برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1561 100 1
شبکه مترجمین ایران

جنگ های فجار

جنگ های فجار در دانشنامه اسلامی

جنگ های فجار
جنگ های فجار که به فاصله بیست سال بعد از عام الفیل، به وقوع پیوست از جنگ های معروف عرب جاهلی، به شمار می آمد. فجار، بر وزن قتال یا مقاتله بوده و از آنجا که مصدر فعال یا مفاعله بر کاری طرفینی دلالت دارد کلمه فجار به معنی مبادله فجور خواهد بود یعنی هر دو طرف درگیر در این نبرد، در کار مبادله فجور و تباهی با یکدیگر هم دست بودند.
اعراب به منظور جلوگیری از جنگ و خون ریزی، چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم را حرام می شمردند و در آن به جنگ و خون ریزی نمی پرداختند. به نقل از زمخشری در تفسیر کشاف، این حکم از بقایای دین حنیف ابراهیم (علیه السّلام) بوده است.
زمخشری، جار الله، الکشاف، ج۲، ص۲۶۹، بیروت، دارالکتب العربی، ۱۴۰۷.    
عمده جنگ های فجار، چهار جنگ را شامل می شود که در این جا، به اختصار به شرح و تفصیل آن می پردازیم:
← فجار الرجل
مورخین و سیره نویسان اهل سنت بر این عقیده اند که حضرت در برخی از این جنگ ها که در سن چهارده تا بیست سالگی عمر شریف شان روی داده، به همراه عموهایشان شرکت داشته اند.
تمیمی، معمر بن مثنی، ایام العرب قبل الاسلام، ج۱، ص۵۰۶.
...
عرب جاهلی،تمام سال را با جنگ و غارت بسر می برد،و ادامه این وضع زندگی آنان را مختل می ساخت.از این جهت،فقط در ظرف سال،در چهار ماه(رجب،ذی القعده ذی الحجه، محرم)جنگ را تحریم می کردند،تا در این مدت بازارهای تجارتی خود را باز کنند،و به کار و کسب بپردازند.ولی در طول تاریخ عرب،چهار بار این سد شکسته شد و بعضی از قبائل عرب،به جان یکدیگر افتادند،و چون این جنگها در ماههای حرام اتفاق افتاد،نام آنها را جنگ «فجار»نهادند.
جنگ­های فجار که به فاصله بیست سال بعد از عام­ الفیل، به وقوع پیوست­ از جنگ­های معروف عرب جاهلی، به شمار می­آمد به گونه­ای که عده­ای از اعراب آن را مبدأ تاریخ خود قرار دادند و شعرای جاهلی اشعار بسیاری درباره آن سروده­اند.
فجار، بر وزن قتال یا مقاتله بوده و از آنجا که مصدر فعال یا مفاعله بر کاری طرفینی دلالت دارد کلمه فجار به معنی مبادله فجور خ ...

جنگ های فجار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنگ های فجار   • مفهوم جنگ های فجار   • تعریف جنگ های فجار   • معرفی جنگ های فجار   • جنگ های فجار چیست   • جنگ های فجار یعنی چی   • جنگ های فجار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ های فجار

کلمه : جنگ های فجار
اشتباه تایپی : [k' ihd t[hv
عکس جنگ های فجار : در گوگل

آیا معنی جنگ های فجار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )