برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1454 100 1

جهان بینی

/jahAnbini/

معنی جهان بینی در فرهنگ فارسی عمید

جهان بینی
مجموعۀ عقاید، باورها، و تصورات یک مکتب دینی، فلسفی، یا سیاسی که دربارۀ پدیده ها، جهان، انسان و جایگاه او در جهان هستی و یا در جامعه و در تقابل با مسائل اجتماعی ارائه می دهد.

جهان بینی در دانشنامه اسلامی

جهان بینی
جهان بینی عبارتست از نگرش انسان به هستی و توجیه و تبیین آن در رابطه با انسان. و یا نوع تفکر و برداشتی که یک مکتب و دینی نسبت به جهان و هستی عرضه داشته و در واقع تکیه گاه فکری همان مکتب حساب می گردد.
یک مسلک و یک فلسفه زندگی خواه ناخواه بر نوعی اعتقاد و بینش و ارزیابی درباره هستی و بر یک نوع تفسیر و تحلیل از جهان مبتنی است، نوع برداشت و طرز تفکری که یک مکتب درباره جهان و هستی عرضه می دارد، زیر ساز و تکیه گاه فکری آن مکتب به شمار می رود این زیر ساز و تکیه گاه اصطلاحا "جهان بینی" نامیده می شود. همه دین ها و آیین ها و همه مکتب ها و فلسفه های اجتماعی متکی بر نوعی جهان بینی بوده است، هدف هایی که یک مکتب عرضه می دارد و به تعقیب آنها دعوت می کند و راه و روش هایی که تعیین می کند و باید و نبایدهایی که انشاء می کند و مسئولیت هایی که به وجود می آورد، همه به منزله نتایج لازم و ضروری جهان بینی ای است که عرضه داشته است.جهان بینی عبارتست از نگرش انسان به هستی و توجیه و تبیین آن در رابطه با انسان. به عبارت دیگر دید کلی که انسان از جهان هستی دارد و بر اساس آن به تعبیر و تفسیر آن می پردازد، جهان بینی نامیده می شود و به طور کلی برداشت کلی انسان از جهان هستی را جهان بینی او می گویند. به صورت دیگر جهان بینی یک سلسله اعتقادات و بینش های کلی هماهنگ درباره جهان و انسان و به طور کلی درباره هستی می باشد. جهان بینی در واقع قسمتی از هستی شناسی می باشد و عناصر آن عبارتند: الف: توجیه جهان هستی ب: توجیه انسان ج: رابطه انسان با هستی.
مرتضی مطهری، مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی، ص۶۴.
شاید کوتاه ترین تعریفی را که برای ایدئولوژی بتوان ارائه داد آنست که بگوئیم: ایدئولوژی نوعی خودآگاهی است. تعریف دیگر آنست که ایدئولوژی را سیستمی از ایده ها و قضاوت های روشن و صریح و عموما سازمان یافته ای بدانیم که موقعیت یک گروه، یا جامعه را توجیه و تفسیر و تشریح می نماید. این سیستم با الهام، تاثیرپذیری شدید ارزش ها، جهت یابی معین و مشخصی را برای کنش های اجتماعی آن گروه یا جامعه پیشنهاد می نماید و ارائه می دهد.بنابراین بر اساس تعریف فوق ایدئولوژی در درون فرهنگ به عنوان مجموعه ای کاملا به هم پیوسته، هماهنگ و سازمان یافته از ادراکات و ارائه کننده نظرات محسوب می ...

جهان بینی در دانشنامه ویکی پدیا

جهان بینی
جهان بینی یک جهت گیری شناختی اساسی است که می تواند شامل فلسفه طبیعی، اصول اساسی، هنجارها، ارزش ها، احساسات و اخلاقیات شود. این اصطلاح گرته برداری از واژه آلمانی (وِلت اَن شآو او نگ) [ˈvɛlt. ʔanˌʃaʊ. ʊŋ] ( بشنوید) متشکل از Welt (جهان) و Anschauung (مشاهده) است. این اصطلاح اکنون به طور گسترده در زبان انگلیسی کاربرد دارد.
باور
شبکه های بیزی
سوگیری شناختی
فرجام شناسی
مشاهده
ایدئولوژی
متافیزیک
هستی شناسی
پارادایم
فلسفه
روان شناسی زبان
علوم اجتماعی
واقعیت
دین
مدل سازی
علم گرایی
عدالت اجتماعی
حقیقت
آمایه
عکس جهان بینی
مختصات: ۳۶°۵۷′۳۴″ شمالی ۵۴°۴۳′۵۱″ شرقی / ۳۶٫۹۵۹۴۴°شمالی ۵۴٫۷۳۰۸۳°شرقی / 36.95944; 54.73083
جهان بینی، روستایی است از توابع بخش کمالان شهرستان علی آباد در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان شیرنگ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۳ نفر (۱۱۶خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جهان بینی

جهان بینی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی اصغر
بینش و شناخت انسان در باره عالم.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع جهان بینی   • جهان بینی دینی   • جهان بینی فلسفی   • جهان بینی اسلامی چیست   • جهان بینی و ایدئولوژی   • جهان بینی کنگره 60   • جهان بینی به انگلیسی   • جهان بینی علمی   • معنی جهان بینی   • مفهوم جهان بینی   • تعریف جهان بینی   • معرفی جهان بینی   • جهان بینی چیست   • جهان بینی یعنی چی   • جهان بینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جهان بینی
کلمه : جهان بینی
اشتباه تایپی : [ihk fdkd
آوا : jahAnbini
نقش : اسم
عکس جهان بینی : در گوگل

آیا معنی جهان بینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران