برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1460 100 1

حزب مردم

حزب مردم در دانشنامه ویکی پدیا

حزب مردم
حزب مردم ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حزب مردم (اسپانیا)
حزب مردم (ایران)
حزب مردم (یوتاه)
حزب مردم حزب لیبرال و محافظه کار در اسپانیاست که از بزرگ ترین احزاب این کشور به شمار می آید.
این حزب عضو اتحادیه دموکرات بین المللی و انترناسیونال دموکرات مسیحی است و موفق شد حزب ناسیونالیست باسک را از انترناسیونال دموکرات مسیحی بیرون کند.
این حزب از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ دولت اسپانیا را تشکیل می داد و نخست وزیر خوزه ماریا آزنار از این حزب بود. در اوت ۲۰۰۳ ماریانو راخوی به عنوان جانشین آزنار و نامزد این حزب برای نخست وزیری در انتخابات عمومی ۲۰۰۴ انتخاب شد.
تا سال ۲۰۱۱ حزب مردم بزرگ ترین حزب اقلیت در کنگرهٔ نمایندگان بود که ۱۵۳ کرسی از ۳۵۰ کرسی را در اختیار داشت و در مجلس سنا ۱۰۱ کرسی از ۲۰۸ کرسی را در اختیار داشت. اما از آن پس تا کنون با در دست داشتن ۱۸۵ کرسی در کنگرهٔ نمایندگان تبدیل به حزب اکثریت شده است.
حزب مردم حزبی سیاسی در قلمروی یوتا، ایالات متحده در اواخر سدهٔ نوزدهم بود. این حزب توسط کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان و نشریه آن، دزرت نیوز، حمایت می شد. این حزب مخالف حزب لیبرال بود.
حزب مردم اروپا (انگلیسی: European People's Party) یک حزب در پارلمان اروپاست. این حزب در سال ۱۹۷۶ توسط احزاب دموکراتیک مسیحی بنیان گذاری شد و اعضایش را گسترش داد تا احزاب لیبرال- ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حزب مردم در دانشنامه آزاد پارسی

از احزاب دولتی ایران در دورۀ محمدرضا پهلوی. در اردیبهشت ۱۳۳۶ش امیراسدالله عَلَم این حزب را پایه گذاری کرد. حزب مردم یکی از احزاب دولتی و نیز شخصی ، تا پایان حیات خود منتسب به عَلَم بود. این حزب در انتخابات مجلس بیستم حزبی اقلیت بود که چهل کرسی مجلس را به دست آورد، اما انتخابات باطل شد و عَلَم از رهبری حزب استعفا کرد. حزب مردم در مجالس ۲۱ تا ۲۳ نیز نقش حزب اقلیت را ایفا می کرد. با تشکیل حزب رستاخیز و ایجاد نظام تک حزبی در اسفند ۱۳۵۳ش، حزب مردم نیز همچون دیگر احزاب منحل شد.

حزب مردم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حزب مردم   • مفهوم حزب مردم   • تعریف حزب مردم   • معرفی حزب مردم   • حزب مردم چیست   • حزب مردم یعنی چی   • حزب مردم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حزب مردم
کلمه : حزب مردم
اشتباه تایپی : pcf lvnl
عکس حزب مردم : در گوگل

آیا معنی حزب مردم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران