورند و یک تن از داخل خیمه بزبان آنهاسخن گوید پرده بازی نمایش عروسکی .

معنی خیمه شب بازی در فرهنگ فارسی عمید

خیمه شب بازی
در نمایش، نوعی بازی و نمایش که عروسک ها را از پشت پرده یا خیمۀ کوچکی به وسیلۀ سیم یا نخ به حرکت می آورند و یک یا چند نفر از پشت خیمه به زبان آن ها حرف می زند (می زنند).

خیمه شب بازی در دانشنامه ویکی پدیا

خیمه شب بازی
نمایش عروسکی یا خیمه شب بازی طبق آخرین نظریه ها در اصل از ایران شروع شده؛ اما در زمان ترکهای عثمانی به ترکیه رفته و در آنجا قوت گرفته و تحت عنوان نمایش قره گؤز (Karagöz) (چشم سیاه) معروف گشته است.
خیمه شب بازی و پیشینه آن
برخی خیمه شب بازی را به کمدیا دل آرته منسوب می دانند و گروهی بر این عقیده اند که از کشورهای کهن چین، هند، ژاپن و نواحی جنوب شرقی آسیا به اروپا نفوذ کرده است. خیمه شب بازی یا شب بازی، شب ها و در خیمه ای که دو طرفش دو چراغ روشن بود، نمایش داده می شد. صحنه صندوقی بود به درازای سه ربع و بلندی نیم ذرع. یک طرف صندوق به طرف تماشاچیان باز بود و سه طرف دیگرش اتاقی را نشان می داد. صندوق در خیمه بود و نمایشگردان پشت صندوق مخفی می شدو عروسک ها را با نخ یا بال های نازک تکان می داد. در نمایش های خیمه ای که خاص طبقات بالا اجرا می شد، نمایش ها مجلل و مفصل و خیمه فاخر و رنگارنگ بوده است.
عطا ملک جوینی (وفات ۶۸۰ هجری قمری) در قرن هفتم در کتاب خود تاریخ جهانگشا که تاریخ مغولان است، گزارشی از خیمه شب بازی در روزگار اوکتای قاآن می دهد:
روزی خیمه شب بازان از ختا (شهری میان ترکستان و چین قدیم) آمده بودند و عروسک های ختایی عجیب و غریبی با خود آورده بودند که ما هرگز ندیده بودیم و به خیمه شب بازی پرداختند و در این هنگام عروسکی را که شکل پیرمردی با ریش سفید بود، از صندوق بیرون آورده و به صورت اسیر به نمایش درآوردند. اوکتای قاآن پرسید این صورتِ کیست؟ گفتند صورت مسلمانی است یاغی که به دست لشکریان اسیر آمده است. اوکتای قاآن بی درنگ فرمود که بازی را متوقف بدارند.»
عکس خیمه شب بازی
«خیمه شب بازی» (انگلیسی: Marionette (film)) یک فیلم به کارگردانی کارمینه گالونه است که در سال ۱۹۳۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بنیامینو گیگلی اشاره کرد.
۲۶ ژانویه ۱۹۳۹ (۱۹۳۹-01-۲۶)
ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خیمه شب بازی در دانشنامه آزاد پارسی

نوعی نمایش عروسکی. در این نمایش عروسک هایی را که به نخ هایی نازک متصل اند بر روی صحنه می آورند، و به وسیلۀ آن نخ ها عروسک ها را به حرکات جورواجور وامی دارند. قدمت این نمایش حدوداً به قرن ۴ق می رسد. روایت است که این نوع نمایش به همراه نمایش «قره گوز» از ترکستان به ایران و عثمانی آمده است، و برخی نیز منشأ آن را کشور چین می دانند. خیمه شب بازی در ایران هویت مشخصی دارد و به هیچ یک از انواع دیگر نمایش های عروسکی شباهت ندارد. در این نمایش علاوه بر عروسک ها، مرشد و حتی گاهی نوازندۀ کمانچه قصه را پیش می برند. در خیمه شب بازی مرشد به خلاف سنت های معمول، قصه گو و نقال و روایتگر نیست، بلکه یکی از بازیگران است که میان او و عروسک ها ارتباط عاطفی برقرار می شود و عمل نمایشی صورت می گیرد. ارتباط میان مرشد و عروسک ها را از دو جنبۀ متفاوت می توان بررسی کرد: مرشد بزرگ تر و در مقام پدر است ، و عروسک ها او را «باباجان» خطاب می کنند و برای هر حرکت و عمل خود از وی اجازه می گیرند، اما عروسک ها درعین حال با او مثل یکی از شخصیت های قصه درگیر می شوند. عروسک ها با هم ارتباط چندانی برقرار نمی کنند، حرکات آنان معمولاً محدود و کم وبیش مشابه است، و ارتباط میان آن ها از طریق مکالمه با مرشد برقرار می شود؛ به جز «مبارک»، که گاه با عروسک های دیگر مستقیماً گفت وگو می کند. عوامل اجرایی خیمه شب بازی معمولاً از سه نفر تشکیل می شود: عروسک گردان، که در پشت خیمه قرار می گیرد ـ و دیده نمی شود ـ و عروسک ها را به تنهایی هدایت می کند و به جای همۀ آن ها حرف می زند؛ و مرشد که ضمناً نوازندۀ تنبک نیز هست ، و ضمن تنظیم حرکات عروسک ها با ضرب آهنگ تنبک با آن ها مکالمات شیرینی برقرار می کند و گاهی هم ابیات مناسب حال شخصیت ها و روند قصه را می خواند؛ و نوازندۀ کمانچه ـ گاهی هم سازی دیگر مثل ویولن که در واقع موسیقی متن زنده و مناسبی را چاشنی بازی عروسک ها می کند و در جایی که مرشد زورش به عروسک ها (مخصوصاً به، «مبارک») نمی رسد از او می خواهد که مداخله کرده و به کمک او بشتابد. شیوۀ اجرای این نمایش به این صورت است که چادری چهارگوش نصب می شود. در عمق پارچه ای شبیه پرده آویخته می شود که از بالای آن عروسک گردان عروسک ها را روی صحنه هدایت می کند. در دو سمت سکو و خیمه ، مرشد یا نوازندۀ ضرب (در سمت راست تماشاگران) ...

ارتباط محتوایی با خیمه شب بازی

معنی کلمه خیمه شب بازی به عربی

دمية , دمية متحرکة

خیمه شب بازی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساخت عروسک خیمه شب بازی   • فروش عروسک خیمه شب بازی   • شعر عروسک خیمه شب بازی   • عروسک خیمه شب بازی به انگلیسی   • خیمه شب بازی صادق چوبک   • خیمه شب بازی چیست   • نام نمایش خیمه شب بازی سنتی ژاپن   • نام نمایش خیمه شب بازی سنتی ژاپنی   • معنی خیمه شب بازی   • مفهوم خیمه شب بازی   • تعریف خیمه شب بازی   • معرفی خیمه شب بازی   • خیمه شب بازی یعنی چی   • خیمه شب بازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خیمه شب بازی
کلمه : خیمه شب بازی
اشتباه تایپی : odli af fhcd
آوا : xeymeSabbAzi
نقش : اسم
عکس خیمه شب بازی : در گوگل

آیا معنی خیمه شب بازی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )