برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1507 100 1
شبکه مترجمین ایران

حسینی همدانی محمد

حسینی همدانی محمد در دانشنامه اسلامی

حسینی همدانی محمد
علاّمه مفسّر حضرت آیت اللّه العظمی سید محمد حسینی همدانی نجفی فرزند آیت اللّه سیّد علی همدانی، در سال 1322 ق در خانواده علم و تقوی در شهر نجف اشرف متولد شد. پدر ایشان از شاگردان مرحوم ملا حسینقلی همدانی و حاج سید احمد کربلایی و همدوش و همطراز با مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی و حاج آقا حسین قمی بود و با بزرگانی از جمله مرحوم آقای شیخ محمد بهاری همدانی حشر و نشر داشت، و مدت 18 سال به طور مرتب ملازم مرحوم آخوند بود و غیر از درس و بحث های رسمی حوزه از سیر و سلوک و حالات آموزنده و مفید آخوند ملاّ حسینقلی همدانی کسب فیض می کرد.
مفسّر بزرگوار پس از هشت سال، با مرحوم پدرش از نجف به ایران می آید و در آغاز، نزد پدرش درس شروع می کند و مدتی از مرحوم سید علی همدانی و دیگران بهره می برد، تا آنجا که در سال 1343 ق و پس از گذشت سیزده سال مجددا به نجف باز می گردد و در آنجا به تحصیل ادامه می دهد و چون میان پدر علاّمه حسینی و مرحوم میرزای نائینی علاقه و دوستی دیرینه وجود دارد، فرزند خود را تحت هدایت و سرپرستی ایشان قرار می دهد.
ایشان درس های باقیمانده سطح را خدمت مرحوم آیت اللّه میلانی از شاگردان بزرگ مرحوم نائینی و کمپانی و آقا عماد رشتی تمام می کند.
در سال 1345 ق پس از پایان دروس سطح، در دورۀ پایانی درس اصول مرحوم میزای نائینی (م 1355 ق) شرکت می کند و استاد از وی می خواهد که درسها را بنویسد و ایشان ببیند.
وی در این باره می گوید: «من چند سال، درس مرحوم آیت اللّه نائینی می رفتم. در طول این چند سال تمام درس ایشان را می نوشتم و هر چند وقت یکبار، نوشته ها را که چند دفتر می شد، خدمت ایشان می بردم و ایشان مطالعه می فرمودند. تمام دورۀ درس اصول را، تا ابتدای بحث برائت، در مدت هفت هشت سال... »
ایشان دربارۀ عظمت علمی و روحی استاد خود در همین مصاحبه، نکات ارزنده ای دارند و اهتمام استاد را به تربیت شاگرد، دقت در ارایه مطالب، توجه به ادبیات و نویسندگی و از همه مهم تر به دعا و مناجات و راز و نیاز و آداب نماز می ستایند و می گویند: «مرحوم آیت اللّه نائینی بنا داشتند برای فریضه ظهر و عصر، حدود یک ربع ساعت که به اذان مانده بر روی سجاده بنشینند و حال انتظار داشته باشند، تا اذان بگویند و ایشان مشغول نماز شوند. »
...

حسینی همدانی محمد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسینی همدانی محمد   • مفهوم حسینی همدانی محمد   • تعریف حسینی همدانی محمد   • معرفی حسینی همدانی محمد   • حسینی همدانی محمد چیست   • حسینی همدانی محمد یعنی چی   • حسینی همدانی محمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسینی همدانی محمد

کلمه : حسینی همدانی محمد
اشتباه تایپی : psdkd ilnhkd lpln
عکس حسینی همدانی محمد : در گوگل

آیا معنی حسینی همدانی محمد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )