برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1401 100 1

جراحی

/jarrAhi/

برابر پارسی: کاردپزشکی، کَرِنت

معنی جراحی در لغت نامه دهخدا

جراحی. [ ج َرْ را ] (حامص ) دستکاری. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). اعمال حدید عمل. عمل حدیدی پیوندی. (فرهنگ رازی ). و رجوع به جراحة شود. جراحی از ابتدا تا کنون : به احتمال اقرب به یقین جراحی قبل از پزشکی به وجود آمده و بحث آن به ازمنه ٔ بسیار دور میکشد. بر جمجمه های انسانهای ماقبل تاریخ آثاری از سوراخ کردن استخوان با مته دیده میشود و در نواحی تب ولوگسور و داندرا قطعاتی از استخوانهای آدمی به دست آمده که ظاهر آنها حکم می کند این قطعات با آلات تقریبا شبیه به آلات کنونی قطع شده اند. همر ازپانسمان زخمها صحبت کرده و کتب بقراط بهترین گواه در این زمینه است ، در آنهااز بادکشی ، فصادی ، بیرون آوردن پلیپ از بینی ، حجامت و غیره مباحث گوناگونی می بینیم که در آنها عمل با آهن و آتش انجام می گیرد و مضافاً بارها از مکانیسم و معالجه شکستگی و بکار بردن باند برای بستن زخمها و اصلاح بدن بحثها شده است. در مکتب اسکندریه ، جراحی همگام تشریح پیش رفت و در رم نیز کارهای آرخاگاتوس و سلس و تسالوس و جالینوس حائز اهمیت بسیار است و بنزد عربان جراحی ابوالقاسم جراح قابل ذکر می باشد ولی در نزد اعراب جز به سنن یونانی بکارهای تازه ای برنمی خوریم. در قرون وسطی علم جراحی در کشورهای مسیحی چون سایر علوم در نزد روحانیان بود ولی طبق این ضرب المثل قدیمی که کلیسا ترس از خون داشت عمل جراحی مثل مسلمین فرعی بود و جز سلمانیها کسان دیگر بجراحی نمی پرداختند و فقط آنان بودند که با اعمال کوچک خود احتیاجات مردمان را برمی آوردند. در قرن یازدهم میلادی ، دانشگاههای غربی شروع به گسترش کردند و در این دوره مکتب سالرن برای نخستین بار لقب دکتر و استاد به دانشوران در این زمینه داد و نماینده ٔ درخشان جراحی این مکتب گیوم سالیستی بود. در فرانسه جراح معروف پیتار است که طبیب سن لوئی و فیلیپ لوبل بود از طریق یکی از شاگردان سالیستی بنام لانفرانک ایتالیایی کمک می شد و بر اثر مساعی او کالج جراحی فرانسه تأسیس گشت.در قرن چهاردهم مسیحی به جراح فرانسوی بنام گی دوشولیاک برمیخوریم که کارهای او بسیار عالمانه و روش مند بود. در دوره ٔ رنسانس سه پزشک درخشان بنام وسال و امبروازپاره و ورتزیوس بچشم میخورد که بشکرانه ٔ زحمات آمبروازپاره و خلف ...

معنی جراحی به فارسی

جراحی
رودیست که از مرتفعات شرقی خوزستان سر چشمه میگیرد و مرکب از دو شعبه است شعبه شمالی و شعبه شرقی. این دو شعبه در کلات شیخ با هم متصل شده باسم جراحی نامیده میشود و به باتلاقهای دورق یا فلاحیه میریزد .
( اسم ) ۱- رشته ای از علم پزشکی که با قطع و برداشتن انساج و اعضای ناسالم و معیوب بمنظور بهبود حال مریض سر و کار دارد. ۲- شغل جراح عمل جراح . یا جراحی پلاستیک . رشته ای از جراحی که بمنظور ترمیم اعضای از دست رفته یا زیباتر ساختن اعضای موجود انجام میشود جراحی ترمیمی .
محمد ابن عبدالجبار مکنی به ابوبکر از روات ثقه و صدوق بود او از پدر خویش استماع حدیث کرد و ابوالحسن محمد بن محمد کراعی از وی روایت کند وی بسال چهار صد و بیست و اندی در گذشت .
[orthognathic surgery] [ارتاپزشکی] عمل جراحی برای تغییر رابطۀ قوس های دندانی بالا و پایین و استخوان های پشتیبان
شعبه جدیدی است از دانش جراحی که در خلال دو جنگ جهانی اخیر پیشرفتهای بزرگی کرده است . جراح با روشهای خاصی می تواند بافتهای نا زیبا و بر آمده و نا مناسب را اصلاح کند و در زیبا کردن آنها جهد فراوان مبذول دارد .
[oral and maxillofacial surgery, OMFS] [پزشکی-دندان پزشکی] شاخه ای از دندان پزشکی که به تشخیص و جراحی و درمان های جانبی بیماری ها و صدمات و نقص های ساختارهای فک و صورت و دهان و دندان می پردازد متـ . جراحی فک و صورت maxillofacial surgery
[maxillofacial surgery] [پزشکی-دندان پزشکی] ← جراحی دهان و فک و صورت
[surgical prosthesis] [پیوند] برسازه ای که برای بهبود فرایند جراحی در حین عمل در محل نصب می شود
...

معنی جراحی در فرهنگ معین

جراحی
(جَ رّ) [ ع - فا. ] (حامص .) (اِ.) رشته ای از علم پزشکی که با قطع و برداشتن یا ترمیم اعضای ناسالم و معیوب به منظور بهبود حال بیمار سر و کار دارد.

معنی جراحی در فرهنگ فارسی عمید

جراحی
۱. شغل و عمل جراح.
۲. شاخه ای از پزشکی که عبارت است از بریدن و شکافتن قسمت های مختلف بدن، برداشتن یا ترمیم بافت های مریض و معیوب، و پیوند و بخیۀ جراحات.
* جراحی پلاستیک: (پزشکی)
۱. نوعی جراحی سطحی که برای زیبایی چهره و سایر اندام انسان صورت می گیرد و جراح بافت های برآمده و نازیبا را با عمل جراحی ترمیم و معالجه می کند.
۲. انتقال نسج سالم برای ترمیم نسج آسیب دیده.

جراحی در دانشنامه اسلامی

جراحی
یکی از شاخه های علم پزشکی جراحی می باشد و از آن در بخش مسائل مستحدثه سخن گفته اند.
جراحی عبارت است از هر گونه عملی در جهت تشخیص یا درمان بیماریها، آسیبها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط باشد.
عمل جراحی روی بیمار به منظور مداوا کردن وی یا پیشگیری از بیماری به وسیله پزشک حاذق، در فرض لازم بودن چنین کاری جایز،
بلکه در صورت توقف زندگی و سلامت بیمار بر آن واجب است.


جراحی پلاستیک شاخه ای از جراحی در پزشکی می باشد که عنوان یاد شده از عناوین جدید است که در بعضی کتب فقهی معاصران و در پاسخ استفتائات از احکام آن سخن گفته اند.
جراحی پلاستیک عبارت است از عمل بازسازی، اصلاح و بهبود شکل ظاهری عضوی، مانند بینی و فک.
احکام مرتبط با جراحی پلاستیک
انجام دادن جراحی پلاستیک، جایز است؛ هرچند برخی در جواز آن در صورتی که صرفاً برای زیبایی و تغییر چهره اصلی- و نه برطرف کردن نقص و زشتی عارضی همچون سوختگی- انجام گیرد، اشکال کرده اند. جراحی پلاستیک مداوای مرض محسوب نمی شود؛ بنابر این، چنانچه همراه لمس یا نظر به نامحرم باشد، جایز نیست. مگر در مورد سوختگی و مانند آن، که اضطرار به لمس و نظر باشد.

جراحی در دانشنامه ویکی پدیا

جراحی
جرّاحی یکی از شیوه های درمانی در پزشکی و دندانپزشکی و دامپزشکی است. البته به دانش و تکنیک های این شیوه نیز جرّاحی گفته می شود. در این روش معمولاً از برش برای برداشتن بخشی از بدن (مانند کیسه صفرا، لوزه یا آپاندیس) یا بافت عفونی یا سرطانی یا کارگذاشتن وسیله ای (مانند پروتز یا دریچه مصنوعی) یا دستکاری و اصلاح نقصی (مانند دوختن آنوریسم یا باز کردن رگ) استفاده می شود. جرّاح به فرد متبحر در جرّاحی گفته می شود. در زبان پارسی باستان به آن "کاردپزشکی" و "زخمگری" گفته می شود.
لغتنامه دهخدا
جراحی عبارت است از هر گونه عملی در جهت تشخیص یا درمان بیماری ها، آسیب ها و ناهنجاری ها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط باشد. عمل جراحی روی بیمار به منظور مداوا کردن وی یا پیشگیری از بیماری به وسیله پزشک حاذق، در فرض لازم بودن چنین کاری جایز، بلکه در صورت توقف زندگی و سلامت بیمار بر آن واجب است.
به احتمال زیاد جراحی هم زمان با پزشکی به وجود آمده است. بر جمجمه های انسانهای ماقبل تاریخ آثاری از سوراخ کردن استخوان با مته دیده می شود و در برخی نواحی قطعاتی از استخوان های آدمی به دست آمده که ظاهر آن ها حکم می کند این قطعات با آلات تقریباً شبیه به آلات کنونی قطع شده اند. همر از پانسمان زخم ها صحبت کرده است. در کتب بقراط از بادکشی، فصادی، بیرون آوردن پولیپ از بینی، حجامت و غیره مباحث گوناگونی می بینیم که در آن ها عمل با آهن و آتش انجام می گیرد و نیز از مکانیسم و معالجه شکستگی و به کار بردن باند برای بستن زخم ها و اصلاح بدن بحثها شده است. در مکتب اسکندریه، جراحی همگام تشریح پیش رفت و در رم نیز کارهای حائز اهمیت مانند جالینوس بسیار است و بنزد عربان جراحی ابوالقاسم جراح قابل ذکر می باشد ولی در نزد اعراب جز به سنن یونانی به کارهای تازه ای برنمی خوریم. در قرون وسطی علم جراحی در کشورهای مسیحی چون سایر علوم در نزد روحانیان بود ولی عمل جراحی شیوه فرعی برای درمان بود و جز سلمانیها کسان دیگر بجراحی نمی پرداختند. در قرن یازدهم میلادی، دانشگاه های غربی شروع به گسترش کردند و در این دوره مکتب سالرن برای نخستین بار لقب دکتر و استاد به دانشوران در این زمینه داد. در فرانسه جراحان معروف کالج جراحی فرانسه را تأسیس نمودند. در قرن چهاردهم به جراح فرانسوی به نام گی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جراحی در دانشنامه آزاد پارسی

جرّاحی (surgery)
جرّاحی
جرّاحی
جرّاحی
شاخه ای از پزشکی که از طریق عمل جرّاحی به معالجۀ بیماری، نابهنجاری یا جراحت می پردازد. جرّاحی سنتی با ابزارهای برنده انجام می شده است، اما امروزه برای درمان یا رفع ضایعات از فناوری هایی مانند امواج مافوق صوت و لیزر استفاده می کنند. جراحی در محیط ضد عفونی شده و با استفاده از داروی بیهوشی انجام می شود. رشته های تخصّصی بسیاری در جرّاحی وجود دارد ازجمله، جرّاحی قلب، ارتوپدی (استخوان ها و مفاصل)، چشم، اعصاب (مغز و عصب ها)، قفسۀ سینه و کلیه؛ دیگر تخصص ها عبارت اند از جرّاحی پلاستیک و ترمیمی و پیوند عضو. به لحاظ تاریخی، جراحی برای دمل ها، قطع عضو، مشکلات دندان، سوراخ کردن جمجمه و زایمان در تمدن های باستانی دنیای قدیم و جهان نو صورت می گرفت. طی قرون میانه، جرّاحان عرب فنون پزشکی اسلامی را به اروپا انتقال دادند، و در این قاره، طی دوران رنسانس، مطالعه در زمینۀ کالبدشناسی و فیزیولوژی ادامه یافت. در پزشکی در قرن ۱۹ پیشرفت های زیادی در عمل های جرّاحی صورت گرفت، اگرچه محافظه کاری مانع از پذیرش فناوری ها و نظریات جدید می شد. ایگناتس زملوایس مجارستانی، دستیار بخش زایمان، که به منظور ممانعت از سرایت آلودگی، شستن دست ها را در آهک کلردار رواج داده بود و با وجود این که میزان تلفات در بخش های تحت نظر او کاهش چشمگیری یافته بود، به سبب تلاش در تحمیل این روش ضدعفونی کردن (بهداشت بالینی)، مجبور شد استعفا کند. داروهای بیهوشی در اواسط قرن ۱۹ معمول شد: رابرت لیستون، جراح اسکاتلندی، کاربرد اتر را برای قطع عضو آغاز کرد، و جیمز سیمپسون، متخصّص زایمان اسکاتلندی، در ۱۸۴۵ استفاده از کلروفرم را متداول ساخت. جراحان مشهوری همچون جان اسنو و جیمز سایم از انتخاب داروهای بیهوشی حمایت کردند و جان اسنو نخستین متخصّص بیهوشی بود که در ۱۸۵۳، از کلروفرم برای بیهوش کردن ملکه ویکتوریا هنگام تولد شاهزاده لئوپولد استفاده کرد. در نیمۀ دوم قرن ۱۹ جوزف لیستر ضدعفونی کننده ها را کشف کرد، که جرّاحانی نظیر ویلیام چین از آن پشتیبانی کردند، و پایۀ عمل های جراحی موفقیت آمیز شد. از دیگر جراحان مشهور قرن ۱۹ یوهان دیفنباخ را می توان نام برد که پیش گام عمل جراحی پلاستیک در برلین، پایتخت آلمان، بود. کشف آنتی بیوتیک ها و روش های مؤثر انتقال خون در نیمۀ نخست قرن ۲۰ ...

ارتباط محتوایی با جراحی

جراحی در جدول کلمات

دارویی که به دردهای بعد از جراحی و نقرس حاد به کار میرود
دیکلوفن اکسدیم
دوختن بخشی از بدن که در اثر عمل جراحی شکافته شده باشد
بخیه
عنصر فلزی سفید که در ساخت وسایل جراحی بکار می رود
تانتال
نام دیگر رود جراحی در خوزستان
مارون

معنی جراحی به انگلیسی

surgery (اسم)
تشریح ، عمل جراحی ، جراحی ، اتاق جراحی

معنی کلمه جراحی به عربی

جراحی
جراحة
جراحة
حفارة
ابرة
تنظيف
جراحة , عملية
غير صالح للعمل

جراحی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
جراحی در زبان پارسی " کرنت " ، جراح " کرنتور" و جراحت " افگار و زخمی " .
محمدرحیم ریگی
تن شکافی
جمشید احمدی
افگارش
بن واژه ی آن می تواند" افگاریدن" باشد که دیگر واژه هایی نیز از آن ساخته آید.
دارا
جراهی واژه ایست پارسی که به عربی رفته و جراحی و جراحت و... از ان ساخته اند. از جراندن به معنی بریدن، شکافتن و... است. همچون استاذ که از استاد پارسی است و مهرجان که از مهرگان پارسیست.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جراحی زنان   • شهر جراحی   • عمل جراحی سزارین   • عمل جراحی زیبایی   • انواع جراحی   • جراحی بینی قیمت   • جراحی فیلم   • جراحی بینی فیلم   • معنی جراحی   • مفهوم جراحی   • تعریف جراحی   • معرفی جراحی   • جراحی چیست   • جراحی یعنی چی   • جراحی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جراحی
کلمه : جراحی
اشتباه تایپی : [vhpd
آوا : jarrAhi
نقش : اسم
عکس جراحی : در گوگل

آیا معنی جراحی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )