برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

خزندگان

/xazandegAn/

معنی خزندگان در لغت نامه دهخدا

خزندگان. [ خ َ زَ دَ / دِ ] (اِ) نام دسته ای از جانورانند که حشرات الارض نیز می نامند چون مار و سوسمار و جز آن. (از ناظم الاطباء). خستر. رجوع به خستر شود.
خزندگان از نظر جانورشناسی :
خزندگان در جانورشناسی به آن دسته از حیواناتی اطلاق میشود که «خون سرد» و تخم گذار می باشند. این حیوانات اصولا خاک زی اند ولی در آب هم می توانند مدتها زیست کنند خصوصاً نوع سوسمارهای این دسته (چه دیده شده آنها مدتهای زیاد در زیر آب گذرانده اند) پوست آنها از نوعی فلس های جلدی تشکیل شده و گاهگاه در بعضی از انواع این حیوانات این فلسها بسیار مستحکم میشوند چون لاکهای لاک پشتها و یا پوستهای سوسمارهای بزرگ. طرز قرار گرفتن این فلسها نیز به یک نحو نمی باشند چه در بعضی آنها فلسها در پشت یکدیگر و در بعض دیگر فلسها بروی هم قرار دارند. پوشش پوستی در خزندگان نیز به یک نهج نیست مثلاً در مارها این پوشش بسیار نرم و لطیف است و در طول عمر این حیوان نیز چندین بار عوض میشود در پاره ای از این حیوانات یک جفت یادو عضو می توانند موجب شوند که حیوان حرکت بسیار سریع انجام دهد (نظیر سوسمارها) ولی اغلب این عضوها بسیار لاغر و ظاهری نحیف دارند. این حیوانات در راه سپاری مثل سایر حیوانات پیش می روند جز گروه مارها که بر روی زمین می خزند یعنی با حرکت دادن پهلوهای خود پیش می روند. خزندگان همواره گوشتخوارند جز در موارد بسیارنادری ، این حیوانات به کمک فک های قوی و مری های خاص خود میتوانند غذاهای خود را بدون زحمت ببلعند و رنجی نبرند. در نزد گروه زیادی از این حیوانات هضم غذا به آرامی و یک نوع بیحسی و خواب همراه است پاره ای از خزندگان چون افاعی و مارهای عینکی زهر دارند و زهر آنها برای انسانها مضر و کشنده است. این حیوانات در مقابل ناملایمات بسیار مقاوم اند چه اغلب دیده شده که بدون مردن تحمل رنج فراوان قطع عضوی از اعضای خود را می نمایند. خزندگان در روی کره ٔ ارض پراکنده و زیادندو چون بطرف استوا رویم انواع آنها بسیار می شوند و اندازه ٔ طول های آن ها تغییر بسیار می نمایند در عین آنکه بعضی از خزندگان برای بشر مضرند بعضی دیگر نیز مفیدند مثلاً مارمولک ها و مارهای بی زهر، باغ و خانه را از وجود حشرات مضر پاک می کنند و نیز تیماج سازان از پوست بعضی از سوسمارها و مارهای بزرگ تیماجه ...

معنی خزندگان به فارسی

خزندگان
نام دسته ای از جانورانند که حشرات الارض نیز می نامند چون مار و سوسمار و جز آن .
[Reptilia] [زیست شناسی- علوم جانوری] شاخه ای از سلسلۀ جانوران خونسرد که همگی بدنی پوشیده از فلس دارند

معنی خزندگان در فرهنگ معین

خزندگان
(خَ زَ دَ) (اِ.) جِ خزنده ، در اصطلاح حیوان شناسی به جانورانی که به دلیل کوتاهی دست و پا شکمشان روی زمین کشیده می شود گفته می شود. بعضی هم دست و پا ندارند.

معنی خزندگان در فرهنگ فارسی عمید

خزندگان
جانورانی مهره دار و خون سرد، با پوستی فلس دار و دست وپای کوتاه یا بدون دست وپا که هنگام حرکت شکمشان بر روی زمین کشیده می شود، مانند تمساح، سوسمار، مار، و لاک پشت.

خزندگان در دانشنامه ویکی پدیا

خزندگان
خَزَندِگان از آب پرده داران هستند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک، یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملاً استخوانی است. قلبشان در اغلب موارد چهارحفره ای با دیوارهٔ ناقص و در برخی موارد مانند کروکودیل ها چهار حفره ایِ کامل شده است. از آنجا که آرایه قدیمی «خزندگان» یک گروه فراگیر نیست، در سال های اخیر کمتر استفاده می شود. طبقهٔ سنتی «خزندگان» (منطقه سبزرنگ در شکل) یک گروه نافراگیر شامل همه آب پرده داران (Amniota) به جز پستاندران و پرندگان است. بر خلاف آن، کلاد آب پرده داران خودش یک گروه فراگیر است.
بی کاوان (Anapsida)
دوکاوان (Diapsida)
نیای خزندگان از دوزیستان به شمار می آیند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته اند زندگی در خشکی را به طور کامل تحمّل نمایند.
در قلب آن هادهلیزها کامل و در بطنها دیوارهٔ بین آن ها اغلب کامل نیست. جنین از چهار پردهٔ درون شامه amnion، برون شامه Chorion، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می شود. مارها، مارمولک ها، تمساح، کروکودیل و سوسمار، لاک پشتها جزء رده خزندگان هستند. طبقه بندی خزندگان بر اساس حفره های ناحیهٔ گیجگاهی است که به شکل تاق و کمان هستند. خزندگانی که در جمجمه، خود دو حفره کمانی دارند دوکمانان (دیاپسید) نامیده می شوند. آن هایی که بدون حفره کمانی هستند بی کمانان (آناپسید) و گروهی که یک حفره درهم جوشیده دارند هم کمانان (سیناپسید) نام دارند.
خزندگان از یک دودمان دوزیستی ابتدایی پدید آمدند که در نتیجهٔ تکامل تخمی که می توانست در محیط خشکی رشد کند، از وابستگی به آب آزاد شده بود. خزندگان بسرعت شاخه-شاخه شدند و در تمام محیط هایی که توسط پسر عموهای دوزیستی بزرگشان اشغال شده بود، گسترش یافتند و شکارچیان و رقبای موفقی گردیدند. دوزیستان بزرگ در اواخر دورهٔ تریاس به تدریج از میان رفتند.
عکس خزندگان
خزندگان (انگلیسی: Reptiles) اثر چاپ سنگی از هنرمند هلندی موریس اشر است که نخستین بار در مارس ۱۹۴۳ چاپ شده است. این ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خزندگان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آقای خاص
موجودات خزنده یا مخزه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسامی خزندگان   • طبقه بندی خزندگان   • انواع خزندگان   • غذای خزندگان   • تحقیق در مورد خزندگان   • لاک پشت خزنده است   • ویژگی خزندگان   • نام چند خزنده   • معنی خزندگان   • مفهوم خزندگان   • تعریف خزندگان   • معرفی خزندگان   • خزندگان چیست   • خزندگان یعنی چی   • خزندگان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خزندگان

کلمه : خزندگان
اشتباه تایپی : ockn'hk
آوا : xazandegAn
نقش : اسم
عکس خزندگان : در گوگل

آیا معنی خزندگان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )