برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1387 100 1

حضرت ایوب

حضرت ایوب در دانشنامه اسلامی

حضرت ایوب
اَیوب ، پیامبری از ذریه اسحاق نبی که صبر و بردباری او در مقابل بلایا شهرت بسیار دارد و در قرآن کریم نیز با همین صفت ستوده شده است .
نام ایوب ۴ بار در قرآن کریم ذکر شده ، و در این آیات از دعای ایوب و اقرار به رحمت الهی نزد پروردگار و اجابت آن از جانب باری تعالی ، بازگرداندن خاندان ایوب به وی به خواست خداوند، امر آفریدگار در عمل به سوگند و یادکرد شکیبایی او سخن رفته است . دانسته های ما از داستان ایوب نبی که مبتنی بر روایات و تفاسیر اسلامی و مقایسه آن ها با روایت عهد عتیق است ، نشان می دهد که در قرآن کریم تنها بخشی از زندگی این پیامبر موردتوجه بوده است . از سوی دیگر به نظر می رسد طرح داستان در قرآن کریم که به ویژه در دو سوره مکی انبیاء و ص یاد شده ، نشان از آگاهی مکیان از داستان ایوب دارد و این پیش آگاهی ، نیاز به بیان مشروح داستان را از میان برداشته است . با توجه به وجود نام ایوب در انساب عرب پیش از اسلام ، باید گفت که ورود نام ایوب به میان اعراب بی گمان همراه با قصص او و بار فرهنگی آن صورت گرفته است .
حضرت ایوب در روایات
برپایه روایات اسلامی که بیشتر آن ها منقول از وهب بن منبه و کعب الاحبار است ، ایوب در سرزمین شام در محلی به نام بَثنَه می زیست و پس از بالغ بن بعور (شاید بلعم بن باعور ) بر بنی اسرائیل ریاست یافت . آن حضرت هفده سال مردم آن سرزمین را به سوی خدای یکتا دعوت کرد، و هیچ کس جز سه نفر، به او ایمان نیاوردند.
نسب
نسب وی را ایوب بن موص بن رازح (یا رغویل ) ابن عیص بن اسحاق ) آورده اند.
خانواده
...
ایّوب (علیه السلام)، پیامبری بزرگ و الگوی صبر و استقامت بوده است.
ایّوب نامی است عبری که ایبوب و یوباب نیز خوانده شده است. برخی آن را به احتمال برگرفته از ریشه عبری ایبوب به معنای گریه یا از ایبت به معنای ندبه ندانسته اند . برخی شارحان تورات آن را در اصل عربی و ترجمه شده به عبری دانسته و گفته اند:این واژه به آیب در عربی به معنای بازگشت کننده به سوی خدا نزدیک است. این معنا با وصف «اوّاب» که برای ایوب در آیه ۳۴ آمده، سازگار است. برخ ...

ارتباط محتوایی با حضرت ایوب

حضرت ایوب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت ایوب   • مفهوم حضرت ایوب   • تعریف حضرت ایوب   • معرفی حضرت ایوب   • حضرت ایوب چیست   • حضرت ایوب یعنی چی   • حضرت ایوب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت ایوب
کلمه : حضرت ایوب
اشتباه تایپی : pqvj hd,f
عکس حضرت ایوب : در گوگل

آیا معنی حضرت ایوب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )