برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1437 100 1

تیپ

/tip/

مترادف تیپ: یگان نظامی، سه گردان، جنس، صنف، سنخ، نوع، گروه، نمونه، وضع ظاهر، سرووضع، شیوه لباس پوشیدن

برابر پارسی: نمونه

معنی تیپ در لغت نامه دهخدا

تیپ. (اِ)دسته. گروه. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). نمونه ٔ بارز یکدسته. نوع جنس. صنف. (فرهنگ فارسی معین ). به این معنی ظاهراً از کلمه ٔ تیپ فرانسه مأخوذ است : جماعت افغان که قزلباشیه را مستعد حرب دیدند لشکر خود را سه تیپ کرده یک دسته در میان و دو دسته از دو طرف... (مجمل التواریخ گلستانه از یادداشت بخط مرحوم دهخدا). || لشکری که مرکب از دو فوج یا بیشتر است و صاحب منصب آن سرتیپ گفته میشود. (فرهنگ نظام ). واحدی در نظام که در تشکیلات کنونی شامل چند هنگ (فوج ) است و هر لشکر شامل چند تیپ. (فرهنگ فارسی معین ). || متصل به یکدیگر. بی درز. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).
- به تیپ یکدیگر زدن ؛ در تداول به معنی منازعه کردن. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی تیپ به فارسی

تیپ
سرگشته، مدهو ، حیران ، بیقرار، شتاب زده، نمونه، سرسلسله، سرمشق، صورت، مثال
( اسم ) واحدی درنظام که در تشکیلات کنونی شامل چند هنگ ( فوج ) است و هر لشکر شامل چند تیپ . یا به تیپ یکدیگر زدن با یکدیگر منازعه کردن .
[brigade] [علوم نظامی] یگانی راهکنشی معمولاً کوچک تر از لشگر که گرو ه ها یا گردان ها و یگان های کوچک تر برای رفع نیاز به آن اعزام می شوند
[ گویش مازنی ] /tip/ خال – لک
[ گویش مازنی ] /tip taapeli/ خال خالی – مرغ خال خالی
[ گویش مازنی ] /tip tip/ خال خال
[ گویش مازنی ] /tip tipi/ خال خالی - شکوفه درختان
[ گویش مازنی ] /tabo tip/ تشر – تشر زدن - کتک زدن
[ گویش مازنی ] /tap tip/ از اصوات - با عجله و سر و صدا کاری را به انجام رساندن ۳لکه های رنگ و روغن بر سطح اشیا و لباس
[ گویش مازنی ] /tip tip/ خال خال
[brigade axis of advance] [علوم نظامی] مسیرهای تعیین شده در منطقۀ عمل تیپ که در آن یگان های تابعۀ تیپ به سمت دشمن پیشروی می کنند

معنی تیپ در فرهنگ معین

تیپ
[ فر. ] (اِ.) ۱ - نمونة شاخص از یک دسته ، نوع ، جنس و صنف . ۲ - واحدی در نظام کمتر از لشکر، بیشتر از هنگ .

معنی تیپ در فرهنگ فارسی عمید

تیپ
۱. دسته ای از مردم با خصوصیات مشترک.
۲. شخصیتی که نمونۀ عالی و بارز از یک صنف یا یک دسته از مردم است.
۳. نحوۀ لباس پوشیدن یک شخص: خوش تیپ.
واحدی نظامی، پایین تر از لشکر، و شامل چند هنگ.

تیپ در دانشنامه ویکی پدیا

تیپ
تیپ (به فرانسوی: Type، تیپ)(به انگلیسی: Type، تایپ) (به فارسی افغانی: لِوا) پیش تر با عنوان بریگاد، یکی از یگان های ارتشی است. هر تیپ معمولاً از ۳٬۰۰۰ تا ۶٬۰۰۰ سرباز تشکیل شده است. معمولاً ۲ هنگ با هم یک تیپ و ۴ تیپ با هم یک لشکر تشکیل می دهند. فرمانده یک تیپ معمولاً درجهٔ سرتیپی دارد.
عکس تیپ
تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع که قبلا با نام تیپ ۲۵ مستقل تکاوران ممتاز شناخته میشد، یکی از تیپ های تکاوری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در استان آذربایجان غربی، شهرستان پیرانشهر، بخش لاجان، روستای گِردَکْشانه مستقر می باشد. این تیپ دارای زبده ترین نیروهای ویژه شمالغرب ایران بوده که در سال ۹۶ به واکنش سریع تغییر ماهیت داده است. در حال حاضر از آماده ترین نیروهای حال حاضر ارتش ایران بوده و در رزمایش اقتدار ۹۷ توان نظامی خود را به نمایش گذاشته است.
تاسیس این پادگان نظامی به دوران رضا شاه بر می گردد. این تیپ تکاوری متشکل از چندین گردان رزمی و گروهان مستقل می باشد که در زمان بروز هر جنگی (رسمی) وارد عمل می شود.
ادوات نظامی چون خمپاره انداز ۱۲۰ میلی متری، خمپاره انداز ۸۱ میلی متری، خمپاره انداز ۶۰ میلی متری، راکت ۱۰۷ میلی متری ، SPG، توپ ۱۰۶ میلی متری و ... در این تیپ بکار برده می شود.
از لحاظ آمادگی این تیپ در سطح بسیار بالایی قرار دارد و با رزمایش ها (آزمایش گردان)، ورزش های تکاوری، رزم شبانه، آموزش های عمومی نظامی و آموزش های تخصصی ادوات نظامی و بازدیدهای سلسله مراتب که به طور مرتب و برنامه ریزی شده صورت می گیرد، این آمادگی روز به روز ارتقا می یابد.
تیپ ۳۵ فاتح تکاور تیپ تکاوری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در شهر کرمانشاه، استان کرمانشاه مستقر می باشد.این تیپ درسالهای اخیرباتغییر ماهیت و استفاده از کارکنان حرفه ای پایور درساختارش به تیپ ۳۵ نیرومخصوص واکنش سریع تغییر نام ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تیپ در دانشنامه آزاد پارسی

واحدی نظامی در تشکیلات ارتش، از عهد افشاریه. بزرگ تر از فوج (سپاهی ۱۰۰۰نفری) و کوچک تر از لشکر یا تومان (سپاه ۱۰هزار نفری) است. در دورۀ شاه عباس اول صفوی چون اجرای وظایف امیرتومان دشوار شده بود، لذا از آن صرف نظر شد. نادرشاه افشار، با توجه به این مشکلات، واحد تیپ را به وجود آورد که از سه تا شش فوج متجانس تشکیل می شد. فرماندهی تیپ معمولاً به عهدۀ یکی از سرداران برجسته و مورد اعتماد نادر بود. عنوان سرتیپ نیز از همین دوره رواج یافت و به صاحب منصب تیپ اطلاق می شد. در برخی منابع، ترتیب دیگری برای تیپ در نظر گرفته اند.

معنی تیپ به انگلیسی

brigade (اسم)
دسته ، تیپ ، تشکیلات ، فئه

معنی کلمه تیپ به عربی

تیپ
لواء
عميد

تیپ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

جوادشجاعی
تیپ=دسته‌پوش(پوشش‌یک‌دست).

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تیپ زنانه   • یک تیپ ارتش چه نام دارد   • معنی تیپ   • تیپ ناخن   • تیپ مرد   • تیپ یعنی چه   • معنی یک تیپ ارتش   • لوله تیپ   • مفهوم تیپ   • تعریف تیپ   • معرفی تیپ   • تیپ چیست   • تیپ یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی تیپ
کلمه : تیپ
اشتباه تایپی : jd~
آوا : tip
نقش : اسم
عکس تیپ : در گوگل

آیا معنی تیپ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )