برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1539 100 1
شبکه مترجمین ایران

جمعه

/jom'e/

مترادف جمعه: آدینه

برابر پارسی: آدینه

معنی جمعه در لغت نامه دهخدا

جمعه. [ ج ُ ع َ / ع ِ ] (از ع ، اِ) مجموعة. جمعه از تمر؛ یک مشت از خرما. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ). || الفت. (منتهی الارب ): ادام اﷲ جمعة ما بینکما؛ ای الفة ما بینکما. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || یوم الجمعة؛ روز آدینه. (منتهی الارب ). هفتمین روز هفته ٔ مسلمانان. (فرهنگ فارسی معین ) (اقرب الموارد). ج ، جُمَع، جمعات [ ج ُ/ ج ُ م َ / ج ُ م ُ ]. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).
- مسجد جمعه ؛ مسجد جامع.
- نماز جمعه ؛ نماز مخصوص روز جمعه.نماز جمعه دو رکعت است و وقت آن از اول زوال است تاآنکه سایه ٔ شاخص مثل آن شود، و بقول بعضی از فقهاء واجب است بر هرکه بالغ و عاقل و مرد و آزاد و حاضر شرعی و غیرمبتلای بکوری و بیماری و پیری و هر چیزی باشد که نماز جمعه با آن عسر و حرج پیدا کند و شرط است یافت شدن پیش نمازی که بالغ و مرد باشد و همچنین مؤمن و عادل و قادر بر ایراد خطبه باشد و ولدالزنا و مبتلی بدیوانگی و جذام و برص نباشد و نیز اَعزابی و ختنه ناکرده نباشد، و شرط است که یافت شود چهار نفر غیرامام که بالغ و عاقل و مؤمن باشند و باید که هر یک دور نباشند زیاده از دو فرسخ و بنابر وجوب نماز جمعه کفایت نمیکند آن مگر جمع شود اموری چند که صحت نمازجمعه بدانها موقوف است : 1 - دو خطبه خوانده شود. 2 - بجماعت کرده شود. 3 - جمعه ٔ دیگر منعقد نشود که میان دو جمعه کمتر از یک فرسخ باشد. 4 - مانعی از نمازمانند تقیه و غیر آن نباشد. 5 - حاضر بودن امام یا نایب خاص لیکن چون این شرط در وجوب عینی است نه تخییری و در امثال این زمان وجوب آن تخییری است و احوط جمع نمودن میان جمعه و ظهر است و واجبست پیش داشتن دوخطبه بر نماز و اینکه امام و خطیب یکی باشد و ایستادن در حال خواندن دو خطبه و نشستن در میان دو خطبه. رجوع به مجمعالمسائل حسن شیرازی ص 249، 250 و ذخیرةالعباد فیض ص 115 شود.

معنی جمعه به فارسی

جمعه
هفتمین روزهفته، آدینه، روز آدینه
( اسم ) هفتمین روز هفت. مسلمانان آدینه . یا مسجد جمعه . مسجد جامع . یا نماز( صلاه ) جمعه. نماز مخصوص روز جمعه.
( اسم ) اول صوم سلیحین - بعنی حواریان شاکردان عیسی که دوازده تن بودند - در نصارای ملکائیه روز چهارشنبه ده روز بعد از بنطیقستی بود و روز سوم این صوم را که بروز آدینه می افتد جمعه الذهب می گویند .
( اسم ) روز مصلوب ساختن عیسی مسیح که آنرا مصادف با جمعه دانند ( ( ز آنکه عیسیت را سوی لاهوت هست در راه جمعه الصلبوت . ) ) ( حدیقه )
دهی است جزئ دهستان قشلاقات افشار بخش قیدار واقع در ۳٠ هزار گزی راه مالرو عمومی موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری است .
قصبه ایست مرکز دائره از دوائر بیستگانه بلغارستان .
دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه شهرستان درگز .
دهی است از دهستان خشک بیجار بخش خمام شهرستان رشت ٠ آب از نهر گیشه و مرده از سفیدرود و استخر ملی ٠ محصول برنج و ابریشم ٠
آخرین روز هفته

معنی جمعه در فرهنگ معین

جمعه
(جُ عِ) [ ع . جمعة ] (اِ.) هفتمین روز هفته مسلمانان .

معنی جمعه در فرهنگ فارسی عمید

جمعه
۱. هفتمین روز هفته، آدینه.
۲. شصت ودومین سورۀ قرآن کریم، مدنی، دارای ۱۱ آیه.
پیش نمازِ خوانندۀ خطبه در نمازجمعه که دیگران به او اقتدا می کنند.

جمعه در دانشنامه اسلامی

جمعه
هفتمین و آخرین روز از ایام هفته و روز آدینه. در فقه اسلام از احکام و اعمال آن در باب هایی نظیر طهارت، صلات، نکاح، اطعمه و اشربه و قضاء سخن گفته اند.
گویند جمعه را در جاهلیت یوم العروبة می گفتند و اصطلاح یوم الجمعه اسلامی است و اول بار انصاریان در مدینه بکار بردند.
بضم و سکون میم هر دو صحیح است الا آن که قراء همه بضم میم خوانده اند و قرآن را باید بدان گونه خواند که خوانده اند و اگر کلمه ای در عربی صحیح باشد بهیئتی اما قراء نخوانده باشند برای ما جائز نیست بدان وجه بخوانیم و اگر کسی در نماز سوره جمعه قرائت کند و آن را الجمعة بخواند به سکون میم نمازش باطل است.
در سوره جمعه آمده است :
یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَوةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْاْ إِلیَ ذِکْرِ اللَّهِ وَ ذَرُواْ الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیرٌْ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ
فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَوةُ فَانتَشِرُواْ فیِ الْأَرْضِ وَ ابْتَغُواْ مِن فَضْلِ اللَّهِ وَ اذْکُرُواْ اللَّهَ کَثِیرًا لَّعَلَّکمُ ْ تُفْلِحُونَ(سوره جمعه/آیات 9و10)
ای کسانی که ایمان آورده اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود.
جمعه
معنی جُمُعَةِ: روز جمعه - آخرین روز هفته
معنی جَمْعَهُ: گرد آوردنش
تکرار در قرآن: ۱(بار)
به عقیده راغب روز جمعه را به جهت اجتماع مردم برای نماز، جمعه گفته‏اند. علی هذا لازم می‏آید که پیش از اسلام این نام و این استعمال وجود نداشته باشد. در مجمع البیان هست: آنرا جمعه گویند که خدا در آن از خلقت اشیاء فارغ شد و مخلوقات جوع آمدند. و گویند علّت آن تسمیه تشکیل جماعت در آن روز است و گویند به آن عروبه می‏گفتند کعب بی لّوی اوّلین کس بود که آن را جمعه خواند . و گویند پیش از هجرت که اهل که اهل مدینه ایمان آورده بودند گفتند: یهود و نصاری را روزی است (شنبهو یکشنبه) که در آن هر هفت روز یکبار جمع می‏شود، سبت مال یهود و یوم الاحد مال نصاری است شماهم روز عروبه راقرار دهید لذا آن را جمعه نامیدند و جمع شدند (به اخت ...


جمعه در دانشنامه ویکی پدیا

جمعه
جمعه در چهار مورد به کار می رود:
جمعه (آدینه)، آخرین روز هفته در گاه شماری جلالی
جمعه (نام)، نام اشخاص در کشور افغانستان
جمعه (ترانه)، ترانهٔ شهیار قنبری با صدای فرهاد مهراد
جمعه (سوره)، سوره ای از قرآن
جمعه یک روستا در ایران است که در دهستان پیان واقع شده است. جمعه ۲۹ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران
«جمعه» نام ترانه ای از فرهاد مهراد با شعر شهیار قنبری و آهنگسازی اسفندیار منفردزاده است.
ترانه شناسی فرهاد مهراد
ترانه شناسی شهیار قنبری
چند ماه بعد از قیام سیاهکل، اسفندیار منفردزاده تصمیم گرفت آهنگی متأثر از آن بسازد. او از شهیار قنبری خواست تا ترانه ای دربارهٔ دلگیری غروب جمعه بنویسد. او هم چنین از فرهاد خواست تا این ترانه را بخواند. این ترانه ابتدا تهیه کننده ای پیدا نمی کرد ولی خیلی زود به یکی از پرفروش ترین صفحه های موسیقی ایران تبدیل شد.
ترانهٔ جمعه به برخی از وقایع مهم و تلخ تاریخ معاصر ایران که در روز جمعه رخ داده اند، پیوند داده شده و به صورت ترانه ای مهم و اثرگذار در تاریخ مبارزات مردمی ـ سیاسی معاصر ایران درآمده است. واقعه ای که در جمعه ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۵۷ در میدان ژاله تهران رخ داد و به «جمعه سیاه» مشهور شد با این ترانه ارتباط داده شده است اما در عین حال بین این ترانه و رویداد سیاهکل نیز ارتباط هایی وجود دارد. حال آنکه رخداد سیاهکل در روز دوشنبه اتفاق افتاده است.
اولین آهنگ فرهاد مرد تنها بود که مورد توجه عده ای از علاقه مندان موسیقی قرار گرفت اما موجب شهرت زیاد فرهاد نشد. چند ماه بعد در پی حمله چند چریک به پاسگاه ژاندارمری در سیاهکل و علنی شدن مبارزه با رژیم پهلوی (قیام سیاهکل)، اسفندیار منفردزاده در پی این حادثه تصمیم گرفت آهنگی بسازد. او از شهیار قنبری خوا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جمعه در دانشنامه آزاد پارسی

(به فارسی: آدینه) روز هفتم و پایانی هفته. از ریشۀ «جمع» به معنای گردآوردن. روز جمعه، ظاهراً در مقابل روز شنبه (یوم سبت) یهود، به عنوان روز عبادت و تجمع مسلمانان در همان اوایل هجرت قرار داده شد. بسیاری از اتفاقات مهم در این روز رخ داده است که از آن جمله اند: ولادت پیامبر اکرم (ص) و واقعۀ غدیر خم. به نقل از کلینی ثواب کارهای نیک و عبادت در روز جمعه دو برابر روزهای دیگر است. از مهم ترین آداب روز جمعه، نماز جمعه، غسل جمعه، توبه، پاکیزگی و نظافت و به کاربردن عطر و بوی خوش، زیارت اهل قبور، به جاآوردن نمازهای مستحب و خواندن دعاهای خاص این روز مانند دعای کمیل، ندبه، توسل و سمات و فرج، صلوات فرستادن و تلاوت قرآن است. شب جمعه را نیز هم شأن روز جمعه دانسته اند. درخصوص احکام و آداب روز جمعه آثار بسیاری نوشته شده، که از آن جمله است: خصائص یوم الجمعه از شهید ثانی، نوراللُمْعَة فی خصائص الجمعه از سیوطی.

نقل قول های جمعه

جمعه روزِ پس از پنجشنبه و پیش از شنبه است.
• «چون برای نماز جمعه ندا درداده شد به سوی ذکر خدا بشتابید و داد و ستد را واگذارید...»

جمعه در جدول کلمات

جمعه
ادینه
برنامه پربیننده صبح های جمعه شبکه استانی اصفهان
زنده رود
قصه گوی ظهرهای جمعه رادیو که با چند وقت پیش به «رضا رهگذر» شهرت داشت
محمدرضا سرشار
از آداب نماز جمعه این است که این سوره در رکعت دوم خوانده شود تا نمازگزاران توطئه منافقان را دریاد داشته باشند
منافقون

معنی جمعه به انگلیسی

friday (اسم)
جمعه ، ادینه

معنی کلمه جمعه به عربی

جمعه
جمعة

جمعه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نیک ایرانی
برابر پارسی: آدینه، ناهید روز
این روز در فرهنگ های باستانی به گوی آسمانی ناهید (زهره یا ونوس) پیوند داده شده و در نام لاتین Dies Veneris روز ونوس هم بر جای مانده است.
نادر
جمعه در گویش مردم خسروشاه آذربایجان، " جومَه" . در مناطق ترک نشین، " جوما" نیز گفته می شود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جمعه شعر   • معنی جمعه   • جمعه دلگیر   • اعمال جمعه   • جمعه امام زمان   • جمعه دلتنگی   • جمعه صبح   • جمعه سوره   • مفهوم جمعه   • تعریف جمعه   • معرفی جمعه   • جمعه چیست   • جمعه یعنی چی   • جمعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمعه

کلمه : جمعه
اشتباه تایپی : [lui
آوا : jom'e
نقش : اسم
عکس جمعه : در گوگل

آیا معنی جمعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )