برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

حضرت ابراهیم علیه السلام

حضرت ابراهیم علیه السلام در دانشنامه اسلامی

حضرت ابراهیم علیه السلام
حضرت ابراهیم علیه السلام مشهور به ابراهیم خلیل، دومین پیامبر اولوالعزم، نیای بزرگ عرب از طریق پسرش حضرت اسماعیل(ع) و بنی اسرائیل از طریق پسر دیگرش حضرت اسحاق (ع) است.
شکل های گوناگون نام ابراهیم در منابع دینی و غیر دینی ، با افزایش ، ادغام ، یا جابجایی حروف و هجاها می تواند حاکی از شهرت و رواج آن در منطقه هلال خصیب باشد. شکل ابرام در نخستین موضعی که عهد عتیق به آن اشاره کرده (پید، ۱۱: ۲۶)، همچون نام‍ های یعقوب و یوسف در سده های ۲۰ و ۱۹ق م ، در میان آموری ها و سایر اقوام منطقه دیده شده است جوالیقی نیز شکل های اِبراهام ، اِبراهْم ، اِبراهِم را ذکر کرده و آنرا نامی کهن و غیر عربی دانسته است . ظاهراً کهن ترین منبعی که این نام را به شکل ابراهیم ضبط کرده قرآن است .
حضرت ابراهیم علیه السلام
حضرت ابراهیم علیه السلام یکی از انبیای عظام الهی و از پیامبران اولوالعزم است. دین توحیدی به آن حضرت منتسب است و ایشان پدر ارجمند حضرت اسماعیل علیه السلام و حضرت اسحاق علیه السلام می باشد که به واسطه آن دو، نسب بسیاری از انبیاء من جمله حضرت موسی علیه السلام، حضرت عیسی علیه السلام و حضرت محمد صلی الله علیه و آله به آن حضرت باز می گردد.
ولادت حضرت ابراهیم علیه السلام بنا به اختلاف روایات در 25 ذی القعده یا 1 ذی الحجه بوده است.بر طبق روایات، 3000 سال پس از آفرینش آدم یا 1263 سال پس از نوح به دنیا آمد. حضرت ابراهیم علیه السلام پسر تارخ از نوادگان حضرت نوح علیه السلام و از پیامبران بزرگ الهی است.
حضرت ابراهیم علیه السلام در کشور بابل و در دوران حکومت «نمرود بن کنعان» چشم به جهان گشود. نمرود، بر اساس پیشگویی کاهنان و ستاره شناسان که از به دنیا آمدن کودکی که تاج و تخت او را در هم می کوبد، خبر داده بودند. دستور داده بود از زنان باردار مراقبت بسیار به عمل آید. از این رو مادر حضرت ابراهیم، امیله، به هنگام درد زایمان رو به صحرا نهاد و فرزند خود، ابراهیم را در غاری در بالای کوهی به دنیا آورد و تا سال ها او را در همان مکان مخفی نگه داشت.
آنچه از قرآن کریم در این باره استفاده می شود این است که: ابراهیم علیه السلام ...

حضرت ابراهیم علیه السلام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حضرت ابراهیم علیه السلام   • مفهوم حضرت ابراهیم علیه السلام   • تعریف حضرت ابراهیم علیه السلام   • معرفی حضرت ابراهیم علیه السلام   • حضرت ابراهیم علیه السلام چیست   • حضرت ابراهیم علیه السلام یعنی چی   • حضرت ابراهیم علیه السلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حضرت ابراهیم علیه السلام

کلمه : حضرت ابراهیم علیه السلام
اشتباه تایپی : pqvj hfvhidl ugdi hgsghl
عکس حضرت ابراهیم علیه السلام : در گوگل

آیا معنی حضرت ابراهیم علیه السلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )