برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1677 100 1
شبکه مترجمین ایران

جوین

/jovin/

معنی جوین در لغت نامه دهخدا

جوین. [ ج َ / ج ُ ] (ص نسبی ) منسوب به جو.آنچه که از جو سازند: نان جوین. (فرهنگ فارسی معین ). نان جو و آرد جو. (انجمن آرای ناصری ) :
بسا کسا که بره هست و ترّه بر خوانش
بسا کسا که جوین نان همی نیابد سیر.
رودکی.
منم روی از جهان در گوشه کرده
کفی پست جوین را توشه کرده.
نظامی.
جوینی که از سعی بازو خورم
به از میده بر خوان اهل کرم.
سعدی (بوستان ).
ای سیر ترا نان جوین خوش ننماید
معشوق من است آنکه به نزدیک تو زشت است.
سعدی.

جوین. [ ج ُ وَ ] (اِخ ) ناحیه ایست بزرگ از نواحی نیشابور میان نیشابور و بسطام مشتمل بر یکصدوهشتادونه قریه. (ریحانة ج 1 ص 290).

جوین. [ ج ُ وَ ] (اِخ ) معرب گویان (Guyan)، ولایت و ناحیه ٔقدیم بین جاجرم و سبزوار جزء بخش جغتای از شهرستان سبزوار است. بنابه نقل یاقوت حموی سابقاً مشتمل بر 189 قریه بوده است. مرکزش سابقاً آزادوار و بعداً فریومد و امروزه نقاب است. (از دائرة المعارف فارسی ).

جوین.[ ج ُ وَ ] (اِخ ) روستایی است به خراسان. (منتهی الارب ). ناحیه ایست از توابع خواف و آنرا چهارصد قریه بودو هر قریه را قناتی و قنات مشرف است بر قرای مذکور و همه آبادان بوده. (آنندراج ) (انجمن آرای ناصری ).

جوین. [ ج ُ وَ ] (اِخ ) دهی است به سرخس. (منتهی الارب ). ابوالمعالی محمدبن حسن جوینی سرخسی از این ده است. (معجم البلدان ج 4 ص 297).

جوین. [ ج ُ وَ ] (اِخ ) دهی است جزو دهستان دشتابی بخش بویین شهرستان قزوین دارای 287 تن سکنه. رجوع به فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1 شود.

جوین. [ ج ُ وِ ] (اِخ ) دهی است جزو دهستان اختر پشت کوه بخش فیروزکوه شهرستان دماوند دارای 350 تن سکنه. آثاری از قلعه ٔ خرابه ٔ کافر و بنای امامزاده معصوم از آثار باستانی آن بشمار میرود. رجوع به فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1 شود.

معنی جوین به فارسی

جوین
جو، چیزی که ازجودرست شده باشد
( صفت ) منسوب به جو آنچه که از جو سازند نان جوین .
دهی است جزو دهستان اختر پشت کوه بخش فیروز کوه شهرستان دماوند دارای ۳۵٠ تن سکنه .

معنی جوین در فرهنگ معین

جوین
(جَ یا جُ) (ص نسب .) منسوب به جو، آنچه که از جو سازند: نان جوین .

معنی جوین در فرهنگ فارسی عمید

جوین
۱. چیزی که از جو تهیه شده باشد.
۲. (اسم) نان جو، جوینه: جوینی که از سعی بازو خورم / بِه از میده بر خوان اهل کرم (سعدی۱: ۱۴۹).

جوین در دانشنامه اسلامی

جوین بن مالک از اصحاب امام حسین علیه السلام بود.
جوین، جوبر یا جویر یا جون از طایفه قیس بن ثعلبه تیمی و یا ضبعی است.در زیارت ناحیه حوی بن مالک، ؛ و در زیارت رجبیه جویر بن مالک آمده: ، عمادزاده جون بن مالک آورده.
حضور در کربلا
مامقانی گوید: وی در آغاز همراه عمرسعد برای جنگ با امام حسین علیه السلام از کوفه به کربلا آمد. امّا پس از آن که شرایط آن حضرت از سوی ابن سعد پذیرفته نشد، همراه شماری از افراد قبیله خویش به سوی امام رفت و به آن بزرگوار پیوست. او در روز عاشورا عازم میدان جنگ شد و در برابر امام علیه السلام به شرف شهادت نایل آمد. برخی شهادت او را در حمله نخست ذکر کرده اند.
کلیدواژه: یاران امام حسین علیه السلام، شهدای کربلا، جوین بن مالک تمیمی
از یاران امام حسین علیه السلام که در کربلا شهید شد. نامش نیز در زیارت ناحیه مقدسه آمده است. گفته اند وی ابتدا در سپاه عمر سعد بود. سپس به حسین بن علی علیه السلام پیوست و در رکاب او جنگید و در حمله اول به شهادت رسید. بعضی نامش را جویر بن مالک یا حوی بن مالک نقل کرده اند. برخی هم او را با همان جون، غلام ابوذر اشتباه گرفته اند.
جُوَیْن بْن مالک بْن قَیْس تَیْمی (یا تَمیمی) از شهدای کربلا که ابتدا همراه لشکر عمر بن سعد برای جنگ با امام حسین(ع) از کوفه به کربلا آمد، ولی وقتی مشاهده کرد که پیشنهاد امام حسین از سوی ابن زیاد پذیرفته نشد و کار به جنگ کشید، همراه عده ای از افراد قبیله خود شبانه به امام پیوست. تعداد آنان را هفت نفر گفته اند.
او در روز عاشورا در حمله نخست لشکر ابن سعد به شهادت رسید. بعضی نامش را جویر بن مالک یا حوی بن مالک نقل کرده اند. برخی هم او را با جون غلام ابوذر اشتباه گرفته اند.
نام وی در زیارت ناحیه آمده است: اَلسَّلَامُ عَلَی جُوَینِ بْنِ مَالِک الضُّبَعِی.
...

جوین در دانشنامه ویکی پدیا

جوین
جوین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ولایت جوین، یکی از ولایت های ربع نیشابور در خراسان بزرگ
شهرستان جوین، یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی ایران
جوین (بوئین زهرا)، روستایی در شهرستان بوئین زهرا استان قزوین ایران
جوین (سرخه)، روستایی در شهرستان سرخه استان سمنان ایران
ولسوالی لاش و جُوَین، یکی از ولسوالی های ولایت فَراه افغانستان
شهرستان جوین: ناحیه ای کهن بین جاجرم و بیهق که امروزه شهرستانی در استان خراسان رضوی است.
جوین (سمنان): نام روستایی در شهرستان سرخه است.
جُوین (با تلفظ Jo in): نام روستایی در شهرستان قزوین است.
جُوین: نام یکی از جزایر سه گانه کوچک در میان دریاچه ارومیه است.
مختصات: ۳۶°۰۰′۱۶″شمالی ۴۹°۵۱′۰۴″شرقی / ۳۶٫۰۰۴۵۶۱۱۱۱۱۱۱۱°شمالی ۴۹٫۸۵۱۱°شرقی / 36.0045611111111; 49.8511
جوین (بوئین زهرا)، روستایی از توابع بخش دشتابی شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان دشتابی غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۱۲ نفر (۹۶خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۵°۲۹′۲۳″ شمالی ۵۲°۵۳′۳۶″ شرقی / ۳۵٫۴۸۹۷۲°شمالی ۵۲٫۸۹۳۳۳°شرقی / 35.48972; 52.89333
جعفری، عباس (۱۳۸۴)، گیتاشناسی، جلد سوم، دائرةالمعارف جغرافیایی ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، شابک ۹۶۴-۳۴۲-۰۹۵-۷
جُوین، یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است.
این روستا در دهستان لاسگرد در بخش مرکزی سرخه قرار دارد. جوین در ۴۲ کیلومتری باختر سرخه و ۳۰ کیلومتری شمال باختری روستای لاسجرد (مرکز دهستان لاسگرد)، در نزدیکی روستای ایج جای گرفته است. این روستای زیبای کوهستانی در کنار رودخانه جوین (شرق امامزاده شاهز ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جوین در دانشنامه آزاد پارسی

جوئَن (Joan)
(یا: پاپ جوئن۱) در افسانه های انگلستان، نام زنی که خود را به صورت مرد درآورد و با عنوان جان هشتم۲ در ۸۵۵م پاپ شد. بلوندل۳ در ۱۶۴۷ در مقالۀ «ایضاح یک مسئله۴» از وجود این افسانه پرده برداشت. براساس این افسانه، او دختر مبلّغی مذهبی بود و در کلن۵ آلمان تحصیل کرد و در آن جا عاشق راهبی شد و در لباس مردانه همراه او به آتن رفت، و سپس به ایتالیا آمد و مدرسه ای در رم تأسیس کرد، سپس به جامعۀ کشیشان پیوست و سرانجام به مقام پاپی رسید و مدت ۲۵ ماه در این مقام باقی ماند تا آن که در یکی از مراسم مذهبی دچار درد زایمان شد و وضع حمل کرد و هویت او آشکار شد و مردم او را سنگسار کردند.
Pope JoanJohn VIIIBlondelEclaircissement de la Question/Clarification of the questionCologne

جوین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جوین تلگرام   • هزار گفتار جوین   • سایت جوین   • ال نور جوین   • معنی جوین   • جوین سمنان   • حوادث جوین   • جوین اشک   • مفهوم جوین   • تعریف جوین   • معرفی جوین   • جوین چیست   • جوین یعنی چی   • جوین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جوین

کلمه : جوین
اشتباه تایپی : [,dk
آوا : jovin
نقش : صفت
عکس جوین : در گوگل

آیا معنی جوین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )