برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1357 100 1

توکیو

/tokiyo/

معنی توکیو در لغت نامه دهخدا

توکیو. [ ت ُ ی ُ ] (اِخ ) پایتخت کشور ژاپن که در قدیم آن را یدو می نامیدند. این شهر بر کنار خلیجی در اقیانوس آرام قرار دارد و از این روی بندر و یکی از مراکز تجارت ژاپن و از شهرهای صنعتی مهم است و 5835000 تن سکنه دارد.(از لاروس ). رجوع به قاموس الاعلام ترکی و ژاپن شود.

معنی توکیو به فارسی

توکیو
در قدیم یدو نامیده میشد. پایتخت ژاپن بندری در کنار خلیجی بهمین نام در ساحل اقیانوس کبیر ۱۱۴۷۷٠٠٠ سکنه ( باحومه ) مرکز بزرگ اداری تجاری و صنعتی .
پایتخت کشور ژاپن که در قدیم آن را یدو می نامیدند این شهر بر کنار خلیجی در اقیانوس آرام قرار دارد و از این روی بندر و یکی از مراکز تجارت ژاپن و از شهرهای صنعتی مهم است
در شهر توکیو پایتخت ژاپن و آن معروفترین دانشگاه ژاپن است.

توکیو در دانشنامه ویکی پدیا

توکیو
دانشگاه توکیو در منطقهٔ بونکئوی توکیو واقع شده است. دانشگاه توکیو در سال ۱۸۷۷ میلادی تأسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه عمومی ژاپن است. این دانشگاه دارای ده دانشکدهٔ حقوق، پزشکی، مهندسی، ادبیات، علم، کشاورزی، اقتصاد، هنر، آموزش و پرورش و داروسازی است. دانشگاه توکیو در ردهٔ نخست دانشگاه های معتبر در آسیا و در ردهٔ بیستم دانشگاه های معتبر در جهان قرار گرفته است. این دانشگاه هر ساله به طور متوسط در حدود ۳۰ هزار دانشجو دارد.
دانشگاه واسدا در سال ۱۸۸۲ میلادی تأسیس شده است و قدیمی ترین دانشگاه خصوصی ژاپن به شمار می رود. در غرب توکیو و در منطقهٔ شینجوکو واقع شده است و دارای ۱۳ دانشکده می باشد. این دانشگاه به طور تقریبی در حدود ۵۰ هزار دانشجو دارد.
انستیتوی تکنولوژی توکیو در سال ۱۹۲۹ میلادی تأسیس شده است و دارای ۳ دانشکده می باشد.
دانشگاه کیئو در سال ۱۸۵۸ میلادی تأسیس شده است و دارای ۱۰ دانشکده می باشد.
دانشگاه هیتوتسوباشی در سال ۱۸۷۵ میلادی تأسیس شده است و دارای ۴ دانشکدهٔ بازرگانی، اقتصاد، حقوق و جامعه شناسی می باشد. این دانشگاه به طور تقریبی حدود ۶ هزار دانشجو دارد.
توکیو (به ژاپنی: 東京 Tōkyō) با نام رسمی کلان شهر توکیو (به ژاپنی: 東京都 Tōkyō-to) پایتخت کشور ژاپن است. توکیو در شرق جزیرهٔ هونشوی ژاپن واقع شده است و یکی از استان های ۴۷ گانهٔ ژاپن به شمار می آید. توکیو در ابتدا یک دهکدهٔ ماهیگیری کوچک به نام ادو بود. در دوره های بعد ادو رفته رفته به شهری بزرگ تبدیل گشت، به گونه ای که در قرن ۱۸ میلادی به یکی از بزرگ ترین شهرهای جهان تبدیل شد. تا سال ۱۹۴۳ میلادی، تقسیم بندی و عنوان های شهر توکیو و استان توکیو وجود داشت اما در این سال این گونه تقسیم بندی منسوخ شد و شهر و استان توکیو با یکدیگر ادغام شدند. توکیو پس از نیویورک و لندن عنوان بزرگ ترین پایتخت های صنعتی جهان را به دست آورده است. در سال ۲۰۱۰ میلادی، منطقهٔ شهری توکیو که شامل توکیو و استان های مجاور آن می شود، با جمعیت ۳۶ میلیون و ۶۶۹ هزار نفر پرجمعیت ترین منطقهٔ شهری در جهان بوده است. همچنین توکیو عنوان بزرگترین اقتصاد شهری جهان را دارا می باشد. در سال ۲۰۰۸ میلادی از پانصد شرکت برتر جهان، ۴۷ شرکت در توکیو واقع بوده اند و این شهر از این نظر، رتبهٔ نخست در جهان را ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

توکیو در دانشنامه آزاد پارسی

توکیو (Tokyo)
نمایی از شهر نمایی از شهر (نام های سابق: اِدو۱ یا یِدو۲) پایتخت ژاپن، در جزیرۀ هونشو۳، با ۳۵,۳۲۷,۰۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). مرکز مهم فرهنگی، مالی، و صنعتی ژاپن است. صنایع علوم مهندسی، مواد شیمیایی، نساجی، و لوازم برقی دارد. رود سومیدا۴ در این شهر جریان دارد. توکیو در قرن ۱۶ با نام یدو (یا اِدو) تأسیس شد و هنگامی که در ۱۸۶۸ امپراتور، دربار خود را از کیوتو۵ به این جا منتقل کرد، نام آن تغییر یافت. تا قرن ۱۸، یدو با ۱میلیون نفر جمعیت، بزرگ ترین شهر جهان بود. زلزلۀ ۱۹۲۳، ۵۸هزار قربانی گرفت و بخش عمدۀ شهر را ویران کرد، و بار دیگر در بمباران های متفقین۶ درخلال جنگ جهانی دوم، ۶۰ درصد از خانه های توکیو تخریب شدند؛ حمله های امریکا با بمب های آتش زا در ۱۹۴۵ بسیار ویرانگر بودند و فقط در شب ۹ مارس بیش از ۱۰۰هزار کشته برجا گذاشت. توکیو هستۀ اصلی بزرگ ترین منطقۀ صنعتی ژاپن است که کارخانه هایش بیش از ۳۰ درصد از ارزش کالاهای صنعتی ژاپن را تولید می کنند. اگرچه صنایع سنگین در شهرهای مجاور مانند کاوازاکی۷، یوکوهاما۸، و چیبا۹ قرار دارند، توکیو مرکز مهم تولیدی کشور است. صنایع و تولیدات آن عبارت اند از مواد غذایی و نوشابه، چاپ و نشر، مواد شیمیایی، پارچه، ماشین آلات برقی، دوربین، تجهیزات اپتیکی، و لاستیک. توسعۀ صنعتی آلودگی شدید هوا را درپی داشته است، توکیو همچنین از ترافیک شدید و سایر مسائل ناشی از کمبود زمین رنج می برد. این شهر پس از نیویورک و لندن دارای سومین شبکۀ بزرگ متروی جهان است. توکیو دارای دریابندر یوکوهاما، در فاصلۀ ۳۰کیلومتری، و چند فرودگاه است. پروازهای بین المللی در فرودگاه ناریتا۱۰ و پروازهای داخلی در فرودگاه هاندا۱۱، ۱۶کیلومتری جنوب شهر، صورت می گیرند.
EdoYedoHonshuSumida RiverKyotoAlliedKawasakiYokohamaChibaNaritaHaneda

ارتباط محتوایی با توکیو

توکیو در جدول کلمات

این شهر را در کنار لندن | توکیو و نیویورک از ابرشهرهای جهان می نامند
این شهر را در کنار لندن | توکیو و نیویورک | ابر شهرهای جهان می نامند
پاریس

توکیو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین کهنگی
تودر ژاپنی یعنی تابش و کیو یعنی پایتخت آفتاب در ژاپنی یعنی شهر آفتاب طبق ویکیپدیاانگلیسی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• توکیو مناطق دیدنی   • توکیو اسکای تری   • کاخ امپراتوری توکیو   • تور توکیو   • برج توکیو   • معبد میجی   • توکیو رویدادهای نزدیک   • هاراجوکو   • معنی توکیو   • مفهوم توکیو   • تعریف توکیو   • معرفی توکیو   • توکیو چیست   • توکیو یعنی چی   • توکیو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توکیو
کلمه : توکیو
اشتباه تایپی : j,;d,
آوا : tokiyo
نقش : اسم خاص مکان
عکس توکیو : در گوگل

آیا معنی توکیو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )