برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1637 100 1
شبکه مترجمین ایران

خداباوری

خداباوری در دانشنامه ویکی پدیا

خداباوری
خداباوری در کلی ترین حالت به معنای باور به وجود حداقل یک خدا و الهه می باشد. خداانگاری، یکتاپرستی، یکتاپرستی نوبتی، یکتاپرستی گزینشی، دوگانه پرستی، سه گانه پرستی، چندخدایی، خدافراگیردانی و همه خدایی؛ همگی می توانند به عنوان صورت های گوناگون خداباوری قلمداد گردند؛ هرچند این واژه عمدتاً به معنای یکتاپرستی به کار می رود.
خداباوری در برخی باورها در ارتباط مستقیم با خلقت گرایی می باشد اما در باورهایی مانند همه خدایی از جمله دیدگاه های مذهبی آلبرت انیشتین خداباوری ارتباطی با خلقت گرایی ندارد و خدا را خالق جهان نمی پندارند.
اعتقادی در الهیات به وجود یک خداوند است. برخی از انواع یکتاپرستی های مدرن شامل زرتشتی، مسیحیت، اسلام، اکنکار، یهودیت، بهایی و برخی از انواع هندوئیسم است.
چندخدایی گونه ای از خدا باوری با اعتقاد به وجود چندین خدا است.
خداباوری ندانم گرا، دیدگاهی فلسفی است که خداباوری و ندانم گرایی را در بر می گیرد. یک خداباور ندانم گرا، به وجودِ حداقل یک خدا، اعتقاد دارد؛ ولی معتقد است که پایه این گزاره، ناشناخته یا ذاتاً، ناشناختنی است. خداباور ندانم گرا ممکن است نسبت به ویژگی های خدایی که به آن معتقد است نیز، ندانم گرا باشد.
بی خدایی ندانم گرا
برهان علیت
دادارباوری
معرفت شناسی
ایمان
الهیات منفی
شرط بندی پاسکال
الهیات سکولار
حقیقت
جهان گرایی توحیدگرا
خدای ناشناخته
کتاب تاریخ خداباوری(به انگلیسی: A History of God) توسط کارن آرمسترانگنویسنده و پژوهشگر انگلیسی نوشته شده است. در این کتاب تاریخ سه سنت دینی توحیدی، یهودیت، مسیحیت، و اسلام در کنار آیین بودایی و آیین هندو شرح داده شده است.
در این کتاب کارن آرمسترانگ به شرح ماهیت خدا در سه دین توحیدی که ریشه همه آنها به حضرت ابراهیم می رسد پرداخته است. همچنین به چالش هایی اشاره می کند که در سه دین توحیدی و متون کتاب مقدس و عهد عتیق وجود دارد. ک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خداباوری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی خداباوری   • مفهوم خداباوری   • تعریف خداباوری   • معرفی خداباوری   • خداباوری چیست   • خداباوری یعنی چی   • خداباوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خداباوری

کلمه : خداباوری
اشتباه تایپی : onhfh,vd
عکس خداباوری : در گوگل

آیا معنی خداباوری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )