برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1454 100 1

جاوااسکریپت

جاوااسکریپت در دانشنامه ویکی پدیا

جاوااسکریپت
جاوااسکریپت (به انگلیسی: JavaScript) زبان برنامه نویسی اسکریپت مبتنی بر اشیاء است که توسط NetScape تولید شده است. این زبان، یک زبان شیءگرا است که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده است.
علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس(++C) و جاوا شباهت دارد؛ که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده است. از همین رو دستورهای متداول مانند if, for, try..catch ,"while" و... در این زبان هم یافت می گردند.
این زبان می تواند هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده قرار گیرد. در این زبان اشیاء با اضافه شدن متدها و خصوصیات پویا به اشیاء خالی ساخته می شوند، بر خلاف جاوا. بعد از ساخته شدن یک شی به روش فوق، این شی می تواند به عنوان نمونه ای برای ساخته شدن اشیاء مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
به علت این قابلیت زبان جاوااسکریپت برای ساختن نمونه از سیستم مناسب می باشد.
کاربرد گسترده این زبان در سایتها و صفحات اینترنتی می باشد و به کمک این زبان می توان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آنها را تغییر داد. به همین علت برای پویا نمایی در سمت کاربر، از این زبان استفاده می شود.
JavaScript به صورت «جاوااسکریپت» خوانده می شود، ولی در فارسی به صورت «جاوااسکریپت» ترجمه می شود و اگر به صورت «جاوا اسکریپت» ترجمه شود اشتباه است چون دو کلمه جدا از هم نیست و اگر به صورت دو کلمه جدا نوشته شود خطاهای نگارشی ایجاد می شود، به طور مثال ممکن است کلمه جاوا در انتهای خط و کلمه اسکریپت در ابتدای خط بعدی نوشته شود.
جاوااسکریپت غیر دست و پاگیر (یا محجوب) یک راهبرد اسکریپت نویسی است که هر عبارت جاوااسکریپت را که در تگ <body> قرار گیرد، نادرست می داند؛ خواه مقدار یک مشخصه (مانند onclick) یا یک بلوک اسکریپت باشد. دلیل این نامگذاری این است که در این رویکرد، با جداسازی عملکرد صفحه (عبارت های جاوااسکریپت) از ساختار آن سعی شده تا جاوااسکریپت بر سر راه توسعه و تغییر ساختار صفحه قرار نگیرد (دست و پا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جاوااسکریپت

جاوااسکریپت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جاوااسکریپت   • مفهوم جاوااسکریپت   • تعریف جاوااسکریپت   • معرفی جاوااسکریپت   • جاوااسکریپت چیست   • جاوااسکریپت یعنی چی   • جاوااسکریپت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جاوااسکریپت
کلمه : جاوااسکریپت
اشتباه تایپی : [h,hhs;vd~j
عکس جاوااسکریپت : در گوگل

آیا معنی جاوااسکریپت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران