برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1602 100 1
شبکه مترجمین ایران

جبل الطارق

/jabalottAreq/

معنی جبل الطارق در لغت نامه دهخدا

جبل الطارق. [ ج َ ب َ لُطْ طا رِ ] (اِخ ) رجوع به جبل طارق شود.

جبل الطارق در دانشنامه ویکی پدیا

جبل الطارق
مختصات: ۳۶°۰۸′۳۵″شمالی ۵°۲۱′۱۱″غربی / ۳۶٫۱۴۳°شمالی ۵٫۳۵۳°غربی / 36.143; -5.353
تنگه جبل الطارق
صخره جبل الطارق
جَبَل طارِق در تداول فارسی جَبل الطّارِق (به اسپانیایی: Gibraltar)(به معنی کوه طارق) نام دهکده ای کوهستانی است در ساحل جنوبی اسپانیا در جنوب غربی اروپا که در انتهای جنوبی شبه جزیره ایبری قرار دارد و از شمال مرز مشترک با اسپانیا دارد و یکی از سرزمین های فرادریایی بریتانیا به شمار می رود. کوه طارق در بخش ساحلی خود به تنگه جبل طارق متصل است، این تنگه دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس وصل می کند و در دو سوی آن مراکش و اسپانیا قرار دارند. مساحت این منطقه ۶٫۷ کیلومترمربع (۲٫۶ مایل مربع) است. صخره جبل طارق نقطه اصلی منطقه است که سکونتگاه بیش از ۳۰٬۰۰۰ نفر از اهالی جبل طارق و ملیت های دیگر است.
جبل طارق سال ۱۷۰۴ در جنگ جانشینی اسپانیا به تصرف نیروهای مشترک بریتانیایی-هلندی درآمد که به حمایت از دودمان هابسبورگ می جنگیدند که در آن هنگام مدعی حاکمیت بر اسپانیا بود. در سال ۱۷۱۳ مالکیت منطقه جبل طارق برای همیشه به بریتانیا واگذار شد. دولت اسپانیا هیچگاه حکومت بریتانیا بر این منطقه را به رسمیت نمی شناسد. جبل طارق اهمیت استراتژیکی فراوانی دارد. تنگه جبل طارق تنها ۱۳ کیلومتر عرض دارد و نیمی از تجارت دریایی جهان از این تنگه می گذرد.
برخلاف دیگر کشورهای قلمروی هم سود صندلی راننده در این منطقه در سمت چپ قرار دارد.
عکس جبل الطارق
جبل الطارق ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
جبل طارق نام شهری کوچک در جنوب اسپانیا و به قیمومیت انگلستان.
تنگه جبل طارق آبراهی است که دریای مدیترانه و دریای آلبوران را به اقیانوس اطلس متصل می کند.
صخره جبل طارق
جبرالتر یک نرم افزار دیوار آتشین است که نام آن به معنی جبل طارق است.
تیم ملی فوتبال جبل طارق که به نمایندگی از جبل طارق در مسابقات فوتبال شرکت می کند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جبل الطارق در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:جبل طارق

معنی جبل الطارق به انگلیسی

gibraltar (اسم)
جبل الطارق

معنی کلمه جبل الطارق به عربی

جبل الطارق
جبل طارق

جبل الطارق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، جبل الطارق که تنگه ای ابی بین اسپانیا و مغرب یا مراکش هست در صدر اسلام توسط یک غلام سیاه پوست به علت نبوغ نظامی و لیاقت شناسایی و از ان طریق به شبه جزیره ایبری ( الف ممدوده میباشد) که شامل دو کشور اندلس و پرتغال بود با مسلمین تحت فرمان وی حمله نظامی کرده و انجا را تسخیر کردند و مدت حدود هشت قرن مسلمین بر این شبه جزیره حاکم بودند و تا کوههای پیرینه و سر حدات کشور گلها یا فرانسه کنونی پیش رفتند ولی در جنگ پواتیه نتوانستند فرانسه را شکست دهند به محل قبلی خود یعنی شبه جزیره ایبری باز گشتند ودر طول این هشت قرن عده ای بدون اجبار اسلام اوردند و مظاهر تمدن اسلامی تا حال نیز در اسپانیا و پرتغال مشهود هست از جمله مساجد زیبا و معماری اسلامی در ساخت سایر اماکن زینت بخش این دو کشور شده و حدود۶۰۰لغت عربی وارد زبان پرتغالی شده و طبعا زبان اسپانیولی نیز از عربی تاثیر گرفته ، به دلیل اینکه اعراب در اواخر طبق سنت اجداد خود شروع به زندگی قبیله ای کردند و بین انها جدایی افتاد دشمن از موقعیت نفع برده و اعراب را با صمصام بتار قتل عام نموده و ملکه کاستیل و همسرش در میدان شهر زانو زدند و خدا را شکر گفتند که به حاکمیت مسلمین در طول ۷۸۷سال خاتمه داده اند و نام طارق بن زیاد بر این تنگه مهم که محل ورود به مدیترانه هست برای همیشه ماندگار شد. با تشکر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کشور جبل الطارق   • پرچم کشور جبل الطارق   • تیم ملی فوتبال جبل الطارق   • پل جبل الطارق   • طارق ابن زياد   • فرودگاه جبل الطارق   • مالکیت تنگه جبل الطارق   • طارق بن زیاد   • معنی جبل الطارق   • مفهوم جبل الطارق   • تعریف جبل الطارق   • معرفی جبل الطارق   • جبل الطارق چیست   • جبل الطارق یعنی چی   • جبل الطارق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جبل الطارق

کلمه : جبل الطارق
اشتباه تایپی : [fg hgxhvr
آوا : jabalottAreq
نقش : اسم خاص مکان
عکس جبل الطارق : در گوگل

آیا معنی جبل الطارق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )