جلباب


مترادف جلباب: پوشه، حائل، حاجز، سجاف، غشا، قشر، پوشش، حجاب، ستر، پیراهن، جامه

لغت نامه دهخدا

جلباب. [ ج ِ ] ( ع مص ) جلباب پوشیدن. ( از اقرب الموارد ) رجوع به جلببة شود.

جلباب. [ ج ِ ]( ع اِ ) پیراهن و چادر زنان. || معجر یا چادری که زنان لباس خود را از بالا بپوشند. ( از اقرب الموارد ) ( منتهی الارب ). || دانه خلر. ( منتهی الارب ). ج ، جلابیب. ( اقرب الموارد ) ( منتهی الارب ).

جلباب. [ ج ِ ل ِب ْ با ] ( ع اِ ) جِلباب.( اقرب الموارد ) ( منتهی الارب ). رجوع به جلباب شود.

فرهنگ فارسی

( اسم ) ۱- چادر زنان . ۲- جام. فراخ پیراهن گشاد. جمع : جلابیب .
جلباب پوشیدن

فرهنگ معین

(جَ ) (اِ. ) ۱ - جامه گشاد. ۲ - چادر زنان .

فرهنگ عمید

۱. جامۀ فراخ، پیراهن گشاد.
۲. چادر زنان.

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] جلباب به نوعی پوشش می گویند.
قرآن کریم در آیات مربوط به پوشش و ستر بانوان از جلباب نام برده و در کلمات فقها به تبع به کار رفته است.
جلباب درلغت
کلمات لغویان در معنای جلباب مختلف است. بعضی آن را به چادر و مانند آن، که از سر تا پا را می پوشاند تعریف کرده اند.بعضی دیگر آن را به پوشش بزرگ تر و بلندتر از روسری و کوتاه تر از چادر که سر و گردن و سینه و مقداری پایین تر از آن را می پوشاند و بعضی نیز به همان روسری (خِمار) تعریف کرده اند.

پیشنهاد کاربران

واجامه
وا پیشوند گشاد برای جامه میتواند برای جلباب به چم جامه گشاد درخور باشد
با سلام در جواب آقای پارسا عرض می کنم. قرآن در آیه۳۱ نور میفرماید، اطراف روسری ها تون رو بندازید جلو. پس یک چیزی او بالا روی سر هست و مو پوشیده است. وقتی میگوید بندازید جلو، یعنی اعراب در قدیم روسری هاشون رو پشت سر گره میزدند، و با عقل جور در نمیاد که چادر سرشان بوده و پشت سر انداخته اند.
...
[مشاهده متن کامل]

ایه ۶۰ هم که مربوط به افراد مسن هست، منظورشون لباس رو هست، نه اینکه برهنه بشن. چرا ترجمه رو تغییر میدن. اخر آیه هم گفته اگر این کار رو نکنند بهتره.
ایه ۵۹ سوره ی احزاب هم منظور از جلالیب لباس کشاد ، یا مانتو هست که مثل تمام لغات میتونه هر کسی یک معنی رو استفاده کنه، اصل مطلب حجابی هست که بدن نما نباشه و اگر شما مو رو زینت زن میدونید که حتما هست، پوشیده باشه.
در مورد آبه

لغت شناسان گفته اند که " جلباب " از ریشه ی " ج ل ب " است . پس این واژه باید معنایی نزدیک به " جلب کردن " و " جلب توجّه نمودن " داشته باشد . بنابراین می توان گفت که " جلباب " آن پوششی است که توجّهات را به سوی خود جلب می کند تا نگاه مرد نامحرم به اعضای بدن زن جلب نشود . " . زنی که پوشش گشاد بر تن دارد و سرش بی پوشش است ، مطمئنا آن پوشش گشاد ، جلب کننده ی توجهات نامحرم نمی تواند باشد . بهترین گزینه چادر سیاه مرسوم است که سراسر بدن را در خود می گیرد و نگاه نامحرم جلب چیزی جز چادر نمی شود .
...
[مشاهده متن کامل]

آنچه که مسلّم است ، زنان در برابر زیبایی و جذابّیتی که دارند و نعمتی است از سوی خداوند ، مسئولیتی نیز بر عهده دارند و در قانون دین ، چنین مسئولیت هایی برای هر مخلوقی بر اساس نعمتی که به او داده می شود ، وجود دارد ، چه مرد ، چه زن ، چه انسان ، چه فرشته ، . . . . اگر زنان می خواهند پوششی همچون مردان داشته باشند ، عادلانه و منطقی این است که از خالق خود بخواهند که نعمت جذّابیت را از ایشان بگیرد و نمایی همچون مردان به ایشان بدهد . آیا زنان موافقند که این نعمت جذّابیت را در برابر راحتی در پوشش واگذار کنند . این اتمام حجّت با خالق ، مسئولیت حجاب را از ایشان برمی دارد .
درباره ی پوشش زنان باید بپذیریم که قرآن سختگیری لازم را دارد و نمی شود با تفسیرهای نوآورانه ، واقعیت را وارونه نمود . در آیه ی ۳۱ سوره ی نور دقّت کنید که حتّی زنان را نهی کرده از اینکه پاهایشان را به گونه ای بر زمین بزنند که داشتن زینت پنهانشان را نامحرم بداند . در تفسیرها این زینت را خلخال هایی دانسته اند که زنان عرب در پاهایشان می کردند .

اول ازاین جلباب اسم ذات است یا معنی ؟وجلباب معنی پیراهن گشاد میدهد مثل روسری بزرگی که مثل کیمونو ژاپنی ها ازبالا تا پایین را پوشش می داده و بعدها چون از آن که یک چارقد بزرگ بوده روی سرهم انداختند وبا تغییراتی
...
[مشاهده متن کامل]
به چادر امروزی بدل شد ( وزرای همین درلغتنامه ها به معنی چادرهم آمد ) پس دراصل معنی پیراهنی گشاد میدهد و پیراهن ارتباطی با سرندارد و پیراهن با گردن سینه وبدن ارتباط پیدا میکند ونمی شود موارد استفاده های بعدی ازجلباب بعد ازنزول آیه قرآن به تفسیرآیه اضافه نمود چون تفسیربه زمان و مکان هم دلالت دارد کمی دقت کنید قرار هم نیست ماتفسیردلخواه وموردعلاقه وعملمان رابه قرآن نسبت داده یا به زور ازآن استخراج کنیم

از خودتون تا حال فکر کردید چرا سیستم موبایل را به روز می کنند؟
جلباب به معنی لباس گشاد هم هست
در هیچ کجای قرآن هم حرف از موی سر نزده
و تنها چیزی که قرآن گفته بپوشانید نقاط خصوصی بدن هست مثل سینه ها و . . . ( خمر در لغت یعنی پوشش )
همچنین کلمه زینت که در قرآن اومده منظور اندام نیست
...
[مشاهده متن کامل]

چون توی همون سوره نور چند تا آیه بعدش میاد میگه: به زنان از کار افتاده که امیدی به ازدواج ندارند بگو: اگر لباس نداشته باشند و برهنه باشند گناهی بر آنها نیست، ولی زینت خود را آشکار نکنند. . .

هر کی نخواهد چیزی را بپذیرد هزار تا بهانه می آورد. در خانه اگر کس است یک حرف بس است. اون بزرگوارانی که برای نپوشیدن چادر به معنای جلباب گیر دادن و فرهنگ لغت دهخدا و عمید و معین رو اشتباه می دونن، خودشون رو اذیت می کنند. تو که آخرش هم کار خودتو می کنی، خوب چادر نپوش!
با سلام؛کلاً، حکم قرآن برای بهتر زیستن"هست، نه اینکه؛خودمون رو به زور در یک چهارچوب قرار دادن!گذشته از معنی کلمه جلباب"که، به کلمات گوناگون معنی کردن:روپوش - چادر - پیراهن گشاد و غیره. . قرآن؛تفسیر نمیخواهد،
...
[مشاهده متن کامل]
بلکه دقت میخواهد و اگر کمی دقت کنیم؛مفهوم آیه و معانی مختلف"یک موضوع رو بیان میفرماین:پوششی که؛مو و برجستگیهای بدن ( گلو - سینه - باسن - ساق و ران ) را بپوشاند و مانع، نمایان شدن برجستگیهای بدن خانمها شود؛همان "جلباب"هست. ارادتمند شما🙏🙏🙏

پوششی برای بانوان محترم جهت مجزا و دور شدن و شناخته شدن از کنیزان و زنان فاحشه برای حفظ امنیتشان و جلوگیری از اذیت جنسی.
هرگز به معنی چادر مشکی امروزی نیست.
چادر مشکی بازمانده ای از فرهنگ غلط اعراب قبل از اسلام است که زن را مایه ی ننگ می دانستند و او را در پارچه سیاه مخفی می کردند.
...
[مشاهده متن کامل]

رنگ سیاه در اسلام مکروه است پس چادر مشکی هم مکروه است و حجاب مناسب نیست.
جلباب حجابیست زیبا و برازنده زن مومن که نمود زیبایی خداست ولی زیباییش را با جلباب از نامحرم پوشانده است.

هر چه هست کلمه ای باستانی است و دیگر کاربردی ندارد و مردم روزگار ما ، خود را از قید این نوع پوشش ها رها کرده اند
هو
حجاب در صدر اسلام.
بنام خدا
باسلام،
حجاب مصونیت هست نه محدودیت. شهید مطهری اعلی الله مقامه.
این واژه در صدر اسلام به چادر مشگی امروزین گفته میشد که معلوم نیست به چه شکلی بوده ولی تمامی اعضای بدن زنان را بعلت گشاد بودن میپوشاند و جالب اینجاست که در زبان اذری امروزی به چادر مشگی چلشاب یا چرشاب گفته میشود و به ضرس قاطع همان واژه جلباب هست که در طول قرون متمادی به لغات اذری فوق تبدیل شده است. با تشکر.
...
[مشاهده متن کامل]

چادر بلند
پیراهن و جامه گشاد
مشاهده ادامه پیشنهادها (١٠ از ١٤)

بپرس