برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1601 100 1
حقوق و دستمزد

حقوق بشر در پاکستان شرقی

حقوق بشر در پاکستان شرقی در دانشنامه ویکی پدیا

حقوق بشر در پاکستان شرقی
حقوق بشر در پاکستان شرقی (انگلیسی: Human rights in East Pakistan) مربوط به آغاز جنبش زبان بنگالی می شود. جنبش زبان بنگالی در سال ۱۹۴۸ پس از استقلال پاکستان آغاز شد. بنگالی ها درخواست کردند که بنگالی زبان ملی پاکستان باشد، در حالی که رهبران ملی پاکستان می خواستند که فقط اردو زبان ملی باشد. در روز ۲۱ فوریه سال ۱۹۵۲، پلیس شرق پاکستان به جمعیتی از تظاهرکنندگان صلح طلب شلیک کرد و چهار نفر را کشت. روز بعد ارتش پاکستان و پلیس دوباره به تظاهرات حمله کردند که منجر به مرگ و زخمی شدن چندین نفر شد.
دولت و سران نظامی پاکستان به اقلیت هندو در پاکستان شرقی به عنوان ستون پنجم نگاه می کردند. آنها هندوها را متهم می کردند که عامل عقب ماندگی اقتصادی پاکستان شرقی هستند. انتخابات سال ۱۹۷۰ که زیر نظر رأی دهندگان مشترک برگزار شد تنها موجب عضویت اقلیت در مجلس ملی گردید. در طی جنگ آزادی بخش بنگلادش، ارتش پاکستان، هندوها را مورد هدف قرار می داد، درحالیکه بیحاریها از آن ها حمایت می کردند. حساب های بانکی هندوها در آنزمان مسدود شده بود.
نسل کشی به قتل عام در شرق پاکستان از سوی سازمانهای امنیتی پاکستان در طول جنگ استقلال بنگلادش اطلاق می شود. دانشگاه داکا با تانک مورد حمله قرار گرفت که منجر به مرگ دانشجویان و کارکنان دانشگاه شد. دفاتر روزنامه ها و محله های هندو در داکا توسط ارتش پاکستان گلوله باران شد.
نیروهای امنیتی پاکستان از طریق قتل روشنفکران بنگالی تلاش کردند تا ملی گرایی بنگالی را از بین ببرند. این امر منجر به کشته شدن بیش از هزار نفر از روشنفکران از جمله پزشکان، متفکران، وکلا، مهندسین و غیره شد. در روز ۱۴ ماه دسامبر سال ۱۹۷۱، دو روز قبل از تسلیم پاکستان، ۲۰۰ نفر از روشنفکران از خانه شان ربوده و کشته شدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حقوق بشر در پاکستان شرقی   • مفهوم حقوق بشر در پاکستان شرقی   • تعریف حقوق بشر در پاکستان شرقی   • معرفی حقوق بشر در پاکستان شرقی   • حقوق بشر در پاکستان شرقی چیست   • حقوق بشر در پاکستان شرقی یعنی چی   • حقوق بشر در پاکستان شرقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حقوق بشر در پاکستان شرقی

کلمه : حقوق بشر در پاکستان شرقی
اشتباه تایپی : pr,r fav nv ~h;sjhk avrd
عکس حقوق بشر در پاکستان شرقی : در گوگل

آیا معنی حقوق بشر در پاکستان شرقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )