برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1612 100 1
شبکه مترجمین ایران

حجر اسماعیل (قرآن)

حجر اسماعیل (قرآن) در دانشنامه اسلامی

حجر اسماعیل (قرآن)
فضائی که بین حطیم و بین دیوار است، حجر اسماعیل نامیده می شود. که تقریبا سه متر از آن در بنای ابراهیم علیه السّلام داخل کعبه بوده، بعدها بیرون افتاده است. و به همین جهت در اسلام واجب شده است که طواف پیرامون حجر و کعبه انجام شود، تا همه کعبه زمان ابراهیم علیه السّلام داخل در طواف واقع شود.
حجر، دیوار دایره شکلی در سمت غربی کعبه است که در آن قبر اسماعیل علیه السّلام و مادرش قرار دارد و بنا بر قولی، مدفن دختران اسماعیل و نیز طبق برخی روایات، مدفن شماری از پیامبران است. برخی از مفسران گفته اند: حجر اسماعیل از مصادیق «آیات بینات» در آیه ۹۷ سوره آل عمران است.
شکل کعبه
کعبه بنائی است تقریبا مربع، که از سنگ کبود رنگ و سختی ساخته شده، بلندی این بنا شانزده متر است، در حالی که در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم خیلی از این کوتاهتر بوده، آنچه که از روایات فتح مکه بر می آید - که : رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم ، علی علیه السّلام را به دوش خود سوار کرد، و علی علیه السّلام از شانه رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم توانست بر بام کعبه رفته، بت هائی را که در آنجا بود بشکند - ثابت کننده این مدعا است.
حجر الاسود
و طول ضلع شمالی آن که ناودان و حجر اسماعیل در آن سمت است، و همچنین ضلع جنوبی آن، که مقابل ضلع شمالی است، ده متر و ده سانتی متر است و طول ضلع شرقی اش که باب کعبه در دو متری آن از زمین واقع شده، و ضلع روبرویش یعنی ضلع غربی دوازده متر است و حجر الاسود در ستون طرف دست چپ کسی که داخل خانه می شود قرار دارد. در حقیقت حجر الاسود در یک متر و نیمی از زمین مطاف، در ابتدای ضلع جنوبی واقع شده، و این حجر الاسود سنگی است سنگین و بیضی شکل و نتراشیده، رنگی سیاه متمایل به سرخی دارد. و در آن لکه هایی سرخ و رگه هایی زرد دیده می شود که اثر جوش خوردن خود بخودی ترکهای آن سنگ است،
ارکان کعبه
...

حجر اسماعیل (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حجر اسماعیل (قرآن)   • مفهوم حجر اسماعیل (قرآن)   • تعریف حجر اسماعیل (قرآن)   • معرفی حجر اسماعیل (قرآن)   • حجر اسماعیل (قرآن) چیست   • حجر اسماعیل (قرآن) یعنی چی   • حجر اسماعیل (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حجر اسماعیل قرآن

کلمه : حجر اسماعیل (قرآن)
اشتباه تایپی : p[v hslhudg (rvHk)
عکس حجر اسماعیل (قرآن) : در گوگل

آیا معنی حجر اسماعیل (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )