برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1602 100 1
شبکه مترجمین ایران

خلافت فاطمیان

خلافت فاطمیان در دانشنامه اسلامی

زمینه های پیدایش خلافت فاطمیان اثر محمدعلی چِلونگر، بررسی علل و زمینه های پیدایش خلافت فاطمیان در افریقیه و مغرب بوده که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در چهار فصل و هر فصل در چندین بخش تنظیم شده است.
در این پژوهش، گردآوری اطلاعات و داده های تاریخی، بر اساس روش کتابخانه ای و مبتنی بر منابع و اسناد اصیل و معتبر -که برخی از آنها در بررسی منابع آمده اند- انجام شده و سعی نویسنده بر آن بوده تا از سرچشمه اصلی استفاده نماید. همچنین از تحلیل و تفسیر داده های تاریخی با روش تحلیل محتوا نیز غفلت نشده است .
تحقیق این اثر، در مسیر خود با پاره ای مشکلات روبه رو بوده که مهمترین آن ها کمبود منابع در زمینه «تاریخ مغرب اسلامی» در ایران است .
در مقدمه کتاب ضمن تشریح محدوده کلی پژوهش، به سؤالاتی که این اثر، در پی پاسخگویی به آن می باشد، اشاره شده است. این سؤالات عبارتند از:

خلافت فاطمیان در دانشنامه ویکی پدیا

خلافت فاطمیان
خلافت فاطمی سلسله ای است که از سال ۹۰۹م به مدت تقریبی دو قرن (تا سال ۱۱۷۱م بر بخش بزرگی از شمال آفریقا و خاورمیانه و دریای مدیترانه حکومت کرد. خلفای فاطمی پیشوایان شیعه اسماعیلی نیز بودند و نام سلسله آنان به نام فاطمه، دختر محمّد پیامبر مسلمانان، نامگذاری شده بود. آنان در قسمت مدیترانه ای خاورمیانه، بمدت بیش از دو قرن مؤسسِ دولتی بودند که به گسترشِ علم، هنر و بازرگانی علاقهٔ فراوان نشان می داد. قاهره پایتختِ مصر، توسط فاطمیان پایه گذاری شد. امپراتوری آنها یعنی بخش اولیه تاریخ اسماعیلی، تقریباً از ابتدای اسلام تا قرن یازدهم را در بر می گیرد. نخستین خلیفه فاطمی عبیدالله المهدی و سه خلیفه فاطمی دیگر، یعنی القائم و المنصور و المعز لدین الله نام داشتند.نبو
پرچم
خلافت فاطمی در سال ۹۰۹م در شمال آفریقا بنیان نهاده شد و به زودی به سیسیل، مصر، فلسطین و سوریه گسترش یافت و در دوران حکومت هشتمین خلیفهٔ فاطمی، المستنصربالله (وفات ۱۰۹۴م) به اوج قدرت خود رسید. در طول این دورهٔ حدوداً دو قرنی، فاطمیان یک حکومت مرفّه همراه با شادابی عقلانی، اقتصادی و فرهنگی قابل ملاحظه ای را پدیدآوردند.
دعوت خلفای فاطمی در سرزمین ایران در عهد سامانیان و غزنویان آغاز شد، اما در واقع به وسیله ناصر خسرو قبادیانی، شاعر معروف خراسان و مقارن با اوایل دوران سلاجقه این دعوت تا حدی به ثمر رسید. در ادامه با آن که خلفای مصر در جلب آل بویه سعی فراوانی کردند، اما در این زمینه توفیقی به دست نیاوردند، چنان که عضدالدوله دیلمی در اواخر عمرش همچنان در صدد تسخیر مصر و برانداختن خلافت فاطمی بود که اجل مهلتش نداد.
عکس خلافت فاطمیان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های خلافت فاطمیان

فاطمیان (برپایی: ۹۰۹م – براندازی: ۱۱۷۱م) خلافتی شیعهٔ اسماعیلی بود که منطقهٔ بزرگی از شمال آفریقا، از دریای سرخ در شرق تا اقیانوس اطلس در غرب را دربرمی گرفت.
• «عبدالله مهدی خود را از اعقاب پیامبر از طریق فاطمه می دانست و به همین سبب خاندان او را خواندند. سه خلیفهٔ اول فاطمی فقط بر شمال آفریقا (مغرب) فرمان راندند، ولی چهارمی مُعّز در ۹۶۹م مصر را فتح کرد و شهر قاهره را برای پایتختی خود بنا نهاد. برای نخستین بار در خاورمیانه دودمانی نیرومند و مستقل زمام امور را به دست می گرفت که نه تنها حاکمیت تشریفاتی عباسیان را به رسمیت نمی شناخت، بلکه خلافت خاص خود را در برابر آن ها برمی افراشت و پیشوایی عباسیان بر همهٔ جهان اسلام را نمی پذیرفت و حتی بنیان نظری خلافت اهل سنت را منکر می شد.فاطمیان افزون بر اقدامات سیاسی، نظامی و مذهبی، سیاست اقتصادی ماهرانه ای هم در پیش گرفتند که هدف آن تغییر مسیر راه تجاری شرق از خلیج فارس به بحر احمر و در عین حال تقویت مصر و تضعیف عراق بود.» برنارد لوئیس -> فاطمی

خلافت فاطمیان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خلافت فاطمیان   • مفهوم خلافت فاطمیان   • تعریف خلافت فاطمیان   • معرفی خلافت فاطمیان   • خلافت فاطمیان چیست   • خلافت فاطمیان یعنی چی   • خلافت فاطمیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خلافت فاطمیان

کلمه : خلافت فاطمیان
اشتباه تایپی : oghtj thxldhk
عکس خلافت فاطمیان : در گوگل

آیا معنی خلافت فاطمیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )