برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1394 100 1

حماسه

/hamAse/

مترادف حماسه: دلاوری، شجاعت، رجز، شعرحماسی، شعررزمی، رزم نامه

برابر پارسی: دلیری، پهلوانی، رزمی

معنی اسم حماسه

اسم: حماسه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: hamāse) (عربی) کاری افتخار آفرین، نوعی شعر، دلیری، شجاعت، بی باکی - کاری افتخارآفرین که از سر شجاعت و دلاوری یا مهارت انجام شده باشد، دلیری، شجاعت

معنی حماسه در لغت نامه دهخدا

حماسة. [ ح َ س َ ] (ع اِمص ) دلاوری و دلیری. (ناظم الاطباء). دلاوری. (منتهی الارب ). شجاعت. (اقرب الموارد).
- حماسه خوانی کردن ؛ اشعار رزمی و هیجان انگیز خواندن.
- حماسه سرا ؛ کسی که اشعار حماسی و رزمی سراید.
- حماسه سرایی ؛ سرودن نوعی اشعار رزمی.
|| شدت و سختی در کار. (اقرب الموارد). || (مص ) دلیر شدن. || سخت شدن. (المصادر زوزنی ).

معنی حماسه به فارسی

حماسه
کتابی است تالیف ابو تمام شامل غرر اشعار عرب از جاهلیت تا عصر عباسی .
شجاعت، دلیری، دلاوری، حماست
۱ - (مصدر) دلیری کردن شجاعت نمودن . ۲ - ( اسم ) دلیری دلاوری شجاعت . ۳ - ( اسم ) رجز ارجوزه . ۴ - ( ادب ) نوعی از شعر که در آن از جنگها و دلاوریها سخن رود شعر رزمی شعر حماسی .
( صفت ) ۱ - ( ادب ) شاعری که شعر حماسی و رزمی سراید .
۱ - رجز خوانی ارجوزه خوانی . ۲ - ( ادب ) سرودن اشعار رزمی و حماسی .

معنی حماسه در فرهنگ معین

حماسه
(حَ س ) [ ع . حماسة ] ۱ - (مص ل .) دلیری کردن . شجاعت نمودن . ۲ - (اِ.) شعر رزمی .

معنی حماسه در فرهنگ فارسی عمید

حماسه
۱. امری افتخارآمیز که از روی شجاعت، مهارت، و شایستگی انجام شده باشد.
۲. (ادبی) نوعی شعر در وصف پهلوانان که داستان های منظوم از نبردها، دلاوری ها، و افتخارات قومی و نژادی یک ملت را دربر دارد، مانند شاهنامۀ فردوسی.
۳. (اسم مصدر) شجاعت، دلاوری، دلیری.
شاعری که شعرهای حماسی می سراید.

حماسه در دانشنامه اسلامی

حماسه
حماسه در لغت به معنی دلیری و شجاعت، اثری داستانی روایتی است با زمینه ای قهرمانی و رنگ قومی و ملی و سبکی فاخر که در آن حوادثی خارق العاده در گذشته ای دور اتفاق میافتد.
حماسه در لغت به معنی دلیری و شجاعت، اثری داستانی روایتی است با زمینه ای قهرمانی و رنگ قومی و ملی و سبکی فاخر که در آن حوادثی خارق العاده در گذشته ای دور اتفاق میافتد. از این رو حماسه را تاریخ خیالی ملت ها نامیده اند. قهرمان حماسه از خصوصیت های فوق طبیعی برخوردار است. نیروی جسمانی و نیز نیروهای درونی و معنوی فوق بشری دارد و در طی حوادث مختلف با نیروهای شیطانی یا قهرمان هایی که آنها نیز دارای خصوصیات فوق بشری هستند درگیر می شود. حوادث حماسه در فضایی که از نظر زمانی بسیار دور است می گذرد و عرصه ی آن بسیار وسیع است و با آن که اغلب حماسه ها جنبه ی ملی و قومی دارند، گاه صحنه ی حوادث آنها کل جهان حتی جهان زیر زمینی و فرازمینی را نیز دربر می گیرد. آنچه حماسه ها روایت می کنند، هر چند ممکن است تاریخ واقعی گذشته های بسیار دور ملت ها انگاشته شوند؛ اما روایات، تاریخ واقعی نیستند، با این همه بعضی از حوادث دوران های دور گاه در حماسه ها خود را نشان می دهند و به صورتی مبالغه آمیز و آمیخته با افسانه های تایخی به وجود می آیند. "ایلیاد" اثر "هومر" در میان حماسه های یونانی و داستان "گشتاسپ" در شاهنامه از این نوعند.
حماسه های منظوم
در ادب کهن ما بیشتر حماسه ها منظوم هستند. در شعر حماسی دسته ای از اعمال پهلوانی خواه از یک ملت باشد، خواه از یک فرد، به صورت داستان و یا داستان هایی درمی آید که ترتیب و نظم از همه جای آن آشکار است. در یک منظومه ی حماسی شاعر هیچ گاه عواطف شخصی خویش را در اصل داستان وارد نمی کند و آن را به پیروی از امیال خویش تغییر نمی دهد و به شکلی تازه چنان که خود بپسندد و یا معاصران او بخواهند درنمی آورد و به نام خود و آرزوی خویش، در باب او داوری نمی کند، چنان که در شاهنامه و دیگر منظومه های حماسی می بینیم.
حماسه های ایرانی
آغاز شعر فارسی هم گام با شروع حرکت های استقلال طلبانه و جنگ های ملی و قومی در ایران آغاز شد و این امر آشکارا و به روشنی در دوره ی دولت سامانی (۲۶۱۳۸۹ هجری) به چشم می خورد که نسبت خود را به نژاد ایرانی باستان می رساندند. البته شع ...


حماسه در دانشنامه ویکی پدیا

حماسه
حماسه نوعی از اشعار وصفی است که مبتنی برتوصیف اعمال پهلوانی و مردانگی ها و افتخارات فردی یا قومی می باشد که شامل مظاهر مختلف زندگی آن ها می شود . حماسه ها عموماً منظوم نوشته می شوند. به داستان ها و موضوعات غیررزمی در ادبیات، بَزمی یا غِنایی گفته می شود.دن کیشوت نمونه ای خاص از حماسه است.
صفا، ذبیح الله (۱۳۵۲ خورشیدی)، حماسه سرایی در ایران، تهران: انتشارات امیرکبیر تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
حماسه گونه ای از متون وصفی است که به توصیف اعمال پهلوانی و افتخارات و بزرگی های قومی یا فردی می پردازد.
محققان منظومه های حماسی را به دو نوع تقسیم کرده اند: منظومه های حماسی طبیعی و ملی که خود به دو گونه حماسه های اساطیری و پهلوانی مانند قسمت عمده ای از شاهنامه و منظومه های حماسی تاریخی مانند اسکندرنامه بخش می شود و منظومه های حماسی مصنوع همچون هانرید اثر ولتر.
یَلنامه و پهلوان نامه واژه هایی پارسی تبار و برابرهای پارسی سره واژه عربی حماسه هستند. یل به معنی پهلوان است.
عکس حماسه
حماسه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حماسه (پهپاد)
حماسه (ترانه)
حماسه (فیلم)
حماسه یک پهپاد ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. از این پهپاد در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ و در جریان همایش شهدای وزارت دفاع و با حضور سردار احمد وحیدی رونمایی شد.
ایران از «پهپاد حماسه» رونمایی کرد، رادیو فردا، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲.
رونمایی از پهپاد «حماسه» با حضور وزیر دفاع، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.
جدیدترین پهپاد تهاجمی ایران با نام «حماسه» رونمایی شد، خبرگزاری فارس، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.
Iran to unveil domestically made unmanned drone at tomorrow's ceremony, Trend News Agency, 6 May 2013.
به گفته وزیر دفاع ایر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حماسه در دانشنامه آزاد پارسی

در لغت به معنای شجاعت و دلیری است و در اصطلاح به شعری داستانی اطلاق می شود که حوادث قهرمانی با رنگ و بوی ملّی و قومی در آن جریان دارد. از ویژگی های داستان های حماسی وجود شخصیت ها و قهرمانان ملّی است که تجسّم آرمان ها و آرزوهای یک ملّت هستند و شخصیت مادی و معنوی ممتازی دارند. قهرمانان حماسه دست به کارهای خارق العاده ای می زنند. وجود حوادث خارق العاده و موجودات افسانه ای نیز از مشخصات داستان های حماسی است. عقاید دینی و فرهنگ مردمانی که داستان های حماسی در بین آن ها شکل می گیرد به توجیه و حقیقت نمایی این حوادث و شخصیت های خارق العاده کمک می کند. داستان های حماسی اگرچه داستان هایی واقعی نیستند ولی در بستری از واقعیت شکل یافته اند و به منزلۀ تاریخ تخیلی یک ملّت هستند و ظاهراً از بعضی وقایع خارجی نشأت گرفته اند. در این گونه داستان ها روح ملّی گرایی و وطن پرستی بسیار چشمگیر است. مأخذ داستان های حماسی داستان های شفاهی است که در طول تاریخ در بین نسل های یک ملّت سینه به سینه نقل شده و به صورت شفاهی و گاه کتبی مدوّن گشته است. شاعر حماسی این داستان ها را با قدرت شاعرانه خود نقل می کند. شعر حماسی که شعر قهرمانی نیز نامیده می شود، معمولاً در هر زبانی در وزن خاصی سروده می شود. در زبان فارسی اشعار حماسی عموماً در بحر متقارب و در وزن فعولن فعولن فعولن فعل سروده شده است. قدیمی ترین حماسۀ جهان را حماسۀ گیل گمش بابلی دانسته اند. دو منظومۀ حماسی عمده در سنت غرب ایلیاد و اودیسه منسوب به هومر شاعر بزرگ یونان باستان است. از حماسه های شرق می توان به مهابهاراتا حماسۀ بزرگ هندوان که به ویاسا، فرزانۀ هند، منسوب است اشاره کرد. این اثر ظاهراً توسط یک شاعر سروده نشده بلکه نزدیک به صد شاعر در طول چند قرن آن را سروده اند. رامایانا حماسۀ دیگر هندوان اثر والمیکی شاعر باستانی هند از کهن ترین و مهم ترین حماسه های جهان است. بزرگ ترین اثر حماسی زبان فارسی شاهنامۀ فردوسی و پس از آن گرشاسب نامۀ اسدی طوسی است. به سبب توجه و اهمیتی که به آثار حماسی داده شد نوع دیگری از حماسه پدید آمد که به آن حماسۀ ثانوی یا حماسۀ مصنوع نیز گفته اند. در خلق این گونه حماسه ها شاعر با داستان های پهلوانی مدوّن و معیّنی که در طول قرون شکل گرفته سروکار ندارد بلکه خود به سفارش افراد یا با آرمان های سیاسی به ابداع ...

ارتباط محتوایی با حماسه

حماسه در جدول کلمات

حماسه
شجاعت, دلیری
حماسه خوانی
رجز
حماسه سرای ادبیــات یونــان
هومر
حماسه معروف هندوان
رامایانا
سخن سرای نامی ایران و سراینده شاهنامه | حماسه ملی ایران است
ابوالقاسم فردوسی
شاعر قصیده سرای قرن13هجری و صاحب حماسه دینی اردیبهشت نامه
سروش اصفهانی
قهرمان حماسه بابلی
گیلگمش
کهن ترین حماسه بشری
گیلگمش
ا ز شهرهای حماسه آفرین جنگ
سوسن گرد
از حماسه های مقدس هندوان
ماها بهاراتا

معنی حماسه به انگلیسی

epic (اسم)
حماسه ، رزمنامه ، شعر رزمی
saga (اسم)
حماسه ، حماسه اسکاندویناوی
epopee (اسم)
حماسه ، منظومه ، شاهنامه ، اشعار حماسی ، شاعر اشعار حماسی ، رجز

معنی کلمه حماسه به عربی

حماسه
ملحمة

حماسه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عباس
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
ایتاس (سنسکریت: ایتیهاسا)
هَسواچ (اوستایی: هَثوَچَ)
سارا
حماسه به رشته داستان های پهلوانی و رزمی گفته می شود. حماسه ها عموماً منظوم نوشته می شوند. به داستان ها و موضوعات غیررزمی در ادبیات، بَزمی یا غِنایی گفته می شود.
تعریف حماسه
حماسه گونه ای از متون وصفی است که به توصیف اعمال پهلوانی و افتخارات و بزرگی های قومی یا فردی می پردازد.
محققان منظومه های حماسی را به دو نوع تقسیم کرده اند: منظومه های حماسی طبیعی و ملی که خود به دو گونه حماسه های اساطیری و پهلوانی مانند قسمت عمده ای از شاهنامه و منظومه های حماسی تاریخی مانند اسکندرنامه بخش می شود و منظومه های حماسی مصنوع همچون هانرید اثر ولتر.
یَلنامه و پهلوان نامه واژه هایی پارسی تبار و برابرهای پارسی سره واژه عربی حماسه هستند. یل به معنی پهلوان است.
ویژگی های حماسه
از مهم ترین ویژگی های حماسه آن است که مدت ها پس از حوادثی که از آنها سخن می گوید پدید می آید، اما به طور معمول معتقدات و آثار فکری و اجتماعی دوران شاعر با اعتقادات و سنت هایی دورانی که حماسه در آن بیان می شود اختلاط نمی یابدو شاعر با حذف کردن نشانه های فرهنگی دوران پیشین، آثار و نشانه ها ی زمان خود را در حماسه نمی آمیزد.
به طور کلی حماسه های پهلوانی و دینی که با ایام و لحظات خاصی از حیات ملی یک قوم در ارتباط است؛ دورانی که مردمان پیشین با مدنیت ساده و ابتدایی خود در تلاش برای تشکیل ملیت و تمدن خود بوده اند. موضوع داستان های حماسی همیشه نخستین دوره های تمدن آن ملت است و در دوره های ترقی و کمال استقلال و تمدن یک ملت شاعران بیشتر به حماسه های مصنوع می پردازند.
همچنین در عموم حماسه ها زمان و مکان وقایع مبهم است تا منظومه حماسی در زمان و مکان محدود نباشد.
منشا حماسه
گروهی از محققان شعر حماسی را نتیجه و دنبالهٔ شعر غنایی می دانند و معتقند که بیشتر آثار حماسی از ترکیب سروده هایی که شاعران پیشین در طول زمان برای قهرمانان و سرداران سروده اند، تشکیل شده است.[۱] ویژگی دیگر حماسه داستانی بودن ان می باشد حماسه ها به صورت داستان بیان میشوند وجود قهرمانان برتر در حماسه نیز از دیگرویژگی های حماسه به شمار میرود حوادث خارق العاده ای که در حماسه ذکر می شوند که باور آنها گاه دشوار می باشد نیز از ویژگی های حماسه می باشد
حماسه های
در کنار شاهنامه که مجموعه ای از بسیاری از منابع تاریخ و اسطوره ایران باستان است، شماری دیگر از حماسه های فارسی در دست است که از حماسه سرایی ساسانی ریشه می گیرند از جمله: گرشاسب نامه، بهمن نامه، فرامرزنامه، کوش نامه، برزونامه، شهریارنامه، آذربرزین نامه، بیژن نامه، لهراسب نامه و سام نامه.[۲] فهرست حماسه های ایرانی که دکتر ذبیح الله صفا می دهد شامل این کتابها نیز هست: داستان کک کوهزاد، داستان شبرنگ، داستان جمشید و جهانگیر نامه.
حماسه های اصلی اقوام جهان
[نهفتن]
ن • ب • و
حماسه های منظوم ملل و اقوام جهان

آسیا
اروپا
آفریقا
آمریکا

ارمنستان: دلاوران ساسون
اعراب: عنتره بن شداد
اغوزها: دده قورقود، کوراوغلو
اندونزی: کاکاوین رامایانا
اوستیا: حماسه نَرت
ایران زمین: شاهنامه و دیگر حماسه ها
باشقیرستان: اورال باتور
بلوچستان: هانی و شیخ مرید
تامیل: پنج حماسه بزرگ
تایلند: راماکین
تبت: حماسه گِسار خان
تبرستان: هژبرسلطان
ژاپن: داستان هِیکه
فیلیپین: فلورانته و لورا
قرقیزستان: مَناس
کامبوج: رئامکر
گرجستان: پلنگینه پوش
لائوس: پرا لاک پرا لام
مالزی: حکایت هانگ توآه
مغولستان: ژنگَر
میان رودان: گیلگامش
میانمار: یاما زاتداو
هندوستان: مهاباراتا، رامایانا
ویتنام: داستان کیو
اسپانیا: دن کیشوت
استونی: کالویپوگ
اسکاتلند: بروس
اسکاندیناوی: اِدای شاعرانه
آلبانی: عود کوهستان
آلمان: سرود نیبلونگ ها
انگلستان: بئوولف
اوکراین: داستان لشکر ایگور
ایتالیا: کمدی الهی
ایرلند: گاورانی کولی
پرتغال: لوسیادها
روم: انه اید
فرانسه: سرود رولاند
فلاندر: شیر فلاندر
فنلاند: کالوالا
لتونی: لاچپلسیس
لهستان: استاد تادئوس
لیتوانی: فصول
مجارستان: مخاطرات سیگِت
هلند: رینارد روباه
یونان باستان: ایلیاد، اُدیسه
مالی: سونجاتا
مصر باستان: داستان سینوهه
آرژانتین: مارتین فیرو
شیلی: آروکانا
پانویس
1. ↑ صفا- ۱۴
2. ↑ دریایی- ۳۲
منبع
 دریایی، تورج. سقوط ساسانیان. ترجمهٔ منصوره اتحادیه و فرحناز امیرخانی حسینک لو. چاپ یکم. تهران: نشر تاریخ ایران، ۱۳۸۱ خورشیدی. شابک: ‎۹۶۴-۶۰۸۲-۱۷-۳‏.
 صفا، ذبیح الله. حماسه سرایی در ایران. چاپ سوم. تهران: انتشارات امیرکبیر، ۱۳۵۲ خورشیدی.
یونا
شجاعت
محدثه
رزمی
اشکان
این واژه عربی است و آشکار نیست کی برای نخستین بار آن را بکار برد و فارسی زبانان ایران آن را بسیار بکار می برند مثلن می گویند : حماسه خرم شهر که بی معنی است و اشکار نیست که یعنی چه و کلن بیشتر واژه های عربی در زبان فارسی بی معنی و اضافی اند و نیازی به برابر سازی برا آنها نیست و می توان آنها را به کلی کنار گذاشت .
چرا مثلن باید گفت حماسه خرمشهر ؟
چرا نمی گوییم جنگ خرمشهر
رزم خرمشهر
پهلوانی خرمشهر
دلاوری خرمشهر
و ...
یا وقتی می گوییم حماسه ۱۵ خرداد یعنی چه ؟ آیا این عبارت اصلن معنی دارد؟ می بینیم که واژه های عربی در بیشتر مورد ها بی معنی اند ، به جای حماسه ۱۵ خرداد چرا نمی گوییم شورش ۱۵ خرداد ، خیزش ۱۵ خرداد یا رستاخیز ۱۵ خرداد و ...
سهیل نظری
یَلنامه و پهلوان نامه
مرضیه
حماسه : دلیری و شجاعت،کار افتخارآفرین .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شعر حماسه   • ویژگی های حماسه   • منابع ادبیات حماسی   • ادبیات حماسی چیست   • تعریف حماسه   • حماسی در جدول   • معنی حماسی   • ادبیات حماسی ایران   • معنی حماسه   • مفهوم حماسه   • معرفی حماسه   • حماسه چیست   • حماسه یعنی چی   • حماسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حماسه
کلمه : حماسه
اشتباه تایپی : plhsi
آوا : hamAse
نقش : اسم
عکس حماسه : در گوگل

آیا معنی حماسه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )