برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1515 100 1
شبکه مترجمین ایران

خرد جاویدان

خرد جاویدان در دانشنامه ویکی پدیا

خرد جاویدان
خِرَدِ جاویدان یا حِکمَتِ خالِده اصطلاحی در عرفان و فلسفه است که نخستین بار در غرب، آن را اگوستینوس استویکوس در سال ۱۵۴۰ به کار برد و آن را لایب نیتس در نامه ای که در سال ۱۷۱۵ نوشت بر سر زبان ها انداخت.
جاویدان خرد
در آن نامه، لایب نیتس نوشت که وقتی سخن از دریابی حقیقت در نوشته های فیلسوفان یونان باستان و تفکیک نور از ظلمت می آورده، به خرد جاویدان علاقه مند بوده است. اما مدت ها واقعیت خرد جاویدان تحت الشعاع جریان رایج تر فلسفه غیردینی غرب که مبتنی بر نظریه تکامل تدریجی تفکر بشری و نزدیکی به حقیقت است، قرارگرفت. فقط در طی این قرن است که به برکت کشف مجدد سنت در غرب و شواهد حضور یک حقیقت فراطبیعی جاویدان و جهانی در بطن سنت های معتبر دینی، مفهوم کلیدی خرد جاویدان بار دیگر مطرح شد.خرد جاویدان، همان سنت مقدس در دین هندو و حکمت لدنیه در اسلام است. در واقع خرد جاویدان، غیر از معنایی که فیلسوفان اروپایی پس از قرون وسطا از آن می فهمیده اند، در نوشته های رنه گنون، آننده کوماراسوامی، فریتیوف شوئون، تیتوس بورکهارت، مارتین لینگز، ویلیام استودارت و سید حسین نصر معنای اصیل خود را یافته است.
شووان بیان می کند که حکمت خالده فلسفه به معنای متعارف آن نیست بلکه علمی است که دارای ویژگی هایی نظیر خطاناپذیری،تغییرناپذیری و فطری بودن است.روش این حکمت بر اساس عقل شهودی است که عام تر و جامع تر از عقل استدلالی است و آن را در بر می گیرد. از نگاه حکمت خالده معرفت تفسیری خاص دارد. معرفت در این نگاه صرفاً متعلق به موجودی عالی و برتر است و تنها موجودی که در مرتبه عالی تر قرار دارد می تواند موجودات مرتبه فروتر را بشناسد.تنها ابزار شناسایی در این نوع حکمت عقل شهودی شناخته می شود که بالاترین ابزار است.با کمک گرفتن از عقل شهودی حکیم در حکمت خالده می تواند هستی را آن چنان که هست بشناسد.می توان گفت که از این حیث که عقل استدلالی نمی تواند اشیا و ماهیت آن ها را آن گونه که هست بشناسند حکمت خالده با معرفت شناسی کانت قرابت پیدا می کند ولی از این حیث افتراق دارند که کانت منکر هر گونه عقل نظری غیر استدلالی است در حالیکه حکمت خالده معرفت شناسی را مبتنی بر عقل شهودی می داند که غیر از عقل نظری است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خرد جاویدان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خرد جاویدان   • مفهوم خرد جاویدان   • تعریف خرد جاویدان   • معرفی خرد جاویدان   • خرد جاویدان چیست   • خرد جاویدان یعنی چی   • خرد جاویدان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خرد جاویدان

کلمه : خرد جاویدان
اشتباه تایپی : ovn [h,dnhk
عکس خرد جاویدان : در گوگل

آیا معنی خرد جاویدان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )