برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1641 100 1
شبکه مترجمین ایران

جزوه

/jozve/

مترادف جزوه: دفترچه، رساله، کتابچه

برابر پارسی: دفترچه، نوشته

معنی جزوه در لغت نامه دهخدا

جزوه. [ ج ُزْ وَ / وِ ] (از ع ، اِ) واحد جزو. یک جزو از چندین جزو . || کتابچه. دفترچه. (ناظم الاطباء). بمعنی دفتر بر وزن غرفه و جمع آن جزوات بر وزن غرفات و در لغت موجود نیست. (نشریه ٔ دانشکده ٔ ادبیات تبریز سال اول شماره ٔ 3). در تداول عامه بمعنی دفترچه و کتابچه و رساله استعمال شده و در کتب لغت عربی دیده نشد.

معنی جزوه به فارسی

جزوه
یک دسته کاغذنوشته یاچاپ شده، قسمتی ازکتاب
( اسم ) ۱- دسته ای از کاغذ نوشته یک دست. مخلوط . ۲- بخشی از کتاب . ۳- کتابچه دفترچه . جمع : جزوات .
( اسم ) جلدی مقواییچند پوشه را در آن جا دهند کارتن .
[ گویش مازنی ] /jezve kaarden/ در تنگنا قرار دادن – به تنگ آوردن کسی
کشنده جزوی آنکه جزوه را بیرون آورد .

معنی جزوه در فرهنگ معین

جزوه
(جُ وِ) [ ع . جزوة ] (اِ.) ۱ - دسته ای از کاغذ چاپ شده یا با دست نوشته شده . ۲ - بخشی از کتاب . ۳ - دفترچه .

معنی جزوه در فرهنگ فارسی عمید

جزوه
۱. یک دسته کاغذ نوشته شده یا چاپ شده.
۲. کتابچه.
۳. دفترچه.
وسیله ای که پوشه ها و دفاتر مربوط به یک موضوع را در آن می گذاشتند.

جزوه در دانشنامه ویکی پدیا

جزوه
جزوه یا رساله چاپی یک کتاب صحافی نشده (یعنی بدون پوشش سخت یا اتصال) است. جزوه ممکن است از یک ورق کاغذی تشکیل شود که در دو طرف چاپ شده و از وسط یا یک سوم یا یک چهارم تا خورده باشد.
روزنامه نگاری طولانی مدت
تراکت
"استاندارد بین المللی آمار مربوط به تولید کتاب و نشریات" یونسکو یک جزوه را به عنوان "نشریه چاپی غیرادواری با حداقل ۵ و حداکثر ۴۸ صفحه، بدون صفحات پوشش، منتشر شده در یک کشور خاص و در دسترس عموم" تعریف کرده است و کتاب را به عنوان "یک اثر چاپی غیر ادواری با حداقل ۴۹ صفحه، بدون صفحه های پوشش " توصیف کرده است. با این حال، تعاریف یونسکو تنها به منظور هدف خاص برای تدوین آمار تولید کتاب آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
جزوه در انگلیسی معادل pamphlet است که این کلمه برای یک اثر کوچک (اثر جزئی opuscule) که مستقلاً و بدون پوشش منتشر شود در حدود سال ۱۳۸۷ میلادی به کار رفت.
جزوه ها می توانند از اطلاعات مربوط به لوازم آشپزخانه تا اطلاعات پزشکی و رساله های مذهبی را شامل شوند. جزوه ها در بازاریابی بسیار مهم هستند زیرا ارزان هستند و می توانند به راحتی بین مشتریان توزیع شوند. جزوات همچنین از ابزارهای مهم به عنوان موضع نامه سیاسی اعتراض در مبارزات سیاسی بوده اند.
عکس جزوه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جزوه در دانشنامه آزاد پارسی

جُزوه (pamphlet)
نوشتۀ جلدنشدۀ مختصری که برای انتشار اطلاعات یا نظریات استفاده می شود. جزوه در اروپای قرن ۱۶ از ابزارهای اصلی ایجاد بحث دربارۀ موضوع های مختلف سیاسی، مذهبی و فرهنگی بود و تا پیدایش رسانه های گروهی، روش کارآور برای ارتباطات گسترده باقی ماند. نخستین عصر مهم جزوه نویسی با جنبش دین پیرایی پروتستان۱ آغاز شد. در این عصر اختراع جدید ماشین چاپ به اصلاح طلبان مذهبی نظیر مارتین لوتر۲ کمک کرد تا اندیشه های خود را در جزوه هایی به زبان بومی ساده و پُرکِشش برای همه بنویسد. چنین جزوه هایی اغلب در شرایط بحث انگیز مطرح می شدند. جزوه نویسی در قرن های ۱۷ و ۱۸ به اوج شکوفایی رسید؛ در جنگ داخلی انگلیس و انقلاب های امریکا و فرانسه به منزلۀ ابزار تحریک سیاسی به کار گرفته شد، و از جنبۀ مسالمت آمیزتر درپی گسترش اندیشه های عصر روشنگری۳ بود. در عصر جدید، از جزوه جهت تبلیغ محصولات و خدمات، یا مثلاً دادن توصیه هایی دربارۀ موضوع های بهداشتی و ایمنی استفاده می شود. نخستین جزوه ها در بریتانیا، همانند قارۀ اروپا، دربارۀ مسائل دینی و مشروطیت بود، که جزوۀ نخستین صدای شیپور در برابر موج هولناک زنان۴ (۱۵۵۸)، از جان ناکس۵ اسکاتلندی عضو کلیسای پرسبیتری۶ از آن جمله است. مجادلات مارپرلیت۷ در ۱۵۸۹ به جزوه نگاری رونق بیشتری بخشید. در این سال، مؤلفانی گمنام با نام مشترک مارتین مارپریلیت۸ یک سری جزوه های طنزآمیز در دفاع از باورهای پرسبیتری انتشار دادند. در همین زمان، جزوه های اجتماعی رابرت گرین۹، نمایش نامه نویسی که دنیای تبهکاران لندنِ عصر الیزابت و مجادلات مختلف جادوگری به ویژه محاکمات لنکشر۱۰ در ۱۶۱۲ را افشا کرد، انگیزۀ بیشتری برای جزوه نگاری فراهم آورد. جزوه های سیاسی و خبرنامه های منشأ روزنامه های امروزی نیز نخستین بار در قرن ۱۷ در انگلستان انتشار یافتند و در خلال جنگ داخلی، زمانی که پیوریتن های پیش گام مانند جان میلتون۱۱ در جزوه ها برای بیان دیدگاه هایشان استفاده کردند، به سرعت بر شمار جزوه ها افزوده شد. در اوایل قرن ۱۸، قرنی که ساموئل جانسون۱۲ آن را «عصر جزوه» خوانده است، نویسندگانی چون جوزف اَدیسون۱۳، ریچارد استیل۱۴ و جاناتان سویفت۱۵ جزوه های متعددی منتشر کردند. مدتی بعد در همین قرن، انقلاب فرانسه موضوع بحث خشمگینانۀ روشنفکران انگلستان بود، و تأمّلاتی در باب انقلاب ...

جزوه در جدول کلمات

جزوه
رساله
جزوه دان
کلاسور

معنی جزوه به انگلیسی

booklet (اسم)
رساله ، کتابچه ، جزوه ، دفترچه ، کتاب کوچک
pamphlet (اسم)
جزوه ، رساله چاپی
leaflet (اسم)
رساله ، جزوه ، کاسبرگ ، ورقه ، نشریه ، بروشور ، برگچه
brochure (اسم)
رساله ، جزوه
fascicle (اسم)
دسته ، جزوه ، کراسه ، دسته یا مجموعه کوچک الیاف

معنی کلمه جزوه به عربی

جزوه
دليل , کتيب
کتاب الجيب

جزوه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسنا
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
تینو tinu (کردی: تینووسوکه)
پیتار (کردی: وتار)
شهریار آریابد
در پارسی " ورشیم " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
Figure
Handout
امین
handout چیز دیگست جزوه نمیشه
Navid
تعریف دیکشنری کمبریج از لغت جزوه دست نویس (handout):

:A document given to students or reporters that contains information about a particular subject
.On page two of your handout you will find a list of the books that I have referred to during the lecture

ترجمه:
سندی که به دانشجویان یا خبرنگاران داده میشود که حاوی اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص است.
مثال: در صفحه 2 جزوه، لیستی از کتاب هایی که در حین تدریس به آنها رجوع کرده ام را خواهید دید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جزوه در جدول   • جزوه ارشد   • جزوه دانشگاهی   • جزوه قهوه   • معنی جزوه   • جزوه به انگلیسی   • جزوه درسی   • جزوه دات کام   • مفهوم جزوه   • تعریف جزوه   • معرفی جزوه   • جزوه چیست   • جزوه یعنی چی   • جزوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جزوه

کلمه : جزوه
اشتباه تایپی : [c,i
آوا : jozve
نقش : اسم
عکس جزوه : در گوگل

آیا معنی جزوه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )