برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1597 100 1
شبکه مترجمین ایران

جنبش روشن ها

جنبش روشن ها در دانشنامه ویکی پدیا

جنبش روشن ها
جنبش روشن ها (به انگلیسی: Brights movement) یک جنبش اجتماعی، با هدف ترویج درک و اظهار عمومی جهان بینی طبیعی، و همچنین پذیرش حقوق برابر مدنی برای افراد دارای جهان بینی طبیعی است. این جنبش توسط پاول گایزرت و مینگا فوترل در سال ۲۰۰۳ آغاز شد. هدف این حرکت ایجاد حوزه اینترنتی با دنبال کردن این اصول است:
بی خدایی
کمپین بیرون
راهپیمایی خرد
انسان گرایی سکولار
جنبش روشن خود را از سایر سازمان های عضویت سنتی با تمرکز روی گسترش حوزه مشارکت کنندگان در مقوله های باریک تر متمایز می سازد؛ از جمله بی خدایان، ندانم گرایان، شک گرایان، و اعضای ادیان سنتی که جوانب فرهنگی را دنبال می کنند، بدون باور به معنای واقعی به یک آفریدگار. این افراد اهداف مدنی مشترک، احترام به قوانین برابری طلب و گفتمان سیاسی مطلع از علوم طبیعی را دنبال می کنند.
بر خلاف عضویت در سازمان های سنتی، این سازمان سخنگویی که از طرف همه صحبت کند ندارد، و افراد روشن از طرف خود صحبت می کنند، یا به صورت جمعی با پیشنهادهایی که ممکن است اعضا به آن بپیوندند. تمرکز توجه جنبش، نمایاندن بیشترین قشر کسانی که جهان بینی طبیعی دارند به جامعه است.
اسم روشن (با صفت روشن یا روشنی تفاوت دارد) به دلیل بار مثبت آن انتخاب شده است، و این گونه تعریف می شود: «فردی که جهان بینی او طبیعت گرایانه است. (بدون عناصر ماوراطبیعه یا عرفانی) دنیل دنت فیلسوف، پیشنهاد کرده است در برابر روشن ها، کسانی که به ماوراطبیعه (supernatural) باور دارند می توانند خود را سوپر بنامند. روشن در جنبش روشن ها صفت نیست و تنها برای شناساندن نام کسانی که جهان بینی طبیعی دارند به کار رفته است.
عکس جنبش روشن ها


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنبش روشن ها را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنبش روشن ها   • مفهوم جنبش روشن ها   • تعریف جنبش روشن ها   • معرفی جنبش روشن ها   • جنبش روشن ها چیست   • جنبش روشن ها یعنی چی   • جنبش روشن ها یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنبش روشن ها

کلمه : جنبش روشن ها
اشتباه تایپی : [kfa v,ak ih
عکس جنبش روشن ها : در گوگل

آیا معنی جنبش روشن ها مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )