برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1672 100 1
شبکه مترجمین ایران

خواب مصنوعی

معنی خواب مصنوعی در لغت نامه دهخدا

خواب مصنوعی. [ خوا / خا ب ِ م َ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) هیپنوتیزم. لختی و بی ارادگی که بر اثر نوعی القاء از طرف دیگری برای شخصی پیدا میشود. رجوع به هیپنوتیزم شود.

معنی خواب مصنوعی به فارسی

خواب مصنوعی
هیپنوتیزم لختی و بی ارادگی که بر اثر نوعی القائ از طرف دیگری برای شخصی پیدا میشود .

خواب مصنوعی در دانشنامه ویکی پدیا

خواب مصنوعی
نبو
خواب مصنوعی نوعی حالت است که در آن شخص توسط عواملی نوعی بیحسی و بیحالی در بدنش به وجود می آید و در این حالت نمی توان فرد مذکور را بیدار کرد و این برخلاف خواب طبیعی است که در آن اگر به شخصی که خواب است ضربه ای وارد شود او از خواب بیدار می شود اما در خواب مصنوعی حتی با ایجاد محرک درد نیز نمی توان شخص را بیدار کرد. در خواب مصنوعی شخصی به عنوان عامل دخالت دارد و باعث می شود که شخص مذکور باطن و روانش تحت کنترل شخص عامل قرار گرفته و مطیع عامل بشود.
در بعضی خواب های مصنوعی شخص را خواب نمی کنند بلکه قسمتی یا عضوی از بدنش را تحت کنترل می گیرند یا آن قسمت را بیحس می کنند مثلاً دست شخص را بی حس می کنند یا آن را در حالتی خاص قرار می دهند. در این حالت فرد هوشیار است اما کنترلی بر عضو مذکور ندارد.
تاریخچه کاربرد خواب مصنوعی به زمان رهبران مذهبی، پزشک های جادوگر، حکیم ها و شمن ها بازمی گردد. طالع بین های مصر و یونان باستان برای اجرای درمان های گوناگون وارد حالت خلسه می شدند. پاراسِلسوس (۱۵۴۱–۱۴۹۳) تأثیر شفابخش اجرام آسمانی و آهن ربا را توضیح داد. او می گفت نیروی مغناطیسی، نیرویی درمانگر است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خواب مصنوعی در دانشنامه آزاد پارسی

خواب مصنوعی (hypnosis)
ایجاد آرامش یا تغییر هشیاری مصنوعی در فرد. وجه مشخصۀ آن افزایش تلقین پذیری است. شواهد نشان می دهد خواب مصنوعی در افراد مستعد، ممکن است حس درد را کاهش دهد، قدرت یادآوری وقایع گذشته را افزایش دهد، و عامل خطای حسی یا توهم باشد. همچنین، نشان داده شده است که فرد هر آنچه را حین خواب مصنوعی اتفاق افتاده است از یاد می برد (فراموشی پس از خواب مصنوعی)، و کاری را که حین خواب مصنوعی به او القا شده است انجام می دهد (تلقین پس از خواب مصنوعی). خواب مصنوعی در پزشکی کاربردهای متفاوتی دارد. مثلاً به روند بهبودی بیمار کمک می کند و با تلقین در خواب مصنوعی می توان علایم اختلالات عاطفی و روان ـ تنی را مهار کرد (هیپنوتیسم درمانی). فریدریش (فرانتس) آنتون مسمرِ اتریشی را کاشف خواب مصنوعی می دانند. او این پدیده را حاصل نیرو یا جریانی فیزیکی می دانست و آن را «مانیه تیزم (مغناطیسم) حیوانی» نامید. جیمز برِید (۱۸۶۰ـ۱۷۹۵)، پزشک و جراح انگلیسی، برای اولین بار واژۀ «خواب مصنوعی» را به کار برد و برای نخستین بار خواب مصنوعی را پدیده ای روان شناختی دانست. جیمز ازدیل (۱۸۵۹ـ۱۸۰۵)، جراح اسکاتلندی، هنگام کار در هند، برای ایجاد بی دردی یا بیهوشی عمومی در صدها عمل جراحی از خواب مصنوعی استفاده کرد. افراد شیاد و بازیگرها هم از خواب مصنوعی استفاده کرده اند. به همین سبب قوانینی مثل قانون خواب مصنوعی در انگلستان (۱۹۵۲) استفاده از این روش را برای سرگرمی محدود کرد.

معنی کلمه خواب مصنوعی به عربی

خواب مصنوعی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین
خواب مصنوعی (خواب هیپنوز). بوسیله هیپنوتیزم ایجاد می شود و در حالتی است که ذهن نقاد و پرخاشگر به کنار گذاشته شده و در این شرایط افکار و تلقینات لازم به سوژه داده می شود. یعنی آگاهی محدود شده سوژه به کمک هیپنوتیزم کننده اظهار می شود.
حالات جسمانی سوژه
در حالت هیپنوز قبل از همه چشم تحت تاثیر قرار می گیرد. پس تمام عضلات شکل بی حال شده و موج سستی و بی حالی تمام وجود سوژه را فرا می گیرد. این سستی گاهی به حدی است که بازوها مانند سرب سنگین می شوند و وقتی آنها را بلند کنیم هیچ مقاومتی از خود نشان نمی دهند و اگر رها کنیم، چون قطعه ای چوب به طرف پایین سقوط می کند. در این حالت عامل باید محیط را برای احتمال و افتادن سوژه آماده کرده باشد.
در حالت هیپنوز تمام بدن به حالت سستی و خواب رفتگی قرار گرفته و بیهوشی و بی حسی تمام قسمت های بدن را کلی یا جزیی در بر می گیرد. در حالت خواب عمیق ، انسان به بازگشت کامل سن ذهنی می رسد. ضمن اینکه حالتهای دیگری همچون بیهوشی ، بی حسی کامل ، فراموشی جزئی و موقت ، درگیری با توهم و خیالات مثبت و منفی همچنین انتقال کامل احساس به مکانی دور (تخلیه قالب) در او پیدا می شود.
حالت خواب افراد مقاوم
برای خواب کردن کسانی که در مقابل عمل هیپنوتیزم از خود مقاومت نشان می دهند، می توان از تکنیک های ریزتری استفاده نمود. مثلا می توان به آنها آب داد و گفت: در این آب داروی خواب آور ریخته شده و شما با خوردن آن به خواب خواهید رفت.
آیا حالت هیپنوز تمرین پذیر است؟
هرگاه فردی را چند بار برای مدت طولانی به خواب هیپنوز برده شود، اعصاب او به این خواب عادت کرده و در دفعات بعد زودتر به خواب خواهد رفت. ولی تلقینات عامل کمتر در او اثر می گذارد. برای همین اگر خواب کردن برای درمان باشد، باید بیمار را دیرتر و با فاصله زمانی زیاد خواب هیپنوز قرار داد.
قیاس خواب هیپنوز و خواب طبیعی
خواب هیپنوتیزم اگر چه به خواب عادی شباهت دارد، با این حال بسیار از آن متفاوت است. در خواب هیپنوز ، معمول هم خواب است و هم بیدار ، هم بطور مستقل فکر می کند و هم تحت تاثیر تلقینات عامل قرار دارد. حال آنکه در خواب معمولی چنین نیست. اما بدانید که برخی از سوژه ها که به راحتی بیدار نمی شوند، احتمال دارد خوابشان عمیق شده و از مرحله خواب مصنوعی به خواب طبیعی وارد شده اند و لذا از بیدار نشدن سوژه نگران نباشید.
نکات آموزنده از حالت هیپنوز
در حالت هیپنوز قابلیت تمرکز و هدایت بسیار زیادی پدیدار می شود.
هر چه حالت هیپنوز عمیق تر ایجاد شود، القا پذیری سوژه بیشتر خواهد بود. برای همین برای درمان بیماریهای عمیق روحی، عامل باید بتواند با بهره گیری از مهارت های خود ، بیمار را به خواب خیلی عمیق برده و بیماری وی را کشف و درمان نماید.
توجه و تمرکز سوژه به اعمال و تلقینات عامل ، موجب کرختی تدریجی اعصاب سوژه شده و او را به خوابی عمیق می برد.
ایمان و اعتقاد به فن هیپنوتیزم و همچنین اشتیاق سوژه برای خواب رفتن ، باعث تسریع در خواب رفتن سوژه می شود.
هرگاه میل شخص برای هیپنوتیزم شدن از طریق ضمیر ناخودآگاه او سر چشمه گرفته باشد، زودتر و بهتر به خواب خواهد رفت ولی اگر از ضمیر خودآگاه سوژه ناشی شود، تشویق و اضطراب در وی بیشتر می شود. برای همین ، هیپنوتیزم کردن افراد تحصیل کرده ، مشکل تر از افراد کم سواد است.
حسن بهارلو
هیپنوتیسم
حسن بهارلو
هیپنوتیزم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواب مصنوعی در جدول   • دستکاری عکس   • نام دیگر خواب مصنوعی   • سیاست تبعیض نژادی   • اموزش خواب مصنوعی   • توقف میان بازی در جدول   • خواب مصنوعی در فضا   • معنی خواب مصنوعی   • مفهوم خواب مصنوعی   • تعریف خواب مصنوعی   • معرفی خواب مصنوعی   • خواب مصنوعی چیست   • خواب مصنوعی یعنی چی   • خواب مصنوعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خواب مصنوعی

کلمه : خواب مصنوعی
اشتباه تایپی : o,hf lwk,ud
عکس خواب مصنوعی : در گوگل

آیا معنی خواب مصنوعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )