برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1577 100 1
شبکه مترجمین ایران

خرگوش

/xarguS/

مترادف خرگوش: ارنب، دوشان

معنی خرگوش در لغت نامه دهخدا

خرگوش. [ خ َ ] (اِ مرکب ) جانوریست معروف. گویند ماده ٔ او را مانند زنان حیض آید. (برهان قاطع) (آنندراج ) (انجمن آرای ناصری ). حیوانی وحشی که گوشهای دراز دارد. (ناظم الاطباء). ابوخداش. ابوخرانق. ابوعروة. ابوبنهان. ارنب. اصمع. حَوْشَب. درماء. درمة. درامة. عجوز. قُفّة. قَعیل. قُواع. لاغوش. لاغون. مقطعالاسحار.
خرگوش از نظر جانورشناسی : خرگوش نوعی از پستاندارانست که بتعداد زیاد و اقسام بسیار در قاره های اروپا و آسیا و افریقا و امریکای شمالی یافت میشود. خرگوش امریکای شمالی انواع متفاوت دارد که از آنجمله اند خرگوشهای پنجه سفید و خرگوشهای منطقه ٔ منجمد شمالی و خرگوشهای دم سفید و خرگوشهای دم سیاه . نوعی از خرگوشها که به انگلیسی هر می گویند از نوع دیگر آن که بزبان انگلیسی ربیت نامیده میشود بواسطه ٔ بزرگی جثه و بزرگتر بودن دو پا و درازی گوش و وسعت کف پا متمایز است و از این دو نوع خرگوشهای نوع دوم بچه های خود را برهنه و فاقد مو در سوراخهای زیرزمینی به دنیا می آورند در حالی که خرگوشهای نوع اول بچه های خود را با مو و در سطح زمین از دو تا چهار تا می زایند. خرگوش به اصناف متعدد و تعداد کثیر در سراسر کانادا و سرحد شمالی ایالات متحده ٔ امریکا و در کوهستانهای جنوبی آن یافت میشود. رنگ قهوه ای خرگوشهادر زمستانها بسفید تبدیل میشود زیرا این حیوان در زمستان پشمهای تابستانی خود را می ریزد. پاهای بلند خرگوش موجب میشود تا آن در روی برف به تندی بدود و این حیوان دراین نوع دویدن بین سایر پستانداران بی نظیر است. خرگوشهای مناطق منجمد شمالی در نواحی درخت زار شمالی کانادا و آلاسکا زیست می کنند و خرگوشهای دم سیاه در ایالات متحده ٔ امریکا بسیار یافت میشوند. این قسم خرگوش بواسطه ٔ چستی و چالاکی و سرعت گامها همه نوع سگهای شکاری را عقب می گذارد و فقط تازیها هستند که می توانند آنها را شکار کنند زیرا وجود آنها برای مزارع غلات بسیار زیانمند است. وجه تمایز خرگوشهای دم سیاه با خرگوشهای دم سفید علاوه بر سیاهی و سفیدی رنگ دم آنها در نوارهای سیاهرنگی است که در روی پشت آنها قرار دارد: در خرگوشهای دم سیاه اندازه ٔ هر یک از این نوارها وسیعتر و بزرگتر از اندازه ٔ ...

معنی خرگوش به فارسی

خرگوش
یکی از صورتهای فلکی جنوبی ارنب
( اسم ) پستانداری است علفخوار جزو راست. جوندگان باندام گربه دارای گوشهای دراز و لبهای شکافدار . دستهای وی از پاها کوتاهتر است و بسیار تند میرود و آن دارای اقسامی است ارنب .
نام کوچه ای بوده به نیشابور و معرب آن خرجوش است از آنجاست ابو سعید عبدالملک بن ابی عثمان خرگوشی که از فقیهان معروف بوده است .
[ گویش مازنی ] /Khargoosh/ خرگوش بومی مازندران
دهی است از دهستان پشت رود بخش فهرج شهرستان بم واقع در ۲۱ هزار گزی جنوب شوسه بم به زاهدان - جلگه گرمسیر .
[ گویش مازنی ] /Khargoosh char/ محل چرای دسته جمعی خرگوش ها
[ گویش مازنی ] /Khargoosh cherek/ محل چرای دسته جمعی خرگوش ها
دهی است از دهستان حشمت آباد بخش دورود شهرستان بروجرد واقع در ۱۲ هزار گزی جنوب خاوری دورود .
شکار خرگوش کردن بشکار خرگوش رفتن
نوعی خرگوش سفید رنگ اهلی است و در آزمایشگاهها برای تجربه و کار آزمایشگاهی بکار می رود .
لب شکری را گویند و کسی باشد که خلقه لب زیرین یا زبرین او شکافته باشد مانند لب خرگوشی سه لب افلح
ارنب عکرش
جایی که در آن خرگوش بسیار است ارض مورنبه : زمین خرگوش ناک .
شکل خوابی که خرگوشان کنند خوابیکه یکی از دو چشم باز یا هر دو نیم باز باشد.
...

معنی خرگوش در فرهنگ معین

خرگوش
(خَ) (اِ.) پستانداری علفخوار جزو راستة جوندگان با گوش های دراز و دو دست های کوتاه تر از پاها که بسیار تند می دود.

معنی خرگوش در فرهنگ فارسی عمید

خرگوش
۱. (زیست شناسی) پستانداری علف خوار و از راستۀ جوندگان، با گوش های دراز، لب های شکاف دار، دست هایی کوچک تر از پاها، و دم کوتاه.
۲. (نجوم) = ارنب

خرگوش در دانشنامه اسلامی

خرگوش
خرگوش، جانوری معروف است .
از آن در بابهای طهارت، صلات، حج، تجارت، صید و ذباحه و اطعمه و اشربه سخن گفته اند.

حرمت گوش خرگوش
خرگوش از مسخ شدگان و حرام گوشتان است.

طهارت یانجاست خرگوش
در نجاست و طهارت خرگوش اختلاف است. متأخران قائل به طهارت آنند؛ لیکن ادرار و مدفوع آن نجس است.
اگر خرگوش در چاه آب بیفتد و بمیرد، برای تطهیر آن بنابر مشهور چهل دلو آب کشیده می شود. در اینکه کشیدن آب واجب است یا مستحب، اختلاف است .

پوست خرگوش
...خرگوش در دانشنامه ویکی پدیا

خرگوش
Pentalagus Bunolagus NesolagusRomerolagusخرگوش کوتولهخرگوش های دم پنبه ایخرگوش اروپاییخرگوش آفریقایی
خرگوش در یوتیوبدر یوتیوب
خَرگوش پستانداری است گیاه خوار، از تیره خرگوشان و دارای اندامی شبیه به گربه و گوش های دراز و لب های شکافدار. دست های خرگوش از پاهایش کوتاهتر است؛ و بسیار تند حرکت می کند، و دارای انواع مختلف است. در حدود ۶ تا ۸ بچه به دنیا می آورد.
در هنگام زمستان به دلیل داشتن پوست سفید پیدا کردن او در برف دشوار است. تغییر رنگ پوست این حیوان مربوط به (ویژگی های حیات) است؛ و یعنی در زمستان سفید شدن پوست این جانور را می توان سازش با محیط ویژگی های حیات دانست. خرگوش قطبی سوراخ هایی به عمق ۲ متر در برف حفر می کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است.
خاستگاه اصلی این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده است. این خرگوش گیاهان بومی را می خورد و باعث می شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می کند و برای خود سوراخ های زیرزمینی حفر می کند.
عکس خرگوش
خرگوش، از پستانداران
ستارهٔ خرگوش (ارنب)
صورت فلکی خرگوش (ارنب)
مختصات: ۰۶h ۰۰m ۰۰s٬ −۲۰° ۰۰′ ۰۰″
کتاب صورت های فلکی نوشته دکتر گری مکلر
خرگوش یا ارنب (عربی) یا Lep نام یک صورت فلکی است.
زمان رسیدن به نصف النهار:۵ بهمن مساحت:۲۹۰ درجه مربع
صورت فلکی خرگوش با وجود ستارگان کم فروغ، از صور باستانی آسمان محسوب می شود .این صورت فلکی نشانگر خرگوش و در واقع موجودی است که نامش در مدارک مکتوب باستانی با کره ماه قرین بوده است .گفته شده که طعمه مورد علاقه جبار، خرگوش بوده و به همین لحاظ این صورت فلکی در آسمان در پایین پای شکارچی قرار دارد .
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خرگوش در دانشنامه آزاد پارسی

خرگوش (rabbit)
نام هر یک از چند جنس پستانداران جهندۀ راستۀ خرگوش. با خرگوش های صحرایی، خانوادۀ خرگوش را تشکیل می دهند. خرگوش ها به واسطۀ بدن لخت، بچه های نیازمند به مراقبت، و نیز به واسطۀ زندگی در نقب از خرگوش های صحرایی متمایز می شوند. خرگوش برّ قدیم Oryctolagus cuniculus از نواحی جنوبی اروپا و افریقای شمالی منشأ گرفته، و اکنون در سراسر جهان پراکنده شده است. این جانور برای استفاده از گوشت و خزش تکثیر می شود. معمولاً برای به دست آوردن خز گران تر عمل آوری صورت می گیرد. خرگوش در نقب هایی که از داخل به هم متصل اند، و «کانال های تودرتو» خوانده می شوند زندگی می کند. از این نظر با دم پنبه ای جنس Sylvilagus، که سیزده گونۀ آن بومی امریکای شمالی و جنوبی اند، متفاوت است. خرگوش معمولی به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری است. گوش هایی طویل و پاهایی سازش یافته برای دویدن و جست زدن دارد. دندان های جلویی این جانور بزرگ است. طول خرگوش ممکن است به ۴۰سانتی متر برسد. هر ماده می تواند در سال چندین بچه به دنیا بیاورد. خرگوش در قرن ۱۱م به انگلستان وارد شد. سبب آن بود که گوشت این جانور لذیذ بود. بعدها جمعیت شان بسیار زیاد شد و در ۱۹۵۳، به منظور کنترل بیولوژیکی جمعیت آن ها، ویروس بیماری راسته چکش ماهیان را نشر کردند. در اکتبر ۱۹۹۵، مشخص شد ویروس مرگباری در استرالیا انتشار یافته است که تحت شرایط دقیق حفاظتی در جزیرۀ واردانگ آزمایش شد. ماه بعد، کالسی ویروس خرگوش، موسوم به بیماری خون ریزی خرگوش، تعداد زیادی خرگوش را در نواحی جنوبی استرالیا از بین برد. در ۱۹۹۶، این ویروس را به عمد در تمام استرالیا منتشر کردند و سپس برای تخریب مناطقی که خرگوش نگهداری می شد از بولدوزر استفاده کردند. بنابه گزارش های رسمی (مارس ۱۹۹۷)، موفقیت انتشار کالسی ویروس خرگوش از آنچه که انتظار می رفت کمتر بود. این ویروس در ۳۵۰ منطقه پخش شد، درحالی که فعالیت ویروسی فقط در ۹۰ منطقه مشاهده شد. در ایران، خرگوش دیده نشده است. اما خرگوش صحرایی Lepus Capensis یافت می شود. این جانور کلاً شبگرد است و از بیشتر قسمت های گیاه، یعنی ریشه، شاخه، برگ، و جوانه تغذیه می کند.

نقل قول های خرگوش

خرگوش، نوعی از پستانداران است که به تعداد زیاد و اقسام بسیار در قاره های اروپا و آسیا و افریقا وآمریکای شمالی یافت می شود.
• «از جمع صدها خرگوش هرگز یک اسب به وجود نخواهد آمد و از گردآوری صدها نکته سؤظن هیچ گاه دلیل قاطعی به دست نمی آید.» -> فیودور داستایوسکی
• «بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دورسازید، ریشهٔ‬ ‫گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می شود. ‫بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می کند و تولید ندارد. نه شیر می دهد، نه تخم‬ می کند، ضعیف تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که‬ ‫خرگوش بگیرد.» -> مزرعه حیوانات
• «شیر اگر در میان شکار خرگوش خرگوری بیند دست از خرگوش بدارد و روی سوی خرگور آرد.» -> کلیله و دمنه
• «برادرت را از گرده خرگوش اطعام کن!» -> ضرب المثل عربی
• «به خرگوش می گه بدو، به سگ تازی می گه بگیر.» -> ضرب المثل آذربایجانی
• «خرگوش هرمزد را سگ هرمزد گیرد.»
• «به یک دویدن دو خرگوش نمی توان گرفت.»
• «دولت خرگوش را با ارابه می گیرد.» -> ضرب المثل آذربایجانی
• «سگ قلاده به گردن، خرگوش نمی گیرد.» -> ضرب المثل های بلغاری
• «آهوچشمی که چشم آهوش// می داد به شیر خواب خرگوش» -> نظامی
• «از حسرت آن دیدهٔ چون دیدهٔ آهو// این دیده نه درخواب نه بیدار چو خرگوش» -> سنایی
• «بوالفضولی چند در حکم قدر// لایق خرگوش آمد گوش خر» -> مولوی
• «به دل باش بیدار و خفته به چشم// بشو خویشتن، ضـد خرگوش کن» -> ناصرخسرو قبادیانی
• «بیداری دولتت فکنده// در دیدهٔ خواب خواب خرگوش» -> ظهیرالدین فاریابی
• «پی غلط کرده چو خرگوش همه شیردلان// راه تنها شده تا کعبه به تنها بینند» -> خاقانی
• «تو چو خرگوش چه مشغول شدستی به گیاه// که به سر برت عقاب است و بگرد تو کلاب» -> ناصرخسرو قبادیانی
• «چو آهو و خرگوش یابد عقاب// نیارد به دراج و تیهو شتاب» -> اسدی طوسی
• «خرگوش وار دیدم مردم را// خفته دو چشم باز و خرد خفته» -> ناصرخسرو قبادیانی
• «ساقی است آهوی سیمین و از آن زرین گاو// خون خرگوش کند آبخور مارانم» -> خاقانی
• «سپس دین درون شو ای خرگوش// که ...

خرگوش در جدول کلمات

خرگوش
ارنپ
خرگوش تازی
ارنب
خرگوش رومی
دمان
خرگوش عرب
ارنب

معنی خرگوش به انگلیسی

hare (اسم)
خرگوش ، خرگوش صحرایی ، گوشت خرگوش ، مسافر بی بلیط
rabbit (اسم)
خرگوش ، شکار خرگوش کردن ، عضو تازه کار تیم ورزشی دانشگاه
lapin (اسم)
خرگوش

معنی کلمه خرگوش به عربی

خرگوش
ارنب , ارنب بري
ارنب بري
کعکة
ارنب بري

خرگوش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مستوره نادرى
ارنب،درما
عاطفه نانکلی
سمبل زیبایی و سلامتی و موفقیت در کار و زندگی.
پاسخ ها و سریال های خارجی و داخلی در این زمینه های مختلف برای شما هم اتفاق بیافتد و با ما همراه باشید تا بتوانید از این مطلب به شما پیشنهاد میکنیم و امیدواریم که از این ساعت از مهمترین و جذابترین و جالبترین شگفت انگیزترین ویدئوها و کلیپ های جالب و خواندنی از سراسر جهان در ایران و جهان در یک نگاه به آینده و اعتماد به نفس و خودباوری انسان ها را در این مطلب امتیاز دهید.سمبل عید پاک ، در کشورهای مختلف جهان و ایران.
سما
خرگوش:Rabbit

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگی خرگوش   • تربیت خرگوش   • خرگوش خانگی   • خرگوش مینیاتوری   • خرگوش گونه نماینده   • خرگوش کوتوله   • غذای خرگوش   • پریود خرگوش   • معنی خرگوش   • مفهوم خرگوش   • تعریف خرگوش   • معرفی خرگوش   • خرگوش چیست   • خرگوش یعنی چی   • خرگوش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خرگوش

کلمه : خرگوش
اشتباه تایپی : ov',a
آوا : xarguS
نقش : اسم
عکس خرگوش : در گوگل

آیا معنی خرگوش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )