برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1603 100 1
شبکه مترجمین ایران

خواجه نفس

معنی خواجه نفس در لغت نامه دهخدا

خواجه نفس. [ خوا / خا ج َ / ج ِ ن َ ف َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان جعفربای بخش گمیشان شهرستان گنبد قابوس. این دهکده در دشت قرار دارد با آب و هوای معتدل و مرطوب و 3500 تن سکنه. آب آن از رودخانه ٔ گرگان و محصول آن غلات و حبوبات و صیفی و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و ملاحی و گله داری و قایق سازی و از صنایع دستی زنان قالیچه و گلیم بافی و نمدمالی و راه فرعی به بندر شاه و گمیشان دارد. در آنجا پاسگاه مرزبانی و نگهبانی و گمرک وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

خواجه نفس. [ خوا / خا ج َ / ج ِ ن َ ف َ ] (اِخ ) رجوع به چشمه ٔ خواجه نفس شود.

معنی خواجه نفس به فارسی

خواجه نفس
دهی است از دهستان جعفربای بخش گمیشان شهرستان گنبد قابوس . این دهکده در دشت قرار دارد با آب و هوای معتدل و مرطوب و ۳۵٠٠ تن سکنه . آب آن از رودخانه گرگان و محصول آن غلات و حبوبات و صیفی و لبنیات .

خواجه نفس در دانشنامه ویکی پدیا

خواجه نفس
مختصات: ۳۶°۵۹′۴۰″ شمالی ۵۴°۰۵′۴۳″ شرقی / ۳۶٫۹۹۴۴۴°شمالی ۵۴٫۰۹۵۲۸°شرقی / 36.99444; 54.09528
عکس هایی از خانه های خواجه نفس
روستای خواجه نفس از روستاهای ترکمن صحرا در شمال خاوری ایران قرار دارد. خواجه نفس مرکز دهستان جعفربای غربی در بخش مرکزی شهرستان گمیشان در استان گلستان است.
بندر خصوصی خواجه نفس که در دست ساخت است یکی از ارزانترین راه های بین المللی تجاری در استان گلستان است. بندر خواجه نفس در زمینی به وسعت ۱۷۶ هکتار ساخته می شود و علاوه بر اسکله های مختلف دارای پایانه عمومی، سیلوی نگهداری غلات، محوطه نگهداری کالاهای مختلف، هتل و همه سازمان ها و اماکن مورد نیاز دیگر بندری خواهد بود.
یک سد لاستیکی نیز در بالادست روستای خواجه نفس بر روی رودخانه گرگان رود در دست ساخت است. ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه گرگان رود به میزان حدود ۳ هزار هکتار، افزایش سطح تراز آب و امکان انتقال آب به کشتزارهای پیرامون به روش پمپاژ، جلوگیری از تداخل آب شور دریا و آب شیرین رودخانه در فصل کم آبی از جمله اهداف طراحی و ساخت سد لاستیکی خواجه نفس است.
عکس خواجه نفس
گامیشلی خواجه نفس روستایی در دهستان جعفربای غربی بخش مرکزی شهرستان گمیشان استان گلستان ایران است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۵۴۶ نفر (۱۶۱خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خواجه نفس در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سیمین شهر

خواجه نفس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اب وهوای گمیشان   • هواشناسی گلستان   • معنی خواجه نفس   • مفهوم خواجه نفس   • تعریف خواجه نفس   • معرفی خواجه نفس   • خواجه نفس چیست   • خواجه نفس یعنی چی   • خواجه نفس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خواجه نفس

کلمه : خواجه نفس
اشتباه تایپی : o,h[i kts
عکس خواجه نفس : در گوگل

آیا معنی خواجه نفس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )