برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1442 100 1

جنگ های ناپلئونی

جنگ های ناپلئونی در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ های ناپلئونی
جنگ های ناپلئونی به مجموعه ای از جنگ ها گفته می شود که در دوره حکومت ناپلئون بناپارت بر فرانسه بین امپراتوری اول فرانسه و متحدانش از یک سو و نیروهای متغیر ائتلاف بین سال های ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۵ میلادی رخ داد. از حوادث مهم آن، فروپاشی امپراتوری مقدس روم به وجود آمدن کنفدراسیون راین، فتح برلین و اشغال وین می باشند.
ایتالیا: ۱۲۰٬۰۰۰ کشته یا مفقود الاثر
اسپانیا: بیشتر از ۳۰۰٬۰۰۰ کشته نظامی — بیشتر از ۵۸۶٬۰۰۰ کشته
بریتانیا: ۳۲٬۲۳۲ کشته شده در نبرد
بریتانیا ۲۷۹٬۵۷۴ کشته یا مجروح بوسیله بیماری ها، تصادفات و دیگر عوامل
قدرت فرانسه با فتح بیشتر سرزمین های اروپا به تندی گسترش می یافت، ولی در سال ۱۸۱۲ میلادی، اوضاع دگرگون شد. ناکامی فرانسه در حمله به روسیه در سال ۱۸۱۲ میلادی سبب شد که از قدرت فرانسه شدیداً کاسته شود. در ماه مه ۱۸۱۴ میلادی، سرانجام ناپلئون متحمل شکست کامل نظامی شد. این شکست منجر به تبعید ناپلئون به جزیره الب و بازگشت بوربون ها به سلطنت فرانسه شد.
انقلاب فرانسه با سقوط زندان باستیل در سال ۱۷۸۹ آغاز شد. لویی شانزدهم، در سال ۱۷۹۳ اعدام شد. در سال ۱۷۹۲ اتریش برای مقابله با انقلابیون فرانسه به این کشور حمله کرد. تا سال ۱۷۹۵ فرانسه به تدریج وارد جنگ با همه همسایگان خود شده بود و سرزمین های ساوی، بلژیک، و ساحل غربی رود راین را تصرف و به خاک خود ملحق کرده بود.
از سال ۱۷۹۵ ارتش فرانسه به فرماندهی ناپلئون بناپارت به پیروزی های پی درپی دست یافت. در ۱۷۹۵ صلح بال میان فرانسه، هلند و پروس امضا گشت و در ۱۷۹۷ معاهده کامپوفورمیو میان فرانسه و اتریش منعقد گشت.
عکس جنگ های ناپلئونی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جنگ های ناپلئونی

جنگ های ناپلئونی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنگ های ناپلئونی   • مفهوم جنگ های ناپلئونی   • تعریف جنگ های ناپلئونی   • معرفی جنگ های ناپلئونی   • جنگ های ناپلئونی چیست   • جنگ های ناپلئونی یعنی چی   • جنگ های ناپلئونی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ های ناپلئونی
کلمه : جنگ های ناپلئونی
اشتباه تایپی : [k' ihd kh~gm,kd
عکس جنگ های ناپلئونی : در گوگل

آیا معنی جنگ های ناپلئونی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران