برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1584 100 1
شبکه مترجمین ایران

حضرت موسی علیه السلام

حضرت موسی علیه السلام در دانشنامه اسلامی

حضرت موسی علیه السلام
حضرت موسی علیه السلام سومین پیامبر اولوالعزم و از نسل یعقوب و تبار بنی اسرائیل است او پیامبر صاحب شریعت بود و کتاب آسمانی او تورات است.
مشهور آن است که موسی صورت عربی لغت عبری موشه است که معنای آن از آب گرفته شده می باشد. این وجه تسمیه برگرفته از آیه دهم از باب دوم سفر خروج تورات است که می گوید: «و چون طفل نمو کرد (دایه) وی را نزد دختر فرعون برد و او را بمنزله پسر شد و وی را موسی نام نهاد زیرا گفت: او را از آب کشیدم».
وجه دیگر را ابن عباس گفته است:
جهت تسمیه طفل، به موسی این است که میان درخت و آب افتاده بوده و آب در زبان قبطی (مو) و درخت (سا) است.
اما سید عبدالحجت بلاغی با استناد به اینکه در زمان حضرت موسی، دیگرانی هم به این اسم گزارش شده اند. در این وجه تسمیه تردید وارد کرده است.
جمعی از مفسران و مورخان ذکر کرده اند که: حضرت موسی پسر عمران پسر یصهر پسر قاهث پسر لاوی پسر یعقوب علیه السلام است و هارون برادر او بود از مادر و پدر و در اسم مادر ایشان خلاف کرده اند: بعضی گفته اند «نحیب» بود و بعضی گفته اند «افاحیه» بود و بعضی «بوخایید» گفته اند، و مشهور قول اخیر است.
حضرت موسی علیه السلام سومین پیامبر اولوالعزم است که دارای شریعت مستقل و کتاب بود. او از نسل یعقوب و تبار بنی اسرائیل بود. نام او در قرآن، 136 مرتبه آمده و فرازهای برجسته زندگانی و دعوت حضرت موسی در 36 سوره قرآن و در قالب حدود 420 آیه بیان شده است. این مطلب نشان می دهد، که قرآن به عنوان کتاب کامل دعوت و انسان سازی و جامعه سازی به زندگی حضرت موسی توجه زیادی داشته است.
آنچه از داستان حضرت موسی علیه السلام در قرآن آمده این است که:

حضرت موسی علیه السلام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت موسی علیه السلام   • مفهوم حضرت موسی علیه السلام   • تعریف حضرت موسی علیه السلام   • معرفی حضرت موسی علیه السلام   • حضرت موسی علیه السلام چیست   • حضرت موسی علیه السلام یعنی چی   • حضرت موسی علیه السلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت موسی علیه السلام

کلمه : حضرت موسی علیه السلام
اشتباه تایپی : pqvj l,sd ugdi hgsghl
عکس حضرت موسی علیه السلام : در گوگل

آیا معنی حضرت موسی علیه السلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )