برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1395 100 1

تیرداد یکم

تیرداد یکم در دانشنامه ویکی پدیا

تیرداد یکم
تیرداد یکم (اشک دوم) دومین شاه اشکانی است. او پس از برادرش ارشک به شاهی رسید و از ۲۴۷ تا ۲۱۴ قبل از میلاد سلطنت کرد. این دو فرزندان فری یاپت بودند که اشکانیان برای رساندن نسب خود به شاهان هخامنشی، او را فرزند اردشیر دوم هخامنشی می دانستند.
پیرنیا، حسن (مشیرالدوله)، ایران باستانی، دنیای کتاب ۱۳۶۲ ص ۲۱۳
دانشنامه ایرانیکا آغاز سلطنت اشک دوم را ۲۱۷ پیش از میلاد ذکر کرده است.
وی به تحکیم موقعیت سیاسی و نظامی دولت جوان اشکانی پرداخت. تیرداد از گرفتاریهای زیاد سلوکیان در مغرب استفاده نمود و گرگان را به پارت ضمیمه کرد. سپس با دیودوت پادشاه باختر متحد شد و سلوکوس دوم را شکست داد و سپس خود را شاه بزرگ خواند.
در زمان سلطنت تیرداد یکم، شهر صددروازه پایتخت اشکانیان بود.
عکس تیرداد یکم
تیرداد اول (ارمنی: Տրդատ Ա) نخستین پادشاه سلسله اشکانی ارمنستان بود.
نرون پادشاه امپراتوری روم در سال ۶۶ میلادی، تیرداد یکم را به پادشاهی ارمنستان منصوب می کند. سلسله اشکانی ارمنستان تحت استیلای امپراتوری روم بنیان نهاده شد.
از همان ابتدای سلطنت تیرداد اول (۶۳–۸۸ م) اصول کشورداری ارمنستان بر اساس سازمان اداری و سیاسی اشکانیان پایه گذاری شد. از آنجایی که اشکانیانی که بر سرزمین ارمنستان فرمان می راندند پارتی و ایرانی بودند خیلی زود توانستند جایگاهی ویژه در میان ارمنیان پیدا کنند و احترام آنها در نزد ارمنیان نه تنها کمتر از پادشاهان قبلی این سرزمین که ریشه ای ارمنی داشتند، نبود بلکه تیرداد اول با اقداماتی که در جهت آبادانی و شکوه ارمنستان صورت داد توانست محبوبیتی خاص در میان ارمنیان پیدا کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تیرداد یکم

تیرداد یکم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تیرداد یکم   • مفهوم تیرداد یکم   • تعریف تیرداد یکم   • معرفی تیرداد یکم   • تیرداد یکم چیست   • تیرداد یکم یعنی چی   • تیرداد یکم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیرداد یکم
کلمه : تیرداد یکم
اشتباه تایپی : jdvnhn d;l
عکس تیرداد یکم : در گوگل

آیا معنی تیرداد یکم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )