برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1383 100 1

حقوق بین الملل

حقوق بین الملل در دانشنامه اسلامی

حقوق بین الملل
حقوق بین الملل، شاخه ای از علم حقوق، شامل قواعد حاکم بر آن دسته از روابط افراد، سازمانها و دولتها که دارای حداقل یک عنصر خارجی و بین المللی باشند. علم حقوق در بنیادی ترین تقسیم خود از نظر موضوع، به دو شاخه اصلیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی، تقسیم شده است.
علم حقوق در بنیادی ترین تقسیم خود از نظر موضوع، به دو شاخه اصلیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی، و بر مبنای ارتباط قاعده حقوقی با یک یا چند «دولت ـ کشور» به دو شاخه حقوق داخلی یا ملّی و حقوق بین الملل تقسیم شده است.هرچند در عمل تقریبآ همه حقوق دانان این تقسیم بنیادین را پذیرفته اند، برخی از آنان در چهارچوب بحث از شاخه هایِ فرعیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی به تعریف و ذکر اقسام حقوق بین الملل پرداخته اند.
← حقوق داخلی
• حقوق بین الملل خصوصی• حقوق بین الملل عمومی
حقوق بین الملل، شاخه ای از علم حقوق است که شامل قواعد حاکم بر آن دسته از روابط افراد، سازمانها و دولتها که دارای حداقل یک عنصر خارجی و بین المللی باشند. علم حقوق در بنیادی ترین تقسیم خود از نظر موضوع، به دو شاخه اصلیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی، تقسیم شده است.
اصطلاح حقوق بین الملل خصوصی نخستین بار در ۱۸۳۴/۱۲۵۰ به کار رفت، اما برخی موضوعات و مباحث آن پیشینه ای کهن دارد.
مثلا، تقسیم ساکنانِ یک کشور به اتباع و بیگانگان، در دوران باستان نیز وجود داشته است.
امروزه پیشرفت فنّاوری، سرعت مبادلات و سهولت رفت وآمد، سبب شده است که روابطِ خصوصیِ افراد به قلمرو یک کشور و اتباع یک کشور انحصار نیابد و حضور یک یا چند عنصر خارجی در این روابط، حقوق خصوصی را بیش از پیش از عرصه حقوق داخلی به سوی حقوق بین الملل کشانده است.
برای نمونه، توسعه روزافزون تجارت بین الملل به منشعب شدن حقوقِ تجارتِ بین الملل (مجموعه قواعد حاکم بر امور تجاری در جامعه بین الملل) از حقوق بین الملل خصوصی انجامیده است.

جایگاه حقوق بین الملل خصوصی
جایگاه مهم حقوق داخلی و ملی در وضع قواعد این شاخه از حقوق و صبغه عمومی داشتن برخی مباحث آن (مثل تابعیت)، موجب تشکیک برخ ...

حقوق بین الملل در دانشنامه ویکی پدیا

حقوق بین الملل
عکس حقوق بین الملل
حقوق بین الملل خصوصی علم مطالعه قواعد حقوقی حاکم بر روابط اشخاص حقوق خصوصی در پهنه بین المللی می پردازد. مقررات حقوق بین الملل خصوصی مشخص می کند که در صورت اختلاف قوانین در نظام های حقوقی مختلف در یک رابطهٔ بین المللی کدام قانون بایستی به اجرا گذاشته شود، به همین جهت در کشورهای انگلیسی زبان و پیرو حقوق کامن لا معمولاً از اصطلاح تعارض قوانین در اشاره به این شاخه از حقوق استفاده می شود.
تقسیم جغرافیای اشخاص، وضعیت حقوقی بیگانگان و مسئله تعارض ها (مانند تعارض قوانین و تعارض دادگاه) سه موضوع اصلی حقوق بین الملل خصوصی است. اصطلاح حقوق بین الملل خصوصی نخستین بار از سوی ژوزف استوری در سال ۱۸۳۴ و سپس توسط دیگر نویسندگان به کار گرفته شد.
قواعد حقوق بین الملل خصوصی به دو دسته قواعد ماهوی و قواعد شکلی تقسیم می شود. قواعد ماهوی، قواعدی است که موضوع مورد بحث را به طور مستقیم حل می کند. اما قواعد شکلی قواعدی است که مسئله را به طور مستقیم حل نمی کند، بلکه تنها مشخص می کند که قانون کدام کشور بر مسئله حاکم است. قواعد حقوق بین الملل هر کشور از سوی مراجع قانون گداری همان کشور وضع می گردد.
حقوق بین الملل خصوصی از برخی جهات مانند برخورداری از ضمانت اجرای مؤثر و شیوه حل مسایل شبیه حقوق خصوصی داخلی است و از برخی جهات، مانند منابع و زمینه روابط حقوقی، متفاوت با آن است. بدین ترتیب که حقوق بین الملل خصوصی از هر دو منابع داخلی و بین المللی بهره می جوید و از روابط حقوقی دارای عامل خارجی بحث می کند، در حالی که منابع حقوق خصوصی داخلی صرفاً داخلی است و موضوع بحث آن روابط حقوقی فاقد عامل خارجی است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حقوق بین الملل

حقوق بین الملل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حقوق بین الملل   • مفهوم حقوق بین الملل   • تعریف حقوق بین الملل   • معرفی حقوق بین الملل   • حقوق بین الملل چیست   • حقوق بین الملل یعنی چی   • حقوق بین الملل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حقوق بین الملل
کلمه : حقوق بین الملل
اشتباه تایپی : pr,r fdk hglgg
عکس حقوق بین الملل : در گوگل

آیا معنی حقوق بین الملل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
حقوق و دستمزد