برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1472 100 1

تیهو

/teyhu/

معنی اسم تیهو

اسم: تیهو
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: teyhu , tihu) پرنده ی شبیه به کبک اما کوچک تر از آن، که رنگ پرهایش خاکستری مایل به زرد است و گوشت لذیذی دارد - پرنده ای شبیه کبک اما کوچکتر از آن

معنی تیهو در لغت نامه دهخدا

تیهو. [ تی / ت َ / ت ِ ] (اِ) پرنده ای است شبیه به کبک لیکن از کبک کوچکتر است و معرب آن تیهوج باشد با زیادتی جیم. (برهان ). مرغکی است خردتر از گنجشک (؟) که آن را سوسک و شاشک و شوشک و شیشو و تموشک نیز گویند به تعریبش تیهوج خوانند. (شرفنامه ٔ منیری ). مرغی است معروف. (آنندراج )... طائری است مشابه به کبک ، لیکن کوچکتر از او و این طائر مخصوص ولایتی است و در هندوستان نباشد مگر آنکه از آنجا آرند، چنانکه... از کابل آورده بود و مؤلف در دهلی آن را دیده و تیهوج معرب آن است... مؤلف گوید: ظاهراً به هندی آن را لواء نامند. (غیاث اللغات ). نام پرنده ای شبیه به کبک و کوچکتر از آن که شیشو نیز گویند. (ناظم الاطباء). فرفور. (صحاح الفرس از یادداشت بخط مرحوم دهخدا). طیهوج. (دهار). ضُرَّیس. طیهوج. مرغی است بزرگتر از سار و خردتر از کبوتر و گوشتی نهایت لطیف و خوش طعم دارد. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). پهلوی «تیهوک » ، معرب آن تیهوج و طیهوج ، در اورامانی «تهو» ... پرنده ای از نوع کبک که در اروپا و آسیا بسیار است و گوشت لذیذی دارد. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ) :
بدوان از بر خویش و بپران از کف خویش
بر آهوبچه یوز و برتیهوبچه باز.
منوچهری.
تیهو به دهن شاخ گیایی دارد
و آهو به دهن درون گل رنگ به رنگ.
منوچهری.
گل سرخ و پر تیهو، گل زرد و پر نارو
به شعر عشق این هردو کنند این هردو تن دعوی.
منوچهری.
دل تیهو از چنگ طغرل بداغ
رباینده باز از دل میغ ماغ.
اسدی.
چو آهو و خرگوش یابد عقاب
نیارد به دراج و تیهو شتاب.
اسدی.
نباشد سوی چینه آهنگ ساز
نه تیهوسوی گوش آید فراز.
اسدی (گرشاسب نامه ص 68).
بنشان ز سرت خمار و خود بنشین
حیران چو به چنگ باز در، تیهو.
ناصرخسرو.
تیهو گفتابه است سبزه ز سوسن از آنک
فاتحه ٔ صحف باغ اوست گه فتح باب.
خاقانی.
ز رشک آن خروس آتشین تاج
گهی تیهو برآتش گاه دراج.
نظامی.
ز عدلش باز با تیهو شده خویش
به یک جا آب خورده گرگ با میش ...

معنی تیهو به فارسی

تیهو
( اسم ) پرنده ای ازدست. کبکهاکه کمی از کبک معمولی کوچکتر است ولی گوشتش بمراتب خوشمزه تر و مطبوع تر از کبک است . رنگ پرهایش خاکستری مایل بزرد و زیر بالهایش سیاه است .

معنی تیهو در فرهنگ معین

تیهو
(تِ) [ په . ] (اِ.) پرنده ای است مانند کبک که کمی از آن کوچکتر است ، ولی گوشتش خوشمزه تر است . رنگ پرهایش خاکستری مایل به زرد و زیر بال هایش سیاه است .

معنی تیهو در فرهنگ فارسی عمید

تیهو
پرنده ای شبیه کبک، اما کوچک تر از آن، با گوشتی لذیذ و پرهای خاکستری مایل به زرد و خال های سیاه رنگ در زیر سینه.

تیهو در دانشنامه ویکی پدیا

تیهو
تیهو (نام علمی: Ammoperdix griseogularis) نوعی کبک از راستهٔ ماکیان سانان و تیرهٔ قرقاولان است. زیستگاه این پرنده از جنوب شرقی ترکیه، سوریه و عراق در غرب تا پاکستان و ایران در شرق امتداد می یابد.
دکتر:، العلوی، هادی، «(عالم الطیور والحیوانات) »، دارالعودة، بیروت، لبنان، چاپ سال ۱۹۸۸ میلادی به (عربی).
زیستگاهش در دامنه کوه ها و تپه های پر شیب و فراز کوهستانی باز و سنگلاخ و اطراف چشمه ها و در پشتخه های کوه زیر و دره ها و شیب و فراز کوه ها دیده می شود، و در میان بوته ها و صخره لانه می سازد.
مشخصات ۳۵ سانتیمتر پرنده ای با سطح پشتی خاکستری، گلویی نخودی رنگ، با نوار حاشیه ای پهن و سیاه با راه راه عرضی و خیلی واضح پهلوها مشخص می شوند. منقار و پاهایش سرخ رنگ است. رنگ خرمائی شاه پرهای کناری دُمَش در پرواز نمایان می گردد. معمولاً جفت جفت یا به صورت دسته های کوچک دیده می شوند. اما در زمستان به صورت گله های بزرگ هستند هنگام خطر کمتر پرواز می کند و بیشتر به سوی سربالایی کوهستان می رود تا خود را از خطر دور سازد. در بهار و تابستان پرنده ای پر صدا است. و همچنین از اول پاییز بمانند کبک دسته های بزرگتری از انان را می توان در طبیعت مشاهده نمود. ∗
این پرنده در فصل جفت گیری و تخم گذاری همیشه کنار تخم خود باقی مانده و از آن ها مراقبت کرده این پرنده حدود ۱۰ الی ۱۲ عدد تخم می گذارد. از نکات قابل توجه برای این پرنده که او را از سایر پرنده ها مشخص تر جلوه می دهد، قهر کردن این پرنده است که اگر شخصی به تخم های این پرنده دست زند، او از تخم ها سر باز می زند. وقتی بچه های تیهو سر از تخم در می آورند سریعاً لانه را ترک می کنند.
عکس تیهو


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تیهو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صدای تیهو   • فروش تیهو   • پرورش تیهو   • تیهو ماده   • گوشت تیهو   • جوجه تیهو   • مراکز پرورش تیهو   • معنی تیهو   • مفهوم تیهو   • تعریف تیهو   • معرفی تیهو   • تیهو چیست   • تیهو یعنی چی   • تیهو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیهو
کلمه : تیهو
اشتباه تایپی : jdi,
آوا : teyhu
نقش : اسم
عکس تیهو : در گوگل

آیا معنی تیهو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران