برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1388 100 1

خودشناسی

معنی خودشناسی در لغت نامه دهخدا

خودشناسی. [ خوَدْ / خُدْ ش ِ ] (حامص مرکب ) اطلاع بر خود. شناخت خود. عارف بنفس خود : خودشناسی را مایه ٔ بزرگ دان. (خواجه عبداﷲ انصاری ).
- امثال :
خودشناسی خداشناسی است ، نظیر: من عرف نفسه فقد عرف ربه.

خودشناسی در دانشنامه اسلامی

خودشناسی
خوشناسی یعنی شناخت خود با همه استعدادها و نیروها برای رسیدن به کمال ، که مورد تاکید آیات و روایات بوده و راه ها ی مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد.
نفس در لغت به معنای جان ، روح ، خویشتن و خود آمده است و خودشناسی به معنای اطلاع بر خود، شناختن خود و عارف به نفس خود شدن می باشد.
معنای اصطلاحی خودشناسی
خودشناسی در اصطلاح یعنی شناختن انسان از آن نظر که دارای استعدادها و نیروهایی برای تکامل انسانی می باشد.
خودشناسی در آیات
نفس در قرآن کریم در موارد و تعابیر متعددی به کار رفته است. از جمله به معنای: ۱. ذات پاک حق تعالی ۲. روح ۳. دل و نهاد ۴. به عنوان سرچشمه تمام کارها ۵. عامل ظلم و ستم ۶. عاملی برای تحول نعمت به نقمت و... اما در مورد خودشناسی در قرآن، خداوند در برخی آیات ، با ذکر نشانه ها یی در وجود انسان و مهم دانستن آن ها، از آن جهت که شناخت آن ها منجر به شناخت خود و در نتیجه پیدا کردن مسیر و راه سعادت است، اهمیت خودشناسی را بیان می کند: «به زودی نشانه ها ی خود را در اطراف جهان و در درون جانشان به آن ها نشان می دهیم تا برای آنان آشکار گردد که او حق است.» «و در وجود خود شما(نیز آیاتی است)، آیا نمی بینید؟»
خودشناسی در روایات
...
خودشناسی
خودشناسی به معنی این است که انسان مقام واقعی خویش را در عالم وجود درک کند، بداند خاکی محض نیست. پرتوی از روح الهی در او هست.
اهمیت خودشناسی به سبب نتایج آن است، به عبارت دیگر اهمیت خودشناسی به سبب نقشی است که خودشناسی در تحقق کمال انسان دارد. در اینجا برخی از روایاتی را که اهمیت خودشناسی را بیان کرده اند، نقل می کنیم:
از امیرالمومنین علیه السلام در این باره نقل شده است که فرمودند: معرفه النفس انفع المعارف؛ خودشناسی سودمندترین دانش هاست.
همچنین فرمودند: غایه المعرفة ان یعرف المرء نفسه؛ نهایت معرفت آن است که انسان خود بشناسد.
و نیز فرمودند: نال الفوز الاکبر من ظفر بمعرفة النفس؛ کسی که به شناخت خود دست یابد به بزرگترین رستگاری و پیروزی رسیده است.
افضل الحکمه معرفة الانسان نفسه؛ بزرگترین حکمت آن است که انسان خود را بشناسد.
نقطه مقابلِ خودشناسی، خودناشناسی ا ...

خودشناسی در دانشنامه ویکی پدیا

خودشناسی
خودشناسی (به انگلیسی: Self-knowledge) اصطلاحی است در روانشناسی برای توصیف اطلاعات فردی یا خود فرد و دانش فردی در مورد خود فرد.
خودت رو بشناس
خودشناسی مرتبط با خوداندیشی، فکر کردن در مورد خود و انتقاد از خود یا حتی پرسشگری انتقاد و قضاوت از تفکر خود محسوب می شود. خودشناسی مهارت اساسی انسان در بررسی فلسفه است .


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با خودشناسی

خودشناسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خودشناسی   • مفهوم خودشناسی   • تعریف خودشناسی   • معرفی خودشناسی   • خودشناسی چیست   • خودشناسی یعنی چی   • خودشناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خودشناسی
کلمه : خودشناسی
اشتباه تایپی : o,nakhsd
عکس خودشناسی : در گوگل

آیا معنی خودشناسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )