برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1673 100 1
شبکه مترجمین ایران

حاکمیت

/hAkemiyyat/

مترادف حاکمیت: تسلط، سلطه، امارت، حکمرانی، فرمانروایی

برابر پارسی: فرمانروایی

معنی حاکمیت در لغت نامه دهخدا

حاکمیت.[ ک ِ می ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) حاکمی. عمل حاکم.
- حق حاکمیت ملی ؛ حقی که سازمان ملل برای هر ملتی شناخته و پذیرفته است ، و به موجب آن باید ملتها بر سرنوشت خود مسلط باشند و هیچ ملتی حق مداخله در تعیین سرنوشت ملت دیگر ندارد.

معنی حاکمیت به فارسی

حاکمیت
( مصدر ) ۱ - حاکم بودن مسلط بودن . ۲ - اعمال که دولتها برای اعمال قدرت و حل مسایلی که بحفظ نظم عمومی وابسته است انجام دهند . یا حاکمیت ملی . حقی است که سازمان ملل برای هر ملتی شناخته است و بموجب آن ملتها باید بر سرنوشت خود مسلط باشند و هیچ ملتی حق مداخله در تعیین سرنوشت ملت دیگر ندارد .
[sovereignty] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] اختیار یا قدرت عالیۀ یکپارچۀ دولت برای وضع و اعمال قوانین در سرزمین های تحت صلاحیت خود
[pooled sovereignty] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] اختیار قانونی که تعدادی از دولت ها برای تصمیم گیری جمعی و سیاست گذاری عمومی به یک سازمان از میان خود واگذار می کنند
[condominium] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] ادارۀ یک سرزمین یا واحد سیاسی به دست دو یا چند دولت به طور مشترک

معنی حاکمیت در فرهنگ معین

حاکمیت
(کِ یَّ) [ ع . ] (مص جع .) ۱ - حاکم بودن ، مسلط بودن . ۲ - اعمالی که دولت ها برای اعمال قدرت و حل مسایلی که به حفظ نظم عمومی وابسته است انجام دهند. ،~ ِ ملی حقی است که سازمان ملل برای هر ملتی شناخته است و به موجب آن ملت ها باید برسرنوشت خود حاکم باشند

معنی حاکمیت در فرهنگ فارسی عمید

حاکمیت
حاکم بودن، حکمرانی.

حاکمیت در دانشنامه اسلامی

در سوره نور از آخرالزمان که واپسین دوران از دنیا است که به قیامت می پیوندد بحث شده است.
آخرالزمان واپسین دوران از دنیا است که به قیامت می پیوندد، در این بحث از دگرگونی های اجتماعی و فرهنگی مربوط به آن دوره و در بخش «اشراط الساعة » تغییرات تکوینی آن بررسی می شود.
← حاکمیت اسلام در آخرالزمان
 ۱. ↑ طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۷، ص۲۶۴.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۲۹، برگرفته از مقاله « حاکمیت اسلام در آخرالزمان ».    
...
وعده حاکمیت توحید در آخرالزمان در سوره نور آمده است.
در آیه ۵۵ سوره مبارکه نور از حاکمیت یکتاپرستی در جامعه آخرالزمان خبرداده شده است.وعد الله الذین ءامنوا منکم وعملوا الصـلحـت لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم ولیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم ولیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لایشرکون بی شیـا ومن کفر بعد ذلک فاولـئک هم الفـسقون.خدا به کسانی از شما که ایمان آورده اند و کارهای شایسته کرده اند وعده داد که در روی زمین جانشین دیگرانشان کند، هم چنان که مردمی را که پیش از آنها بودند جانشین دیگران کرد. و دینشان را- که خود برایشان پسندیده است- استوار سازد. و وحشتشان را به ایمنی بدل کند. مرا می پرستند و هیچ چیزی را با من شریک نمی کنند. و آنها که از این پس ناسپاسی کنند، نافرمانند.
در آیات قرآن اعتقاد به حاکمیت خداوند، مستلزم تقواپیشگی انسان ذکر شده است.
خداوند، حاکم و فرمانروای مطلق هستی:«قل انی علی بینة من ربی وکذبتم به ما عندی ما تستعجلون به ان الحکم الا لله یقص الحق وهو خیر الفـصلین؛ بگو: من دلیل روشنی از پروردگارم دارم؛ و شما آن را تکذیب کرده اید! آنچه شما در باره آن (از نزول عذاب الهی) عجله دا ...


حاکمیت در دانشنامه ویکی پدیا

حاکمیت
حاکمیت (به انگلیسی: Sovereignty) حق انحصاری دولت برای نظارت بر یک قلمروی ارضی معین است. حاکم بالاترین مرجع قانون گذار می باشد.
ویکی پدیای انگلیسی
گیدنز، آنتونی، جامعه شناسی، ترجمهٔ منوچهر صبوری، نشر نی، ۱۳۸۴: تهران.
«لاسا اُپِن هیم» که مرجعی در حقوق بین الملل به شمار می رود، نوشته است که:
شاید هیچ مفهومی جدال انگیزتر از حاکمیت وجود نداشته باشد. این مفهوم، از لحظه ای که به علوم سیاسی معرفی شد تا امروز، هرگز معنایی که مورد توافق جهانی قرار گیرد نداشته است.
There exists perhaps no conception the meaning of which is more controversial than that of sovereignty. It is an indisputable fact that this conception, from the moment when it was introduced into political science until the present day, has never had a meaning which was universally agreed upon.
حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ریشه در دورهٔ امپراتوری های عیلامی، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارد. در این دوران نظم و امنیت ایرانی بر سراسر این پهنه آبی خلیج فارس و جزایر آن حکم فرما بود. جزایر سه گانه در سال ۱۹۰۸ به طور کامل تحت اشغال امپراتوری بریتانیا به عنوان قیم رسمی امارات متصالحه درآمد اما تا سال ۱۹۷۱ هیچ یک از دولت های وقت ایران این اشغال را نپذیرفته و ابوموسی به همراه تنب بزرگ و تنب کوچک در تقسیمات کشوری ایران قرار داشتند.
پاسخ بریتانیا: جزایر هنگام اشغال توسط بریتانیا بدون صاحب بوده و مطابق قاعده حقوقی تقدم در مالکیت سرزمین بدون صاحب، (قاعده عرفی دوره استعمار گری) متعلق به کشوری است که آن را تصرف کند.
پاسخ ایران: جزایر مسکونی بوده اتباع آن ایرانی هستند، آن ها برای خرید و معاملات و رفع دعاوی و ارسال شکایت های بین قبیله ای به نماینده فارس در بندر لنگه و بوشهر مراجعه می کرده اند و می کنند؛ و رعیت (شهروند) ایران هستند (در آن زمان شناسنامه نبود). نقشه های رسمی و مکاتبات شیوخ موید این موضوع است.
برافراشته شدن پرچم ایران در جزایر سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۴ و ازنو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حاکمیت در دانشنامه آزاد پارسی

حاکمیّت (sovereignty)
اقتدار مطلق در درون قلمروی معین. ظاهراً داشتن حاکمیت، برخلاف دیگر اَشکال جامعه، مشخصۀ اصلی یک کشور است. اصطلاح حاکمیت یک بُعد داخلی دارد، که در آن به منبع غایی قدرت در درون یک کشور، همچون پارلمان یا پادشاه، اشاره می شود؛ و یک بُعد خارجی، که نشانۀ استقلال کشور از قدرت های خارجی است. حاکمیت به رابطۀ قدرتی اشاره می کند که میان قدرت عالی مشروع (حاکم) و اهالی یک کشور وجود دارد. وجود چنین رابطه ای را به منزلۀ یک واقعیت مسلّم می توان با توسل به سنت سیاسی یک کشور توضیح داد؛ سنتی که تمامی اهالی آن کشور آگاهانه یا ناآگاهانه تا حدودی با آن آشنا می شوند و نگرش هایشان به قدرت سیاسی از طریق آن شکل می گیرد. برای توجیه اِعمال این قدرت، نظریه های مختلفی دربارۀ حاکمیت عرضه شده است. در میان آن ها نظریه های نشئت گرفته از قرارداد اجتماعی و شرایط سودمدارانه در مباحث نوینِ این موضوع از همه مهم تر است. در قرن ۱۹، هنگامی که آشکار شد که فقط محدودیت هایی که به درستی بر قدرت سیاسی تحمیل می شود محدودیت های خودخواسته اند، تأکید بر حاکمیت یک ملت تلویحاً به معنای رهایی از نفوذ داخلی قدرت های دیگر به کار رفت. پس از جنگ جهانی دوم، افزایش وابستگی متقابل داخلی بین المللی و رشد نفوذ شرکت های چند ملیتی بر اقتصاد داخلی کشورها به کاهش شدید گسترۀ حاکمیت مستقل انجامیده است.

معنی کلمه حاکمیت به عربی

سيادة الأرضي
السيادة الوطنية
حق السيادة

حاکمیت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع حاکمیت   • مفهوم حاکمیت   • فرق حاکمیت و حکومت   • منشا حاکمیت   • حاکمیت چیست   • حاکمیت داخلی و خارجی   • حاکمیت pdf   • حاکمیت سیاسی   • معنی حاکمیت   • تعریف حاکمیت   • معرفی حاکمیت   • حاکمیت یعنی چی   • حاکمیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حاکمیت

کلمه : حاکمیت
اشتباه تایپی : ph;ldj
آوا : hAkemiyyat
نقش : اسم
عکس حاکمیت : در گوگل

آیا معنی حاکمیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )