برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1555 100 1
شبکه مترجمین ایران

خلافت موعود

خلافت موعود در دانشنامه اسلامی

خلافت موعود
خداوند سبحانه و تعالی در آیاتی چند به انسان های شایسته وعده داده که حکومت زمین به آن ها خواهد رسید.
"وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشرکون بی شیئا و من کفر بعد ذلک فاولئک هم الفاسقون؛ خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، وعده داده است که حتما آنان را در این سرزمین، جانشین (خود)قرار دهد؛ همان گونه که کسانی را که پیش از آنان بودند، جانشین(خود)قرار داد. و آن دینی را که برایشان پسندیده است، به سودشان مستقر کند و بیمشان را به ایمنی مبدل گرداند،(تا)مرا عبادت کنند و چیزی را با من شریک نگردانند و هر کس پس از آن به کفر گراید؛ آنانند که نافرمانند.
شرط حکومت مستضعفان
در آیات پیش از این آیه، سخن از اطاعت و تسلیم برابر فرمان خدا و پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم است و در این آیه، بحث ادامه یافته و نتیجه این اطاعت که همان حکومت جهانی است بیان شده است. بر اساس آن، خداوند سبحانه و تعالی به کسانی که از شما ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند، وعده می دهد که آنان را قطعا خلیفۀ روی زمین خواهد کرد؛ همان گونه که پیشینیان را خلافت روی زمین بخشید و دین و آیینی را که برای آنان پسندیده، به طور ریشه دار و پا برجا در صفحه زمین مستقر خواهد ساخت و خوف و ترس آن ها را، به امنیت و آرامش مبدل خواهد کرد.مردم فقط خدا را پرستیده و چیزی را شریک او قرار نخواهند داد.بعد از این برتری و فراگیری حکومت توحید و استقرار آیین الهی و از میان رفتن هرگونه اضطراب، ناامنی و شرک، کسانی که بعد از آن کفر بورزند، به یقین فاسق واقعی خواهند بود!
مراد از مستضعفان
در این آیه، خداوند سبحانه و تعالی وعدۀ حکومت روی زمین، برتری دین و آیین و امنیت کامل را به گروهی از مؤمنان و صالحان داده است. اما در این که منظور از این گروه چه کسانی اند، میان مفسران گفت وگو است.
← حکومت مهدی
...

خلافت موعود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خلافت موعود   • مفهوم خلافت موعود   • تعریف خلافت موعود   • معرفی خلافت موعود   • خلافت موعود چیست   • خلافت موعود یعنی چی   • خلافت موعود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خلافت موعود

کلمه : خلافت موعود
اشتباه تایپی : oghtj l,u,n
عکس خلافت موعود : در گوگل

آیا معنی خلافت موعود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )