برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1595 100 1
شبکه مترجمین ایران

جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران در دانشنامه اسلامی

جمهوری اسلامی ایران
جمهوری اسلامی ایران ، نظام سیاسی با قالب جمهوری و محتوای اسلامی برآمده از پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۵۷) به رهبری امام خمینی در ایران، که جانشین نظام سلطنتی شد. مبدع این نظام سیاسی امام خمینی بود و در جمهوری اسلامی در ایران">همه پرسی ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، با شرکت ۹۸.۲% کل واجدین شرایط رأی دادن ، که بیش از ۹۷% آنان به جمهوری اسلامی رأی دادند، رسمیت یافت . در این همه پرسی ، از مجموع ۴۳۸، ۴۲۲، ۲۰ رأی ، ۸۳۴، ۰۵۴، ۲۰ رأی ، موافق و ۶۰۴، ۳۶۷ رأی ، مخالف بود. با پایان یافتن همه پرسی ، رهبر انقلاب در ساعت ۲۴ روز ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، در پیامی این روز را روز حکومتِ اللّه خواند و رسماً استقرار جمهوری اسلامی را اعلام کرد.
متن پیشنهادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت موقت در اختیار صاحبنظران و علاقه مندان قرار گرفت (خرداد ۱۳۵۸) و در ۱۳۵۸ش مجلس خبرگان قانون اساسی برای بررسی نهایی آن ، از طریق انتخابات عمومی تشکیل شد و صورت نهایی قانون اساسی در آذر همان سال در یک همه پرسی به تصویب ملت رسید.
وجود برخی ابهامات و نارساییها و لزوم برخی تجدیدنظرها در قانون اساسی سبب شد تا در دوم اردیبهشت ۱۳۶۸، امام خمینی به درخواست مجلس ایران">نمایندگان مجلس و شورای عالی قضائی برای ارائه راهکاری به منظور تجدیدنظر در قانون اساسی ، شورایی را مأمور بازنگری در قانون اساسی کند.
جمهوری اسلامی ایران ممکن است به یکی از موارد ذیل اشاره داشته باشد:
سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مؤسسه ای آموزشی ، پژوهشی ، علمی و خدماتی است که اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و ریاست عالیه آن با رئیس جمهوری است .
اکنون این سازمان در دو ساختمان مستقل «کتابخانه ملی ایران » و «گنجینه اسناد ملی ایران » فعالیت دارد.
گردآوری، حفاظت، سازمانده ...


جمهوری اسلامی ایران در دانشنامه ویکی پدیا

جمهوری اسلامی ایران
جمهوری اسلامی ایران ممکن است موارد زیر باشد:
نام رسمی کشور ایران.
نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال حاضر بر کشور ایران حاکم است.
جمهوری اسلامی ایران ممکن است موارد زیر باشد:
نام رسمی کشور ایران.
نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال حاضر بر کشور ایران حاکم است.
پس از انقلاب ۱۳۵۷ برخی کشورها، سازمان ها و دادگاه ها جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در اقدامات تروریستی یا حمایت از گروه های تروریستی متهم یا محکوم کرده اند.
شاپور بختیار آخرین نخست وزیر دوره پهلوی در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ در منزل خود در پاریس با ضربات چاقو کشته شد. وی دو بار هدف ترور قرار گرفت و طبق اظهارات انیس نقاش، هر دو بار به دستور مقامات جمهوری اسلامی ایران و با استخدام تروریست هایی حرفه ای طرح ریزی شده بود.
شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی در ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ هنگام خروج از اقامت گاه مادرش در پاریس، به ضرب گلوله به قتل رسید.
ارتشبد غلامعلی اویسی در ۱۸ بهمن ۱۳۶۲ در پاریس به همراه برادرش غلامحسین اویسی با شلیک گلوله به سر ترور شدند.
عبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران و عبدالله قادری آذر در روز ۲۲ تیر ۱۳۶۸ (۱۳ ژوئیه ۱۹۸۹) در حالی که با نمایندگان جمهوری اسلامی دربارهٔ حل مسالمت آمیز «مسئله کردستان» و کردها بر سر میز گفت وگو نشسته بودند، کشته شدند. یکی از عاملان اصلی این ترور، محمدجعفر صحرارودی عنوان شده است. ترور رهبران کرد در سال ۱۹۸۹، یکی از جنجالی ترین ترورهای مخالفان رژیم ایران در دهه های اخیر بوده است.
فریدون فرخزاد، خواننده و شاعر در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در محل سکونتش در شهر بن بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید.
عبدالرحمان برومند رئیس هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۷۰ در مقا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جمهوری اسلامی ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمهوری اسلامی ایران   • مفهوم جمهوری اسلامی ایران   • تعریف جمهوری اسلامی ایران   • معرفی جمهوری اسلامی ایران   • جمهوری اسلامی ایران چیست   • جمهوری اسلامی ایران یعنی چی   • جمهوری اسلامی ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمهوری اسلامی ایران

کلمه : جمهوری اسلامی ایران
اشتباه تایپی : [li,vd hsghld hdvhk
عکس جمهوری اسلامی ایران : در گوگل

آیا معنی جمهوری اسلامی ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )