برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

حضرت نوح

حضرت نوح در دانشنامه اسلامی

حضرت نوح
حضرت نوح (علیه السلام)، نخستین پیامبر اولوالعزم بود که خداوند او را با کتاب و شریعت مبعوث فرمود. شریعت و کتاب او نخستین شریعت و کتابی بود که مشتمل بر قوانین و احکام الهی بوده است. حضرت نوح دومین پدر نسل کنونی انسان است و بجز آدم و ادریس که قبل از او بودند، نسبت سایر پیغمبران الهی به او منتهی می گردد.
نام اصلی او در روایات، عبدالغفار، عبدالملک و عبدالاعلی آمده و علت این نام نوح، به دلیل کثرت گریه و نوحه زیاد او بوده است.داستان او با قومش در سوره های اعراف، مومنون، شعرا، قمر، نوح و تفصیل بیشتر در سوره هود می باشد.نام همسر وی «والیه» و گناه او این بود که در نزد قوم خود، نوح (علیه السلام) را مجنون معرفی کرد.نام پسران او حام و سام و یافث و نام پسر گناهکارش که در هنگام طوفان نوح غرق شد، کنعان بود.
داستان مبعوث شدن
بعد از حضرت آدم، مردم به صورت یک امت بر دین توحید بودند و زندگی ساده ای می کردند، اما کم کم روح تکبر در میان آنها شایع شد. قدرتمندان آنها به ضعیفان و زیردستان ظلم می کردند، اختلاف طبقاتی شدید و زورگویی و به دنبال آن، منازعات و مشاجرات زیادی پیدا شد و در نهایت، مردم به شرک و بت پرستی رو آوردند و از دین توحید و عدالت اجتماعی دور شدند.در این هنگام بود که خداوند نوح را به رسالت مبعوث کرد و او را با کتاب آسمانی و دین توحید به سوی مردم فرستاد. از این رو، بقای توحید در روی زمین مرهون آن حضرت است. لذا خداوند آن حضرت را به سلامی خاص اختصاص داده است: «سلام علی نوح فی العالمین؛ درود و سلام بر نوح در میان جهانیان». هر قدر که نوح در دعوت و ارشاد مردم می افزود، آنها به سرکشی و کفر خودشان می افزودند و نوح را مسخره می کردند و او را دروغگو و مجنون می گفتند؛ تا آنجا که بزرگان آن قوم و مخالفانش گفتند: ای نوح، اگر از حرف ها و دعوت هایت دست برنداری تو را سنگسار میکنیم. در این زمان بود که دیگر حضرت نوح ناامید شد و به پروردگار خود شکایت کرد و از او یاری خواست. خداوند هم به او وحی کرد که جز افرادی که ایمان آورده اند، کس دیگری ایمان نخواهد آورد و به وی دلداری داد. آنگاه نوح قوم خود را نفرین کرد که: خدایا! این قوم را نابود کن و احدی از آنها را باقی مگذار. خداوند نیز دعای او را مستجاب کرد.
شغل نجاری
درباره نحوه کشتی سازی حض ...

حضرت نوح در جدول کلمات

نام پسر حضرت نوح (ع)
سام
نام همسر حضرت نوح (ع)
واهله
نام همسر حضرت نوح علیه السلام
واهله

حضرت نوح را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت نوح   • مفهوم حضرت نوح   • تعریف حضرت نوح   • معرفی حضرت نوح   • حضرت نوح چیست   • حضرت نوح یعنی چی   • حضرت نوح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت نوح

کلمه : حضرت نوح
اشتباه تایپی : pqvj k,p
عکس حضرت نوح : در گوگل

آیا معنی حضرت نوح مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )