برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1518 100 1
شبکه مترجمین ایران

حزب (قرآن)

حزب (قرآن) در دانشنامه اسلامی

حزب (قرآن)
یکی از واژگانی که از دیر باز تا کنون کاربرد زیادی داشته است واژه حزب است که در قرآن نیز این واژه به کار رفته است
حزب در لغت به معنای هر گروهی است که دارای گرایشهای واحدی باشند و در اصطلاح، عبارت است از سازمان سیاسی که از همفکران و طرفداران یک آرمان تشکیل شده است و با داشتن تشکیلات منظم و برنامه های سیاسی کوتاه مدت و دراز مدت برای نیل به آرمانش کوشش می کند. مقصود از حزب در این مدخل، معنای اول است که از واژه «حزب» و «احزاب» استفاده شده است.
کار برد قرآنی حزب
موارد استعمال واژه «حزب» نیز در قرآن مجید نشان می دهد که «حزب» به دسته و گروهی گفته می شود که دارای هدف و عقیده واحد باشند؛ چنان که قرآن مجید به مؤمنان و بندگان صالح و وفادار خدا «حزب الله»، و در مقابل، به منکران و کافران و منافقان «حزب الشیطان» گفته است.

حزب (قرآن) در دانشنامه ویکی پدیا

حزب (قرآن)
حزب یکی از تقسیم بندی های فرعی قرآن است. هر جزء به دو یا چهار حزب تقسیم می شود و قرآن جمعاً ۱۲۰ حزب دارد.
خانواده ختم قرآن
اطلاعات قرآنی
مسجد بلال


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حزب (قرآن) در دانشنامه آزاد پارسی

حِزب (قرآن)
هر جزء قرآن به چهار قسمت تقسیم شده است که به هر یک از آن ها حزب گویند. از این رو قرآن در مجموع ۱۲۰ حزب دارد. تقسیم قرآن به ۳۰ جز، و ۱۲۰ حزب، همانند تقسیم هر حزب به ربع ها (و ربع ها به ۱۰ و ۵ آیه)، برای تسهیل قرائت و آموزش، و نیز خواندن آن ها در مجالس فاتحه خوانی سابقه ای کهن دارد. حتی برای آسان کردن آموزش قرآن، هر جزء مستقلاً نیز به چاپ رسیده است. در برخی کشورها، هر جزء به دو حزب تقسیم می شود و قرآن ۶۰ حزب دارد.

حزب (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حزب (قرآن)   • مفهوم حزب (قرآن)   • تعریف حزب (قرآن)   • معرفی حزب (قرآن)   • حزب (قرآن) چیست   • حزب (قرآن) یعنی چی   • حزب (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حزب قرآن

کلمه : حزب (قرآن)
اشتباه تایپی : pcf (rvHk)
عکس حزب (قرآن) : در گوگل

آیا معنی حزب (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )