برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1438 100 1

حمله اعراب به ایران

حمله اعراب به ایران در دانشنامه ویکی پدیا

حمله اعراب به ایران
این مقاله بخشی از فتوحات مسلمانان است
هورانی و روتون دورنمای کسب ثروت و زمین را یک انگیزه و اعتقادات مذهبی را نوع دیگری از انگیزه ذکر می کنند.
عبدالحسین زرین کوب با بیان گرسنگی و فقر اعراب، روایتی نقل می کند که در آن محمد قول «گنج خسروان و قیصران» را به اعراب داده بود.
به گفته همایون کاتوزیان نقطه شروع جنگ اعراب و ایران، قیام اعراب به اسلام گرویدهٔ بین النهرین تحتِ کنترل ساسانیان بود که می خواستند خود را از سلطه ساسانیان خارج کنند. سرکوب این قیام توسط ساسانیان باعث گسترده شدن نزاع و ورود تمامی توانایی نظامی مسلمانان شد. کاتوزیان همچنین نقش ایدئولوژی اسلامی را در انرژی بخشی به اعراب و همچنین ایرانیان شکست خورده متمایل پررنگ می کند.
توماس نوبل معتقد است که از آنجایی که یورش و غارت در میان اعراب مرسوم بود، پس از اینکه اسلام خشونت را میان مسلمانان ممنوع کرده بود، اعراب به روزنه جدیدی برای بروز این خشونت سنتی نیاز داشتند و این دلیل نظامی گری آنهاست.
زرین کوب معتقد است که ارسال اعراب به سرزمین های خارج از عربستان باعث محدود شدن نزاع های داخلی در درون جامعه اعراب می شد.
برخی مورخین ظهور و گسترش اسلام را اجزای یک فرایند دیده که خود ناشی از تغییرات آب و هوایی و افول منابع آب در عربستان است. دیدگاهی که ویلیام مونتگمری وات معتقد است شواهد کافی برای آن وجود ندارد.
به گفته دوکر و سپیلوگل فرضیه دیگر این است که طبقه حاکم مکه می خواستند که شبکه تجاری خود را گسترش بدهند.
به گفته پیتر ویلیام آوری هدف اولیه مسلمانان برقراری امنیت در مسیرهای تجاری و ارتباطی در عربستان بود. در حین انجام این کار، جنگ بر سر منابع آب، چراگاه ها و شترها به جنگی بین المللی گسترش پیدا کرد. ویلیام آوری همچنین ماهیت حمله به ایران را پان عربیسم می داند.
ریچارد فرای معتقد است که انگیزه اولیه حمله اعراب به عراق فتح یا حکومت کردن نبوده بلکه کسب غنایم بوده است؛ و انگیزه گسترش دین اسلام در مقاطع بعدی ظاهر می شود. چشم انداز کسب غنایم باعث شد که برخی از اعراب عراق و عربستان به مسلمانان بپیوندند.
رستم فرخزاد † ماه بدان هذیل بن عمران هرمز جادویه انوشگان † اندرزاغر بهمن جادویه † پیروزان † جابان مهران بهرام چوبین هرمزان (اسیر) مردان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حمله اعراب به ایران

حمله اعراب به ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حمله اعراب به ایران   • مفهوم حمله اعراب به ایران   • تعریف حمله اعراب به ایران   • معرفی حمله اعراب به ایران   • حمله اعراب به ایران چیست   • حمله اعراب به ایران یعنی چی   • حمله اعراب به ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حمله اعراب به ایران
کلمه : حمله اعراب به ایران
اشتباه تایپی : plgi huvhf fi hdvhk
عکس حمله اعراب به ایران : در گوگل

آیا معنی حمله اعراب به ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران